Historie. Úvod - k obsahu (Hunové, Skythové)

5. února 2008 v 21:21 | milasko |  Hunové Siung-nu
Chtěl bych přiblížit historii některých národů, o nichž se toho mnoho neví, jimž není na hodinách dějepisu věnována téměř žádná pozornost. Přitom vliv na historii měly srovnatelný s Římem nebo Čínou. Jejich smůlou je, že se k nim téměř nikdo nehlásí - nemají jasné potomky. Navíc příliš nepřispěly ke kulturním dějinám lidstva, nezanechaly po sobě žádné velkolepé památky. Zato politické dějiny ovlivnily mimořádně. Jedná se o kočovníky. Ti formovali od 1. tis př. n. l. zhruba do pol. 2. tis n. l. historii Eurasie zásadním způsobem. Byli to např. Skythove, Sarmati, Hunové, Turkuti, Mongolové. Například evropští Attilovi Hunové jsou relativně známí, ale o jejich předcích v Asii už ví málokdo, i když jejich význam pro zdejší historii je obdobný. Téměř nikdo už nezná jejich potomky či "bratrance", i když ani oni nabyli zdaleka bezvýznamní. A jméno Turkutů něco řekne už jen nemnohým, a oni přitom vytvořili jednu z vůbec největších říší v dějinách.
Ještě sám úplně přesně nevím, o čem všem budu psát, materiálu mám velmi mnoho, uvidím, co nakonec vyberu, proto teď nemohu předeslat jasný obsah. Určitě ale budu velkou pozornost věnovat oběma posledně jmenovaným národům, tj. Hunům a Turkutům, časem se objeví články o dalších známějších i méně známých (např. Sien-pi, Hunové Hefthalité, Kušáni aj.).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kočovník Kočovník | E-mail | 6. července 2013 v 0:04 | Reagovat

Zdravím tvořitele tohoto skvělého webu.
Je moc zajímaví, co jsem se v historii začal zajímat o huny, kočovné Maďary a Turky, začal jsem čerpat informace o kočovnících především z tohoto blogu, wikipedie a sem tam z nějakých malých webů kde jest informace většinou jen o jednom z mnoha témat s ním spjatá.
Díky tomuto blogu jsem propadl více zájmu o východ a kočovníky, než o západní civilizace, o vikingy, franky atd.
Je tu toho hodně na čtení a na skvělý přehled o východních dějinách, avšak propadl jsem tomu natolik, že bych rád věděl stále víc a víc a získával stále podrobnější informace a další souvislosti. Proto bych se tě velice rád zeptal, z jakých knížek na tahle témata jsi čerpal, nebo jen ty nejobsáhlejší na informace. Zdůrazňuješ zde na mnoha místech, že popisuješ jen nejzákladnější rysy, či píšeš o těch nejdůležitějších informací, i když je zde mnoho zajímavostních dodatků, ale mne jsi svými články nadchnul natolik, že bych si rád přečetl o všech detailech.
Mimochodem velice by mne zajímalo, jestli je nějaké detailnější čtení o kočovných maďarech v rozmezí doby od starověku po bitvu na Lechu. Přemýšlel jsem také o tom, zda Vlad Tepeš (velice známá osobnost Valašských dějin) má původ spíše mezi hunskými kočovníky, anebo slovanskými kmeny.

Dal jsem mnoho otázek, ale vidím, že kočovníci jsou ve tvých zájmech na vysoké úrovni a tak budu rád za každou zodpovězenou.

2 milasko milasko | 6. července 2013 v 10:49 | Reagovat

[1]: Zdravím!
Těší mě, že se stránka líbí. Teď k dotazům:
S literaturou je to dost velký problém, protože v češtině nic podobného v ucelené podobě neexistuje. Naši autoři se touto problematikou moc nezabývají. Když už, tak třeba Huny v Evropě (Kameník, Bednaříková). Nejlepší informace jsou u ruských autorů. Něco málo přeložené je, hlavně Gumiljov, případně Smirnov, ale ty nejzajímavější věci je třeba číst v ruštině, možná něco v němčině nebo angličtině. Nejstarší dějiny Maďarů jsou opravdu zajímavým oříškem, ke kterému se nejspíš časem taky dostanu. Jinak je to ale podobné. Existují dějiny Maďarska v češtině, kde to naznačené je, ale nedostatečně. Vlad Tepeš nemá s kočovníky nejspíš nic společného.
Milan

3 Kočovník Kočovník | 6. července 2013 v 16:07 | Reagovat

Moc děkuji za těch pár autorů a další informace. Ruštinu jsem se učil jen jeden školní rok, tak mám opět důvod, proč dále rozvíjet ovládání tohohle slovanského jazyka. Co se týče nejstarších dějin Maďarů, budu se velmi těšit, až si o nich na tvém blogu budu moci počíst.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama