Tabulka stupňů kvality zahraničních vín

17. února 2008 v 14:42 | milasko |  Hodnocení vína, kategorizace
V posledních letech se v našich obchodech objevuje stále větší nabídka zahraničních vín nejrůznější kvality. Pro zákazníka je mnohdy velmi obtížné se v nich zorientovat. Vysoká cena zdaleka ne vždy zaručuje odpovídající kvalitu. Na lahvích je možné najít označení stupně jakosti, to ale pro mnohé není příliš srozumitelné (ostatně české označení jakostní víno vůbec nemusí znamenat kvalitní). Pro trochu zběhlejší sice není až tak velký problém označení francouzských, italských, případně německých vín, narazí-li ale třeba na produkci maďarskou, moldavskou, či rumunskou, nepomůže mnohdy ani leckterá encyklopedie. No a pak tu máme spoustu vín třeba z Latinské Ameriky atd. Rozhodně stojí za to, neomezovat se jen na těch několik nejslavnějších vinařských zemí. Například Moldávie nabízí vcelku velmi slušný poměr mezi kvalitou a cenou. Pro případné zájemce z řad začínajících milovníků vína uvádím tabulku stupňů jakosti v jednotlivých zemích. Je třeba ji chápat skutečně jen orientačně, tj.: je-li víno v zemi X uvedeno třeba ve 3. stupni kvality, určitě to neznamená, že vína země Y ve stejném stupni musí být stejně kvalitní. Víno ve 3. stupni nemusí být horší než ve 2. Bohužel ani zařazení do prvního stupně nezaručuje vždy tu nejvyšší kvalitu. Je to prostě nutné brát s jistou rezervou. A hlavně ochutnávat a ochutnávat. Většina zkratek se běžně užívá, zejména u vinařských velmocí, u zemí u nás vinařsky méně známých jsem je vytvořil obdobným způsobem- jako zkratky z místních označení pro kvalitu. Následně je ještě vysvětlím.

stupeň
Francie
Itálie
Španěl.
Něm./ Rak.
Maďar.
Rumun.
Chile
Argent.
Bulh.
1.
AOC
DOCG
QmP
KB
DOCC VSOC
DOCa
DOC
VKNP VK
2.
VDQS
DOC
DO
QbA
MB
DOC VSO
DO
VF
DGR
3.
VDP
IGT
VT VC
LW
TB
VCS, VT
VT VC
VC
TRV
4.
VT
VT
VM
TW
AB
VCC, VM
VM
VM
SV

Stupeň
ČR
Maked.
Slovin./ Chorv.
USA
Port.
Mold.
Sloven.
Tunis
Braz./ Urug.
1.
JVP
VVGP
VV PTP
AVA CA
DOC
VDOC
AVP
AOC
VCP DOC
2.
JV
KVGP
KV ZKGP
SA
VQPRD IPR
VDO
VCS
AV
VDQS
VF DO
3.
ZV
KVGP
NV PGP
MSA
VR
4.
SV
TV
NV
AWA
VM
VCC
SV
VM
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 UdoFex UdoFex | E-mail | Web | 27. dubna 2019 v 12:18 | Reagovat

Luvas e telas sensГ­veis ao toque. Ambos sГЈo necessГЎrios, mas geralmente, a menos que vocГЄ tenha luvas de couro, elas simplesmente nГЈo sГЈo compatГ­veis com  
<a href=https://arthrosis.ml/category/artrose>yoga for arthritis dvd</a>

2 Ella Ella | Web | 16. května 2019 v 6:01 | Reagovat

Já se v hodnocení vín moc nevyznám. Přítel začal objednávat kvalitní víno z https://alifea.cz/cenik.html , které je dobré a ani není drahé, tak si ho už jinde než tam nekupujeme. Nerada zkouším nová vína a tady mám jistotu, že bude víno kvalitní.

3 MoniaR MoniaR | E-mail | 24. února 2020 v 15:53 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti - http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama