Ještě ke kategorizaci. Rumunská a moldavská vína

15. března 2008 v 19:04 | milasko |  Hodnocení vína, kategorizace
Feteasca neagra
Chci ještě doplnit nějaké podrobnosti ke kategorizaci vín. Nejprve bych se podíval na dvě jazykově i vinařsky příbuzné země - Moldávii a Rumunsko. Obě u nás zatím nejsou vinařsky moc známé, zejména rumunská vína u nás představují skoro raritu, což je u evropské země, která je i významným producentem vína docela zvláštní. Vždyť vína z tak vzdálených zemí jako je například Austrálie nebo Argentina koupíme běžně.
Když jsem se díval do rumunských pramenů na dělení jejich přívlastkových vín, kupodivu jsem našel informace, které se navzájem poněkud lišily, tak nevím, jak to tam s vinařskými zákony mají, ale protože ty rozdíly nebyly až tak velké, snad údaje zde uvedené nebudou až zase tak daleko od rumunské reality. Rumunštinou bohužel nevládnu, takže překladem posloužit nemohu. Tak alespoň přibližné srovnání s poměry u nás:
CMD CULES LA MATURITATE DEPLINA cukernatost min. 190 g/l odpovídá kabinetu
CT CULES TARZIU min. 220 g/l odpovídá pozdnímu sběru
CS CULES SELECTIONAT odp. PS
CIB CULES LA INNOBILAREA BOABELOR min. 240 g/l odp. výběru z hroznů
CSB CULES LA STAFIRIDEA BOABELOR min. 260 g/l odp. VH-výběr z bobulí
Kromě toho, že velký výběr rumunských vín na trhu není, ani poměr mezi kvalitou a cenou není někdy úpně ideální. Na druhé straně jsou určitě zajímavá tím, že jsou vyráběna z odrůd, které se jinde téměř nevyskytují. Tedy z hlediska "doplnění vinařského vzdělání" určitě stojí za pozornost. Navíc ta zajímavá jména, jako všelijaké Feteasky (dívčí hrozen) - alba, neagra, regala, Babeasca (Rara) neagra, Grasa de Cotnari apod. Sami Rumuni doporučují například tato vína na fotografiích z odrůdy Feteasca neagra a Feteasca regala:
Moldavská vína jsou v poslední době v obchodech docela četná a musím přiznat, že je to trochu můj černý kůň. Představují spíše slušný nadprůměr, než absolutní špičku, imponuje mi ale velmi příznivý poměr mezi kvalitou a cenou. Docela oblíbený už je mezi lidmi slaďoučký Cagor. Co se týče kategorizace:
VIN DE CONSUM CURENT - vína rychlé spotřeby, min. 8,5% alk., mají dvě podkategorie-1.Tinere -určená k opravdu rychlému vypití
2.Obisnuite - stáčejí se po půlročním ležení ve sklepě
Fakt je, že řada vín z této kategorie se dá velice dobře pít, i když nejsou určena k archivaci. U nás jsou často uváděna na trhu jako vína jakostní, což asi úplně neodpovídá kategorii, co se týče kvality ale určitě ano.
VIN DE CALITATE SUPERIOARA -jakostní vína s min. 10% alk., též dvě podkategorie-
1.Mature - lahvují se nejdříve po půl roce
2.De Colectie -archivní- jdou na trh nejdříve po 2,5 letech
VIN CU DENUMIRE DE ORIGINE VDO odpovídá asi španělskému DO, představují ještě vyšší stupeň kvality. Je jich momentálně 17, např. tři jsou z Hincesti: Sauvignon, Chardonnay a Pinot franc de Hincesti, 3 z Taraclie: cuvée Taraclia, Aligote a Chardonnay de Taraclia; velmi ceněné jsou Negru de Purcari (CS, Rara neagra, Saperavi) a Rosu de Purcari ( CS, Merlot, Malbec).
Rara (Babeasca) neagra
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dovolena v Rumunsku Dovolena v Rumunsku | Web | 4. února 2009 v 16:48 | Reagovat

Zdarec, našel jsem výbornej web o Rumunsku jeho krásách, plkný informací pro cestovatele či pro turisty <a href="http://www.dovolenarumunsko.cz/">http://www.dovolenarumunsko.cz</a>

2 black flat shoes black flat shoes | E-mail | Web | 28. ledna 2010 v 20:47 | Reagovat

I am sure my visitors will find that very useful.

3 Kuleváloš Kuleváloš | E-mail | Web | 25. června 2012 v 15:58 | Reagovat

Dobrej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama