Stěhování národů 4. Doznívání

16. května 2008 v 19:08 | milasko |  Stěhování národů
Boj ruského knížete Igora proti Polovcům
Události v Asii znovu způsobily, že se Evropa musela bránit novým invazím kočovníků. V 9.-12. stol. však přestávají mít národy východní Asie podstatnější vliv na evropské dějiny, postačí tedy věnovat pozornost kmenům, jejichž stěhování život Evropy bezprostředně ovlivňovalo. Jedná se téměř bez výjimky o kmeny, kočující v středoasijských, kaspických a černomořských stepích.
Počátkem 9. stol zatlačili turečtí Pečeněhové Uhry z Uralu na západ, nejprve za Don, v pol. 9. stol za Dněpr. Uhři se dostávají do oblasti vlivu chazarské říše. Ve 2. pol. 9. stol se ale Chazaři spojují s Oguzy, kočovnými kmeny sídlícími kolem Aralského jezera, společně porážejí Pečeněhy a ti ustupují mezi léty 885-890 do Černomoří. Útočí na Maďary, kteří se nejprve pokoušejí ustoupit do Bulharska. To se nezdařilo, proto pronikají kol . r. 900 do Panonie. Zde do r. 906 zničili Velkomoravskou říši. Dalších 50 let pak pustošili velkou část Evropy, dokud je 955 na Lechu drtivě neporazili Němci a Češi.
Mezitím se ve východní Evropě vytvořil nový významný stát. R. 882 dobývá novgorodský kníže Oleg Kyjev a vzniká tak Kyjevská Rus.
10. a poč. 11 stol. vyplňují války mezi Byzancí, Chazary, Rusy, Pečeněhy a Bulhary, přičemž se tito spojují a zneřátelují podle svých momentálních potřeb a situace.
965 je Rusy zničena říše Chazarů a jejich stepi obsazuji Oguzové. Byzanc připojuje 971 jihových. Bulharsko a 1018 i zbytek. 1036 porážejí Rusové Pečeněhy a ti ustupují na západ k Dunaji. Ve 40. letech 11. stol. obsazuje část Oguzů -Turci Seldžukové střední Asii, 1055 obsazují Írán, Irák, poté pronikají do vých oblastí Byzance. 1071 utrpěla Byzanc těžkou porážku a ztrácí většinu Malé Asie.
Polovecká socha tzv. " baba"
Rusi vyvstal nový nepřítel Polovcích, zčásti potomcích Hunů. Ti obsazují v 60. letech jihoruské stepi. 1086 překročili Pečeněhové Dunaj a porážejí Byzanc. Poté se spojují se Seldžuky. Byzanc se v smrtelném ohrožení spojuje s Polovci a 1091 společně Pečeněhy porazili. Porážka byla tak krutá, že byl tento kmen téměř úplně vyhlazen. Část se smísila s Bulhary, zbytek se po dohodě usazuje v Uhrách na Slovensku, kde také postupně splynuli.
Aby bylo toto období uzavřeno, nutno jěště dodat, že říše Seldžuků se brzy rozkládá na menší části. K jejich oslabení přispěla i 1. křížová výprava, kterou papež vyslal po prosbách Byzance o pomoc. Polovce porazili Rusové 1115 tak, že jim od té doby přestali být nebezpeční.
Těmito událostmi vpodstatě stěhování národů končí, i když později ještě dochází k velkým pohybům, zejména v období předcházejícím mongolské expanzi a během ní. Zde ale jde, až na některé výjimky v Asii a nejvýchodnějších částech Evropy spíše o plánovanou okupaci cizích území armádou, než o hledání nových vhodných oblastí pro život celých národů. Jedinou změnou, kterou tehdy Evropa zaznamenala, byl ústup Polovců- Kumánů před Mongoly do Uher.
3. část
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 21. dubna 2009 v 16:53 | Reagovat

Ahoj Milane! Chtěl bych ti poděkovat za zajímavé články o stěhování národů. Zajímavé jsou i odkazy na další články, tohle budu mít na dlouhé čtení. Přeji ti krásný den! Milan

2 Zdenos Zdenos | 12. července 2011 v 20:20 | Reagovat

Čau Milane,ještě bych se vrátil k tomu románu SOUMRAK SLOVANŮod Hofmaistera,s těma Skythama to trošku přestřelil,protože Skythové žily v 6. století před naším letopočtem, ne po našem jinak ale je to pěkný román, původní název to mělo V KOLÉBCE PRASLOVANSTVA vydáno snad v roce 1927.Hodně se tam mluví o nájezdech Pečenjagů,Madarů,Avarů atd

3 milasko milasko | Web | 12. července 2011 v 22:13 | Reagovat

[2]: Ten román neznám, ale jméno Skythové se používalo ještě dlouho ve středověku nějak ze setrvačnosti pro kočovné nebo prostě barbarské kmeny z oblasti severního Černomoří, i když se Skythy neměli nic společného.

4 zarpa zarpa | E-mail | 26. ledna 2018 v 14:02 | Reagovat

Poprosim presnejsie pouzivat, rozlisovat pojmy Madar, Uhor, Uhorske Kralovstvo, Madarsko. Viete politicky spravna, diplomaticka odpoved Franza Liszta, Belu Bartoka v 19 storoci, ze je Uhor, znaci skor ze je obcanom Uhorska. Vsetci Madari v teto situacii odpovedali Som Madar. Dakujem.

5 zarpa zarpa | E-mail | 26. ledna 2018 v 15:47 | Reagovat

Maďari obsadzovali Karpatskú kotlinu, nielen Panóniu, čo je len jej čast. Jedá sa o oblasť ktorú mali obsadenú Rimania,o územie na západ od Dunajskej línie Belehrad, Budapest. Po úteku z Dolného Dunaja, kde prišli časť žien a detí, ešte kočovali v Haliči. Prvú vlnu  viedol Arpád, v roku 896 sa stal spojencom Moravanov proti  Bulharom a Bavorom. S ich súhlasom sa presťahoval do Veľkomoravského Potisia. Maďari, ktorých spoza Karpát priviedol roku 899  Kál (otec Bulčua) - druhá vlna maďarskej kolonizácie Karpatskej kotliny - v spojenectve s Moravanmi v júli 900 spustošili a obsadili Braslavovo Panónske kniežatstvo  v južnom Zadunajsku. Na konci jesene 900  vstúpil do Potisia Ďula Kursán so svojimi Kabarmi. Maďari potrebovali ďalšie územia, preto vyhnali z Potisia zostávajúcich spojeneckých Moravanov a dobyli od nich severovýchodné Zadunajsko (tretia vlna). Až v desiatom storočí najmä vojenské posádky postupovali aj na sever od Dunaja, na územie dnešného Slovenska. Maďari sa stále snažia zdôvodniť právo na Karpatskú kotlinu rôznymi príbehmi napr. Huni, Avari a Madari sú jeden národ kontinuálne v Karpatskej kotline, alebo kúpili od Svatopluka za Bieleho koňa právo sa tu usadit. atd...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama