Stěhování národů 4. Doznívání

16. května 2008 v 19:08 | milasko |  Stěhování národů
Boj ruského knížete Igora proti Polovcům
Události v Asii znovu způsobily, že se Evropa musela bránit novým invazím kočovníků. V 9.-12. stol. však přestávají mít národy východní Asie podstatnější vliv na evropské dějiny, postačí tedy věnovat pozornost kmenům, jejichž stěhování život Evropy bezprostředně ovlivňovalo. Jedná se téměř bez výjimky o kmeny, kočující v středoasijských, kaspických a černomořských stepích.
Počátkem 9. stol zatlačili turečtí Pečeněhové Uhry z Uralu na západ, nejprve za Don, v pol. 9. stol za Dněpr. Uhři se dostávají do oblasti vlivu chazarské říše. Ve 2. pol. 9. stol se ale Chazaři spojují s Oguzy, kočovnými kmeny sídlícími kolem Aralského jezera, společně porážejí Pečeněhy a ti ustupují mezi léty 885-890 do Černomoří. Útočí na Maďary, kteří se nejprve pokoušejí ustoupit do Bulharska. To se nezdařilo, proto pronikají kol . r. 900 do Panonie. Zde do r. 906 zničili Velkomoravskou říši. Dalších 50 let pak pustošili velkou část Evropy, dokud je 955 na Lechu drtivě neporazili Němci a Češi.
Mezitím se ve východní Evropě vytvořil nový významný stát. R. 882 dobývá novgorodský kníže Oleg Kyjev a vzniká tak Kyjevská Rus.
10. a poč. 11 stol. vyplňují války mezi Byzancí, Chazary, Rusy, Pečeněhy a Bulhary, přičemž se tito spojují a zneřátelují podle svých momentálních potřeb a situace.
965 je Rusy zničena říše Chazarů a jejich stepi obsazuji Oguzové. Byzanc připojuje 971 jihových. Bulharsko a 1018 i zbytek. 1036 porážejí Rusové Pečeněhy a ti ustupují na západ k Dunaji. Ve 40. letech 11. stol. obsazuje část Oguzů -Turci Seldžukové střední Asii, 1055 obsazují Írán, Irák, poté pronikají do vých oblastí Byzance. 1071 utrpěla Byzanc těžkou porážku a ztrácí většinu Malé Asie.
Polovecká socha tzv. " baba"
Rusi vyvstal nový nepřítel Polovcích, zčásti potomcích Hunů. Ti obsazují v 60. letech jihoruské stepi. 1086 překročili Pečeněhové Dunaj a porážejí Byzanc. Poté se spojují se Seldžuky. Byzanc se v smrtelném ohrožení spojuje s Polovci a 1091 společně Pečeněhy porazili. Porážka byla tak krutá, že byl tento kmen téměř úplně vyhlazen. Část se smísila s Bulhary, zbytek se po dohodě usazuje v Uhrách na Slovensku, kde také postupně splynuli.
Aby bylo toto období uzavřeno, nutno jěště dodat, že říše Seldžuků se brzy rozkládá na menší části. K jejich oslabení přispěla i 1. křížová výprava, kterou papež vyslal po prosbách Byzance o pomoc. Polovce porazili Rusové 1115 tak, že jim od té doby přestali být nebezpeční.
Těmito událostmi vpodstatě stěhování národů končí, i když později ještě dochází k velkým pohybům, zejména v období předcházejícím mongolské expanzi a během ní. Zde ale jde, až na některé výjimky v Asii a nejvýchodnějších částech Evropy spíše o plánovanou okupaci cizích území armádou, než o hledání nových vhodných oblastí pro život celých národů. Jedinou změnou, kterou tehdy Evropa zaznamenala, byl ústup Polovců- Kumánů před Mongoly do Uher.
3. část
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 21. dubna 2009 v 16:53 | Reagovat

Ahoj Milane! Chtěl bych ti poděkovat za zajímavé články o stěhování národů. Zajímavé jsou i odkazy na další články, tohle budu mít na dlouhé čtení. Přeji ti krásný den! Milan

2 Zdenos Zdenos | 12. července 2011 v 20:20 | Reagovat

Čau Milane,ještě bych se vrátil k tomu románu SOUMRAK SLOVANŮod Hofmaistera,s těma Skythama to trošku přestřelil,protože Skythové žily v 6. století před naším letopočtem, ne po našem jinak ale je to pěkný román, původní název to mělo V KOLÉBCE PRASLOVANSTVA vydáno snad v roce 1927.Hodně se tam mluví o nájezdech Pečenjagů,Madarů,Avarů atd

3 milasko milasko | Web | 12. července 2011 v 22:13 | Reagovat

[2]: Ten román neznám, ale jméno Skythové se používalo ještě dlouho ve středověku nějak ze setrvačnosti pro kočovné nebo prostě barbarské kmeny z oblasti severního Černomoří, i když se Skythy neměli nic společného.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama