Cesta kolem světa za 40 dní. 1. část

28. července 2008 v 22:05 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Když jsem se probíral sklípkem a přemýšlel, co by chtělo v nejbližší době vypít, napadla mě taková cesta kolem světa. Na rozdíl od hrdiny známého Vernova románu bych ji ovšem absolvoval prstem po mapě - a také konzumací vín různých zemí. Asi nic originálního, ale alespoň to má nějaký řád. Trochu jsem se musel zamyslet, kolik těch zemí vlastně zvládnu. Mám na to méně času než Willy Fogg. Výsledkem byla cesta s nutnými přeskoky určitých oblastí. Slušné víno stejně úplně všude nedělají a přece si nezničím játra! Nutno přiznat, že rozhodujícím kriteriem pro výběr vína z určité země bylo spíše to, že se mi už nechtělo danou lahev skladovat. Nejde tedy vždy o nejreprezentativnějšího zástupce. Přesto se tam pár zajímavých vzorků našlo.
Jako vhodný střed světa, kde bych měl cestu začít, jsem logicky zvolil Moravu. Úvodní vínem byl Ryzlink vlašský 2003 pozdní sběr - Spielberg Archlebov, 12,9 %. Zlatavá barva, vůně zpočátku silná, sladká, ovocná, ale poměrně rychle vyprchala, brzy zbyla jen slabší citrusová. Chuť příjemná, ale opět ne moc výrazná, viskozita a dochuť střední. Začínám 7 body (z max. 10).
Z Moravy to není daleko do Maďarska, kde jsem se blíže podíval na jedno ze zdejších typických vín, Kadarku, ovšem v kupáži s Frankovkou a v dost obyčejném provedení. Marybelle, Kadarka - Kékfrankos 2006 Minöségi bor (jakostní víno) - Boronal , region Kunság. Z této oblasti, nazvané po kočovných Kumánech, k nám přichází spousta průměrných vín bez výraznějšího charakteru. Ani toto není výjimkou. Polosladké víno s 11 % alkoholu v 0,5 l lahvi z čirého skla má rubínovou barvu, slabou nezařaditelnou vůni, nízkou viskozitu a kratší dochuť. Chuť není tak zlá, nepůsobí nijak přeslazeně, chutná po višních. Na úvod budu mírný, ještě 6 bodů.
Cesta vedla dále na Balkán, do Bulharska. Tady jsem si připomenul oblíbenou odrůdu Široká melniška loza. Melnik 2001 Reserve - MIRA Harsovo, Sandanski region. S tím regionem jsem se trochu pobavil, protože na lahvi a korku jsem našel dvakrát Sandanski a dvakrát Sandansky, tak nevím. Dočetl jsem se, že víno je z ručně sklízených hroznů a zrálo 12 měsíců v dubovém sudu. Mělo 12 % alkoholu. Barva opravdu zajímavá, taková višňová, vysoká viskozita, mnohoslibná vůně červeného rybízu se zřetelnými tony dřeva. Začátek tedy velmi slibný, bohužel dále už to tak nepokračovalo. Chuť už tak skvělá nebyla, zdála se mi málo harmonická, dochuť byla dost překvapivě krátká. Rozhodně jsem už pil lepší Melnik! Hodnotím 6,5 b.
Přes Jadran se přeplavím do Itálie, konrétně jednoho z vinařsky nejzajímavějších regionů, do Piemontu. Tady ochutnávám Gavi 2006 Denominazione di Origine Controllata e Garantita - Casa Vinicola Morando, Castigliole d´Asti. Víno má 12 % alkoholu, je vyrobeno z odrůdy Cortese, má světlince zlatavou barvu, lehkou příjemnou vůni citrusů, angreštu a rynglí. V chuti jsou nejvíce znát citrusy. Viskozita je nižší, dochuť střední s lehounkou hořčinkou. Celkově lehké svěží víno, které určitě neurazí, přesto na úroveň DOCG mi tam přece jen něco schází. Dávám 7 bodů.
Na nějaký čas opouštím Evropu a přes Středozemní moře a celou Afriku se přenáším až na jih černého kontinentu, do JAR. Co jiného bych tu měl ochutnat, než Pinotage!Jedná se o ročník 2005 - Golden Bird, Western Cape. Tohle víno mi trochu zamotalo hlavu. Ne snad vyšším alkoholem ( 14 %), ale hlavně vůní. Byla velmi silná, ale co to bylo, nevím. Řekl bych šípky, nějaké tmavé ovoce, ale ještě něco dalšího, snad kůže. Viskozita velmi vysoká, plná chuť, hodně dlouhá dochuť. Hodnotím 7,5 b.
Přikládám fotografie z příprav na cestu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama