Cesta kolem světa za 40 dní. 2. část

7. srpna 2008 v 8:58 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Další velký přesun mě čeká přes půl zeměkoule do Jižní Ameriky. Návštěvu začnu v Chile. Merlot 2005 El Emperador, Valle Central , Chile. 13,5 % alkoholu. Barva tmavého granátu, vysoká viskozita. Temná intenzivní vůně, jošta, přezrálý černý rybíz, v chuti sametové, s příjemnými tříslovinami, jen dochuť trochu kratší. Slušné víno, dávám 7,5 b.
Vynechat nemohu pochopitelně ani Argentinu. Chardonnay 2007 Reserve - Kuorio, Les Yeux San Martín. 13 % alkoholu, světle zlatavá barva, viskozita nízká, slabá ovocná citrusová vůně, krátká docela hořká dochuť. To mě tedy nenadchlo, dávám jen 5 bodů.
A už se vracím přes Atlantik zpět do Evropy. Nejblíže je to do Portugalska. Zkouším zdejší víno Serradayres 2004 Reserva, Denominacao de origem controlada - Ribatejo. Červená vína se v oblasti Ribateju vyrábějí převážně z odrůdy Periquita ( =Castelao Frances), kterou jsem ale zatím nepil. Na lahvi není o odrůdě ani zmínka, tak netuším. Obsah alkoholu je vyšší - 14 %. Barva je hezká, velmi tmavý granát, viskozita vysoká - ale vůně divná, nějaká velmi stará kniha, chuť nepříliš harmonická, dost vystupují třísloviny. První den bych mu dal jen 5 bodů. Něco jsem nechal do druhého dne a docela mu to delší vydýchání pomohlo. Zlepšila se nejenom vůně, ale trochu překvapivě i chuť, obojí nejspíš přezrálé třešně. Přesto žádný zázrak, s jedním zavřeným okem 6 bodů.
O moc lepší to nebylo ani v sousedním Španělsku: Cariñena 2000 Gran Reserva, Denominación de origen, Zaragoza. Alkoholu 13 % , opět velmi tmavá barva, lehká vůně tmavého ovoce, viskozita i dochuť střední, mírně kořenité. I když je asi o chlup lepší než předcházející víno, dávám také 6 bodů.
Přes Pyreneje se dostanu do jižní Francie a zde ochutnám Côtes du Rhône 2005 Appellation Côtes du Rhône Controlée - Noemie Goichot Beaune. Víno je vyrobeno z odrůd Grenache a Syrah a v roce 2006 dostalo zlatou medaili na výstavě Foire aux Vin´s d´Orange. No, já bych mu ji nedal. Má 13 % alkoholu, pěknou barvu tmavého rubínu, příjemnou vůni červeného ovoce s trochou čokolády a vyšší viskozitu. Až potud vše hezké, ale chuť o dost horší, taková dost trpká, neharmonická, znovu příliš vystupující třísloviny, dochuť kratší až střední. Znovu 6 bodů.
Náladu jsem si překvapivě zlepšil v Německu. Zde měla u mě premiéru odrůda Bacchus, ročník 2006. Kabinetní víno - Winzergemeinschaft Franken, Kitzingen. Víno bylo oceněno střibrnou medailí Fränkische Weinprämierung a tentokrát si ji podle mého názoru zasloužilo. Zajímavá, i když dost nepraktická je i lahev - Bocksbeutel, typická pro francká vína. Alkoholu 12 %, polosuché, hezká zlatavá barva.Viskozita vyšší, výrazná příjemná vůně pomeranče a černého bezu, dochuť střední. Plné, pikantní a osvěžující víno, ke kterému se jistě rád vrátím. Zasloužilo si 8 bodů.
Cesta se chýlí ke konci, vracím se do Čech. Kerner 2006 pozdní sběr - Školní statek Mělník. Na závěr tedy ještě jedna ne zcela běžně známá odrůda. Je to německý kříženec Trolínského a Ryzlinku rýnského, který ostatně docela připomíná. 13,5 % alkoholu, světle zlatá barva se zelenkavými záblesky, středně silná hroznová vůně, svěží chuť, viskozita střední, totéž dochuť s lehounkou hořčinkou v závěru. Konec putování nebyl tak špatný, 7 bodů.
Cesta (tedy vína) mě moc nestála, nemohl jsem tudíž čekat žádný zázrak. Ten se ostatně nekonal. Někde to bylo dokonce o něco horší, než jsem čekal. Alespoň jsem tedy po vzoru nejgeniálnějšího Čecha, mistra slepých uliček, vyzkoušel, kudy cesta nevede.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama