Historie vína 2. Původ a dělení současných odrůd

7. října 2008 v 15:14 | milasko |  Historie vína

Za centrum, odkud se pravděpodobně rozšířila většina kulturních odrůd révy vinné (Vitis vinifera), je považován Kavkaz a přilehlé oblasti Malé Asie. Ostatně i slovo víno se odvozuje od gruzínského gvino.Lidé si postupně vybírali a šlechtili ty odrůdy, které se ukázaly jako hospodářsky nejzajímavější. Mnoho nových odrůd pak vzniklo i jako samovolné mutace.
Původní odrůdy se dělí do několika skupin:
1. skupina černomořská - ta má dvě podskupiny. 1a) gruzínské odrůdy, vývojově nejstaší - např. Rkaciteli, Mcvane, Saperavi, 1b) balkánské odrůdy - bulharské ( Mavrud, Gamza), rumunské (Grassa, Babeasca), maďarské ( Furmint, Lipovina), řecké, chorvatské aj.
2. skupina západní - nejdůležitější pro výrobu vína. Tyto odrůdy vznikaly v Evropě křížením černomořských odrůd mezi sebou nebo jejich křížením s révou lesní. Hovoří se o dvou genetických pólech, které daly vzniknout současným odrůdám. Jednak jsou to odrůdy "frenč" - francké, protěžované císařem Karlem Velikým (768-814) - a dále odrůdy "hunč" hunské, které se prý dostaly do Evropy během stěhování národů spolu s Huny, tj. ve 4.-5. stol. n. l. (Vzhledem k tomu, že valná část mých článků o historii je věnovaná právě Hunům, nemohu si odpustit jednu poznámku. Hunové byli typičtí kočovníci, zemědělstvím se nezabývali. O tom, že by snad sami pěstovali révu, jsem rozhodně nikde nečetl. Jestli k rozšíření "hunče" došlo v souvislosti s nimi, musel za tím být nějaký podmaněný národ, který se přesunul s nimi.)
Odrůdy "frenč" byly slabého vzrůstu, málo plodné, s malými bobulemi kořenité chuti. Jejich prapůvod se odvozuje od révy lesní typu Gmelin a z ní vzniklé odrůdy Tramín. A dále odrůdy Cabernet Franc, též vzniklé z révy lesní. Odrůdy "hunč" plodily hodně, ale dávaly slabá vodová vína. Ve středověku se hojně pěstovaly, protože poddaní odváděli poplatky vrchnosti mnohem raději z těchto plodných odrůd, než z "frenče". Z nich se nejvíce rozšířila odrůda Heunisch, u nás známá jako Běl velká.
Křížením mezi Heunischem a Tramínem vznikla řada současných odrůd. Za potomky Heunische je považován např. Ryzlink rýnský nebo Frankovka, potomky Tramínu jsou Pinot noir, Pinot blanc, Pinot gris nebo Veltlínské zelené.
3. skupina východní - méně významná z hlediska výroby vína. Tyto odrůdy se používají hlavně jako stolní (Chusajne, Sultanina).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama