Z archivu: 2. Vůně Středomoří

27. října 2008 v 18:14 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Tentokrát jsem ze svých poznámek vybral vína ze středomořské oblasti, konkrétně z Itálie a z Korsiky. Ta sice patří Francii, ale její vína se odrůdami i stylem více blíží právě Itálii.
Salice Salentino 2003 Denominazione di Origine Controllata, Riserva, Allini, Itálie. Apulie produkovala velké množství vína už ve starověku. Tak je tomu i v současnosti, ale v poslední době zde přibývají také vinařství, která se více soustřeďují na kvalitní vína. Určitě zajímavé je odsud Primitivo di Manduria DOC, vyráběné z odrůdy blízké kalifornskému Zinfandelu. V oblasti kolem Salenta se nachází známá apelace Salice Salentino, produkující bílá, růžová i červená vína. Červená se vyrábějí z odrůd Negroamaro a Malvasia nera. Riserva znamená, že zrálo delší dobu v sudu a na láhvi (obvykle dva roky), než bylo dáno do prodeje. Víno má 13 % alkoholu, je inkoustově tmavé. Vůně je méně výrazná, růže, včelí vosk, kandované ovoce. Celkem harmonické víno s nižší viskozitou a kratší dochutí. Hodnotím 6 body ( z max. 10).
Vino Nobile di Montepulciano 2002 Denominazione di Origine Controllata e Garantita, Coli, Tavarnelle Val de Pesa, Itálie. "Noblesnímu" vínu z Montepulciana poblíž Sieny v Toskánsku se dokonce v 17. století říkalo "král toskánských vín". Vyrábí se z 60-80 % z odrůdy Sangiovese (klonu Prugnolo), dále Canaiolo nero a dokonce může být přidáno do 10 % bílých hroznů Trebbiano. V mládí bývají vína dosti tříslovitá, později plná, kulatá. Toto má 13 % alkoholu, nádhernou temnou barvu do fialova. Vůně je velmi příjemná, jemná, fialky, tmavé ovoce. Chuť plná, bohatá, viskozita velmi vysoká, dochuť dlouhá. Hodnotím 8 body.
Chianti 2004 Denominazione di Origine Controllata e Garantita, Sardelli, Castelina in Chianti, Itálie. Chianti je asi nejznámějším italským vínem vůbec. Vyrábí se ve středním Toskánsku hlavně z odrůdy Sangiovese. Podobně jako u předchozího vína i zde se do kupáží přidává Canaiolo, Trebbiano a někdy dokonce Cabernet Sauvignon. Chianti bývají různorodá stylem, bohužel někdy trochu i kvalitou. Víno má 12,5 % alkoholu a tmavou granátovou barvu. Vůně poměrně slabá, peckoviny, fialky. Chuť plná, trochu připomíná červený rybíz. Trochu výraznější, ale příjemné kyseliny, totéž třísloviny. Dochuť delší. Dávám 7,5 b.
Niellucciu 2005 Appellation Corse Controlée, Vigneron Uval Borgo Rasognani, Korsika, Francie. Apelace s pouhým označením Corse je nižším typem než ty, které jsou nazvány konkrétním místem (podobně jako třeba v Bordeaux). Niellucciu je místní variantou italského Sangiovese. Víno má 12,5 % alkoholu, barvu tmavě rubínovou a příjemnou vůni tmavého ovoce, ostružin. Plná chuť, vysoká viskozita, v dochuti jsou cítit maliny. 7 bodů.

Patrimonio Appellation Patrimonio Controlée. Domaine Giacometi, Patrimonio, Korsika, Francie. Ročník jsem při nejlepší vůli neobjevil. Toto je naopak asi nejlepší korsická apelace. Víno je kupáží odrůd Niellucciu, Grenache a zdejší speciality Sciacarellu. Barva velmi tmavá, neprůhledná, viskozita nízká až střední. Lehká příjemná ovocná vůně, ostružiny. Výraznější, ale příjemné třísloviny, dochuť středně dlouhá. Tentokrát 6 bodů.

Muscat du Cap Corse 2007 Appellation Muscat du Cap Corse Controlée, Vin Doux Naturel, Domaine Lazzarini Patrimonio, Korsika, Francie.Víno od jednoho z předních vinařství v Patrimoniu získalo stříbrnou medaili na Vinalies Internationales Paris. Alkoholu 15,5 %, vysoká viskozita, zlatá barva. Příjemná vůně sladkých hroznů, trocha citrusů, sladké, ale zároveň osvěžující, lehce kořenité, plné. Přesto působí docela lehce, pije se velmi dobře. Dostává 8,5 bodu.
Snad tato návštěva Středomoří trochu zahřála v současném ne moc vlídném počasí.
Viz též: Vína z Korsiky

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama