Vermentino - Vermentinu, White Porto aj. aneb Co přinesl říjen

9. listopadu 2008 v 9:33 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdyV říjnu jsem z domácích zásob koštoval převážně zahraniční vína. Výběr byl docela pestrý: jedno portské a ještě dvě červená z Portugalska, dvě bílá ze středomořských ostrovů, k tomu jedno domácí červené.

Quinta da Garrida 2005 Denominação de Origem Controlada Dão, Reserva, Portugalsko. D.O.C. Dão leží v hornaté vnitrozemské části země. Zdejší červená vína patří k nejlepším v Portugalsku. 13 % alkoholu, cupáž odrůd Tinta Roriz, Jaen a Touriga Nacional. Barva tmavofialová, silná příjemná vůně, višně v čokoládě.Viskozita vyšší, dochuť střední až delší. Dávám 8 bodů.
Porta Fronha 2004 Denominação de Origem Controlada Dão, Casa de Cello, Portugalsko. Tohle víno trochu zklamalo. Nebylo úplně levné, ale nijak neoslnilo. Jedná se o kupáž odrůd Touriga Nacional, Aragonez a Alfrocheiro. 12 % alkoholu, černofialová barva, vysoká viskozita. Po otevření zavanulo zpočátku něco zatuchlého. Naštěstí to postupně vydýchalo, pak už to šlo, objevila se lehká ovocná vůně. Ani chuť ale nebyla úplně harmonická, dost vystupovaly třísloviny i alkohol. Dochuť středně dlouhá. Předchozí Reserva byla jasně lepší. Hodnotím 6,5 b.

White Porto by Gilberts Vila Nova de Gaia, Portugalsko. Láhev 0,5 l. Výrobce uvádí 20 %, česká přelepka "jen" 19 % alkoholu. No, nepoznal jsem, kdo má pravdu. Vyrobeno z hroznů odrůd Malvasia Fina a Codega. Tmavožlutá barva, která trochu připomíná koňak, velmi vysoká viskozita. Vůně poněkud zvláštní, trochu zoxidovaná, trocha citrusů, ale dost vystupuje alkohol. Opět přirovnám k tvrdému alkoholu, tentokrát k vodce. Chuť je ale skvělá, plná, sametová, připomíná broskve, působí dost sladce, ačkoliv je víno deklarováno jako suché. Dochuť velmi, velmi dlouhá. Dostává 8 bodů.
Vermentino di Sardegna 2006 Denominazione di Origine Controllata, Bardolino, Itálie. Na Sardinii se vyrábí spousta zajímavých červených i bílých vín. Z červených zejména Cannonau a Monica, z bílých Moscato a právě Vermentino. 12,5 % alkoholu, zlatá barva, vyšší viskozita. Lehká květinová vůně s trochou manga. Chuť dosti neutrální, dochuť delší. Dostane 6,5 bodu.
Vermentinu 2006 Appelation Corse Controllée, Réserve du Président, Aleria, Korsika, Francie. Víno dostalo stříbrnou medaili na Concours général Agricole Paris 2007. Zásadním rozdílem oproti předcházejícímu vínu je typická korsická koncovka - u. (To byl pokus o vtip.) Jedná se o stejnou odrůdu. 12,5 % alkoholu, zlatožlutá barva, nížší viskozita. Vůně dosti výrazná, sladká, květiny, hrozny, kokos. Středně plné tělo, v dochuti výraznější hořčinka. Svému sardinskému bratříčkovi se moc nepodobá, ale bodově bych ho ocenil stejně, tedy opět 6,5 bodu.
Dornfelder 2006 jakostní odrůdové Palavín Bavory. Pro mě dosud neznámá společnost Palavín vznikla z Vinařství Šťastný v Bavorech. Vyrábí z 20 odrůd asi 150 000 l vína ročně, převážně přívlastkových, většinu lahvuje. Víno má hezkou barvu tmavého rubínu a 13 % alkoholu. Vůně slaboučká ovocná, v chuti náznak pralinek, dochuť kratší až střední. 6 bodů.
S říjnovou ochutnávkou jsem byl docela spokojený, zejména dvě portugalská vína mi přišla k chuti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama