Z archivu: 3. Vína z Chateau Vartely a další z jv. Evropy

16. listopadu 2008 v 21:34 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Tentokrát vybírám z archivu několik vín z jihovýchodní Evropy. Nejdříve se podívám na skok do Rumunska a Bulharska na ochutnávku dvou méně známých odrůd.
Feteasca neagra 2001 Special Reserve Prahova Valley, Cramele Halewood, Ploiesti, Rumunsko. Víno z u nás zatím relativně méně známé , i když v Rumunsku naopak velmi rozšířené odrůdy, která je modrou variantou o něco známější bílé Feteasca alba - Dívčí hrozen. Barikové víno s 13 % alkoholu. Barva velmi tmavá, záblesky do fialova a do hněda. Vůně velice široká a příjemná, dá se tam najít všechno možné: brusinky, borůvky, vanilka, švestky. V chuti plné, kořenité, možná ale malinko drsnější, než bych čekal. Určitě zajímavé, dostává 7,5 bodu.
Rubin 2003 Car Assen, Chateau Assena, Assenovgrad, Bulharsko. Kačestveno vino s garantirano najmenovanie za proizchod ( záruka autenticity a původu). Rubín je bulharskou odrůdou, vzniklou křížením Nebbiolo a Syrah. Dává tmavá extraktivní vína, vhodná k archivaci. Zrálo částečně v bariku, má 13 % alkoholu. Barva velice tmavá, neprůhledná. Vůně lesních plodů, vysoká viskozita, delší dochuť, v chuti dost vystupují třísloviny. Dávám 6,5 bodu.

V další části si všimnu několika vín z Chateau Vartely. Je to mladé, ale velmi dynamicky se rozvíjející (450 000 láhví v roce 2005, cirka 3 miliony 2008) moldavské vinařství se silným ruským kapitálem. Ten umožňuje vybavení moderními technologiemi. Zaměřují se hlavně na mezinárodně uznávané modré i bílé odrůdy jako je Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Sauvignon, Pinot gris či Chardonnay, z regionálních např. Feteasca alba. Vína vyrábějí v několika řadách, ty vyšší přinášejí velmi dobrou kvalitu za rozumnou cenu.
Sauvignon 2006 Vin de Calitate Selectat, Chateau Vartely, Orhei, Moldávie. Jakostní odrůdové víno z nižší řady. 13 % alkoholu. Světlá zelenkavá barva. Lehká nasládlá vůně broskví a černého rybízu. Chuť osvěžující , příjemná, viskozita střední, dochuť kratší. Dostává 6,5 bodu.
Sauvignon blanc 2005 Vin de Calitate Matur, Chateau Vartely. Víno z vyšší řady s 13,5 % alkoholu. Zlatavá barva se zelenkavými záblesky. Sladká příjemná, i když trochu nejasná vůně. Elegantní víno se stopami bariku, střední až vyšší viskozity. Oceňuji 7 body.
Pinot gris 2006 Vin de Calitate Selectat, Chateau Vartely. 13 % alkoholu. Velmi světlá barva, vůně výrazná, ovocná, citrusy a ještě nějaké další tropické ovoce. V chuti je sice cítit mírné perlení, ale je příjemná, osvěžující. Viskozita nížší, dochuť středně dlouhá. Opět 7 bodů.
Muscat Ottonel 2007 ledové víno, Chateau Vartely. Sladké, 0,375 l, 11 % alkoholu. Barva světlá, zlatavá, vysoká viskozita. Velmi příjemná vůně, muškát, med. Vyšší kyselinky způsobují, že víno je dostatečně pikantní, šťavnaté, dochuť dlouhá. Jdu na 9 bodů.

Konec dobrý, všechno dobré!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama