Tannat, Marktree a další vína ze zámoří

6. prosince 2008 v 8:49 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Tento článek je tentokrát věnován vínum z exotických zemí, i když se většinou nejedná o nějaké špičkové lahve, ale spíše o slušná vínečka na běžnější pití. Podíváme se do Latinské Ameriky, jižní Afriky, Austrálie, na Nový Zéland a Kypr.
Saint Panteleimon 2002 Keo Limasol, Kypr. 12,5 % polosladké. Vyrobeno ze starobylé pravokořenné révy Xynisteri. Sytá zlatá barva, viskozita nižší.Vonělo po melounech, citrusech a ananasu. Lehce zoxidovaná sladká příjemná chuť, dochuť středně dlouhá. Vhodné jako aperitiv. Dávám mu 7 bodů.
Beaukett 2005 Robertson Winery, JAR. 11,5 % alkoholu, polosladké. Víno z odrůdy Bukettraube. Barva zlatavá, vůně velmi příjemná, sladká, muškát, citrusy. Chuť dosti plná, bohatá, sladká, ovocná. Viskozita střední, dochuť středně dlouhá. Hodnotím 7 body.
Shaka 2004 Western Cape JAR. 13,5 % alkoholu. Velmi zdařilá kupáž Pinotage a Cabernetu Sauvignon. Nese název po slavném zulském králi a krvavém válečníkovi. Barva velmi tmavá, neprůhledná. Jiskrné víno s bohatou velmi příjemnou vůní černého rybízu s trochou čokolády. Viskozita vysoká, tvoří ve skleničce krásné mosty. Také chuť je velmi příjemná. Je v ní opět cítit hlavně černý rybíz. Je to takové to víno, co ho je plná pusa. Dochuť středně dlouhá. Oceňuji na 8,5 bodu.

Tannat 2001 Familia Pisano Uruguay. Víno z panenské sklizně, vyrobené z nejoceňovanější uruguayské odrůdy. Obsah alkoholu 13 %. Barva granátová, vůně střední intenzity, silně kořeněná. Jsou v ní ostružiny a dřevo, slabě i čokoláda a vanilka. V chuti výraznější třísloviny. Mohutné, těžké víno se střední viskozitou i dochutí. Dostává 7 bodů.
Sauvignon 2005 El Emperador Valle Central Chile. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlá barva se zelenkavým nádechem. Vůně zpočátku dost nepříjemná, totéž i v chuti. Působilo dost unaveně a mdle. Po vydýchání se to trochu zlepšilo. Nakonec slabá vůně broskví nebo meruněk a nějakých bylinek k tomu. Chuť působila poněkud olejovitě, vcelku ale plně.Viskozita střední, dochuť delší. Dávám 6 bodů.
Sauvignon blanc 2006 Tarapaca, Maipo Valley Chile. Víno ze základní řady Varietal. 12,5 % alkoholu. Hezká sytější zlatá barva, slušná viskozita. Výraznější příjemná broskvová vůně s trochou citrusů. První dojem tedy pěkný, chuť mě ale zase tak neoslovila. Dosti kořenitá, zároveň trochu olejovitě působící, ale taky se zřetelnou hořčinkou. Dochuť poměrně dlouhá. Hodnotím 7 body.
Marktree 2004 Victoria, South Eastern Australia. 13,5 % alkoholu. Kupáž Merlotu, Cabernetu Sauvignon a Shirazu. Víno granátové barvy, vysoké viskozity, kořenité s těžkou příjemnou ovocnou vůní. Bylo v ní tmavé ovoce a marmeláda a taky nějaké bylinky. Chuť plná, sametová, jemné třísloviny, dochuť dlouhá. Velmi pěkné víno, 8,5 bodu.
Sauvignon blanc 2005 Vicar´s Choice, Saint Clair, Marlborough, Nový Zéland. Novozélandské Sauvignony jsou vyhlášené a ty z Marlborough bývají považovány za nejlepší na světě. I tento byl velmi pěkný. 12,5 % alkoholu, nižší viskozita. Hezká zlatá barva, výrazná příjemná vůně, v níž lze najít jahody s cukrem, angrešt a trochu citrusů. Asi totéž i v chuti. Dochuť středně dlouhá. Dostává 8 bodů.

Nevím, jestli jsem tentokrát nebyl s těmi body až moc štědrý, ale určitou relaci jsem snad zachoval. Našlo se tu i několik docela pěkných vín. Trochu srovnat by se daly Sauvignony. Chilské nijak neoslnily, zato ten z Nového Zélandu mi opravdu chutnal. Velmi dobré se ostatně najdou i u nás. O tom ale zase v jiném článku.
Související články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | 20. září 2010 v 10:16 | Reagovat

Miluju Tannaty - zkuste z uruguajských Tannaty z Bodegy Bouza, ty mi přijdou podstatně plnější a výraznější než od Pisanů.

Výborné Tannaty jsou samozřejmě i z Francie z Madiranu - třeba Chateau Montus Prestige je vyloženě lahůdka.

2 milasko milasko | 20. září 2010 v 13:30 | Reagovat

[1]: Děkuji za zajímavé tipy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama