Edelzwicker, Graves, Tokaj a to další

18. ledna 2009 v 8:50 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Vína, která jsem potkal v poslední době byla dost nesourodá co do původu i kvality. S výjimkou těch od Pierra Richarda, která jsem ale popsal zvlášť, moc neoslnila.
Sauvignon 2006 výběr z bobulí, sladké. Vinařství Blanka Ďurinová Bzenec. Vinařská obec Mutěnice, trať Úlehle. Obsah alkoholu 13,5 %. Víno sytě zlaté barvy se střední viskozitou. Vůně průměrné intenzity: sladké hrozny a broskve. Příjemná chuť, která nepůsobila přehnaně sladce. Dochuť středně dlouhá. Dávám 7,5 bodu.
Cabernet Moravia moravské zemské víno Vinařství Hrabal Velké Bílovice. Ročník jsem při nejlepší vůli neobjevil. Cukernatost při sklizni 19° ČNM, 11,8 % alkoholu. Barva granátová, lehká vůně rybízové marmelády a černého rybízu. Viskozita nižší až střední. V chuti jsem cítil hlavně černý rybíz, byla ale poněkud mdlejší. Tělo se mi zdálo trochu tenčí, také dochuť kratší. Žádná špička, ale docela příjemné víno. Oceňuji 6,5 b.
Graves Supérieures Moelleux 2007 Appellation Graves Supérieures Controlée. Graves je podoblastí Bordeaux. Název regionu je podle typické křemičité hlíny. Vyrábějí se zde červená i bílá vína. Ta poslední z odrůd Semillon, Sauvignon a Muscadelle. Toto víno mělo 12,5 % alkoholu a hezkou zlatou barvu. Viskozita byla nižší, vůně slabší, nevýrazná, ovocná, ale docela příjemná, svěží, s převahou citrusů. Totéž bylo možné najít i v chuti. Dochuť středně dlouhá. Nijak zvlášť mě neoslnilo, dávám 6 bodů.
Tramín červený 2008 jakostní odrůdové víno Znovín Znojmo. Obsah alkoholu 11,5 %. Barva velmi světlá, viskozita nízká. Nevýrazná vůně i chuť, nějaké kyselejší ovoce. Dochuť krátká. Tohle víno mě nenadchlo, hodnotím 5,5 b.
Edelzwicker 2006 Appellation Alsace Controlée, Michel Wust, Cave Vinicole de Cleerbourg, Francie. Obsah alkoholu 12 %. Edelzwicker je typické alsaské cuvée, které je v poslední době na ústupu a je možné ho vyrábět různou kombinací alsaských bílých odrůd. Jaké byly použity zde, se mi nepodařílo zjistit. Láhev je také typická - štíhlá zelená alsaská flétna. Barva je světle zlatá, vůně střední intenzity, sladká, kořenitá, cítím hřebíček. Viskozita nižší. Chuť svěží, ovocná s trochou másla. Dochuť je středně dlouhá s nepatrnou hořčinkou. Dávám 6,5 bodu.
Tokaji szamorodni 2002 sladké, Tokaj Kereskedőház, Tolcsva, Maďarsko. Typická baňatá lahev o objemu 0,5 l. Obsah alkoholu je 12,5 %. O tokajské oblasti se říká, že je v poslední době svědkem mnoha změn. Objevují se firmy, které vyrábějí vína moderního stylu, nedávno sem dokonce pronikla i čtvrtá, nově povolená odrůda Zeta ( kříženec Furmintu a Bouvieru). Toto tokajské je ale ještě vyrobené ve starém stylu. Barva je hnědojantarová, viskozita překvapivě docela nízká. Typická zoxidovaná vůně. Chuť nepůsobí až zase tak sladce, je celkem svěží, dochuť ale kratší. Tohle víno mě moc neoslovilo, dávám jen 6 bodů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 20. ledna 2009 v 14:37 | Reagovat

Ahoj Milane! Moc mě potěšilo, že se ti můj blog opravdu líbí. Děkuji za pochvalu! Co se týká té ankety, mám dojem, že jsem tam možnost "více než 10 hodin" dal kvůli sobě! Klidný den přeje Milan

2 Evas Evas | E-mail | 20. ledna 2009 v 17:30 | Reagovat

Ta fotka Hrabalova cabernetu asi s článkem nesouvisí, ne? Je to trochu matoucí...

3 milasko milasko | Web | 20. ledna 2009 v 18:32 | Reagovat

Eva:Nemám vyfocenou tu lahev, o které zde píši, ale vypadala přesně stejně, jen to nebylo přívlastkové ale zemské víno.

4 Milášek Milášek | Web | 21. ledna 2009 v 11:26 | Reagovat

Ahojky, super blok :o) ale chtělo by to treba jiný design treba o víne :o) nechci do toho kecat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama