Jenisejští Kyrgyzové. 2. Období velké říše a úpadku

3. března 2009 v 9:01 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci
Útok na Ordu-Balyk

V roce 840 využili Kyrgyzové hluboké vnitřní krize Ujgurů a zaútočili se stotisícovou armádou na hlavní město Ordu-Balyk. Ujgury drtivě porazili a město zničili. Ujguři se ještě několik let pokoušeli o partyzánskou válku, brzy byly ale jejich základny zničeny a Kyrgyzové mohli přejít k dalším výbojům. Během krátké doby vytvořili obrovskou říši spojující Mongolsko a oblasti jižní Sibiře mezi Bajkalem a Irtyšem. Na čas se tak stali hegemony ve stepi. V této době rychle navázali obchodní i politické kontakty s Čínou, Tibetem i bohatými městy Střední Asie. Toto období rozkvětu však nemělo dlouhé trvání. Už ve druhé čtvrtině 10. století dobyté oblasti vyklidili a vracejí se na původní území. Příčiny nejsou spolehlivě objasněny a jsou předmětem sporů. Právě v této době vznikla v severní Číně další z mnoha říší, vytvořených kočovníky. Tentokrát byli jejími tvůrci Kitanové a nazývala se Liao. O tom, že by to byli právě Kitanové, kdo Kyrgyzy porazili a zatlačili, jak se někteří autoři domnívají, neexistují důkazy. Jako pravděpodobnější se jeví jiné dva důvody. Jednak bylo Kyrgyzů relativně málo na to, aby dlouhodobě ovládali tak obrovské území. Tím hlavním bylo ale zřejmě vysychání stepí, které začalo právě v této době. Zdá se, že stepní oblasti prostě na čas přestaly být schopné uživit větší množství lidí.
Od 11.století pak nastupuje úpadek Kyrgyzů. Zapomněli dokonce i runové písmo, které předtím převzali od Turkutů. Dochází ke štěpení říše na menší, vzájemně se hašteřící knížectví, která se navíc musí stále více bránit mongolsky mluvícím kmenům, jako byli Najmani nebo Kara-Kitani. V roce 1207 se pak Kyrgyzové, po mongolských vítězstvích nad sousedními kmeny, raději bez boje podrobili mongolskému vládci Čingischánovi. Dosti často se sice proti cizí nadvládě bouří, ale bez většího úspěchu. V rámci mongolské říše se některé skupiny Kyrgyzů přesouvají k Ťan-šanu a mísí se s kypčackými kmeny. Mění se tak jejich jazyk i fyzický vzhled. Začíná se vytvářet nový národ - předkové současných Kyrgyzů. Ti mají nejvíce mongoloidních rysů mezi všemi turecky hovořícími národy. Zbytky národa, které zůstaly žít na původním území, se pak staly předky Chakasů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 3. března 2009 v 18:06 | Reagovat

Ahoj Milane! Tak jsem zase o něco chytřejší. Tvé články jsou moc zajímavé, vždy se něco zajímavého dozvím! P.S. Další díl Alles Gute bude na Streamu (a na mém blogu) již tuto neděli! Hezký večer přeje Milan

2 milasko milasko | Web | 3. března 2009 v 18:15 | Reagovat

Milan: Díky za informaci i pochvalu.

3 Milan Milan | Web | 3. března 2009 v 19:14 | Reagovat

Ahoj Milane! Nemáš zač děkovat, opravdu se na tvém blogu vždy dozvím spoustu zajímavých věcí. Stránky s fotografiemi Ötziho se mi ještě nenačetly, takže opravdu nevím, zdali-ten článek bude zajímavý a hlavně aktuální! Měj se moc hezky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama