Málo známé odrůdy révy

6. března 2009 v 9:06 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V nedávném článku o bulharských vínech jsem se zmiňoval o odrůdě Ruen, součásti cuvée ReDark. Netušil jsem, o co se jedná, ale nedalo mi to a pohledal jsem na internetu. Nebylo to sice úplně jednoduché, ale něco se přece našlo. Myslím, že na podobný problém občas narazí každý, kdo se o víno zajímá. I relativně obsáhlé encyklopedie neznají všechny odrůdy, vždyť stále vznikají nové, jiné zase byly pozapomenuty. Tak mě napadlo, že by nebylo od věci, občas nějakou takovou trochu přiblížit.
RUEN
Ruen je modrá odrůda, vyšlechtěná v Bulharsku křížením Cabernetu Sauvignon a Široka melniška loza. Má středně veliké hrozny a drobné temně modré bobule. Vína bývají extraktivní, tmavé barvy a harmonické chuti.

ISABELLA
Isabella je hybrid druhů Vitis labrusca a Vitis vinifera původem ze severní Ameriky. U nás by se to proto podle předpisů Evropské unie nemělo označovat jako víno, ale v Moldávii nebo Rusku si s tím moc hlavu nedělají. V Evropě se rozšířila též díky vyšší odolnosti vůči chorobám, mrazům i škůdcům. Hrozny jsou malé a řídké, bobule velké s tuhou slupkou. Vína (nebo teda nevína) mají světlejší barvu, málo alkoholu a rychle stárnou. Nejsou tedy vhodná k archivaci. Mají ale velmi zajímavou vůni i chuť po lesních jahodách a díky tomu i dost příznivců.

ORTEGA

Kříženec Müller-Thurgau a Siegerrebe, vyšlechtěný po II. světové válce ve Würzburgu Dr. Breiderem. Název dostala tato velmi časně dozrávající odrůda podle španělského filosofa José Ortegy y Gasset. Vína dává harmonická extraktivní s jemným muškátovo-broskvovým buketem. Pěstuje se hlavně v Německu, zkoušejí ji i v Belgii, Kanadě a Japonsku.

ROTER RIESLING
Stará odrůda z Porýní a Hesenska s vyššími nároky na polohu ale silného bezproblémového růstu. Geneticky se neliší od Ryzlinku rýnského, je ale starší, zato skoro zapomenutá. Pěstuje se v malém množství v Německu a Rakousku.
TRESSOT PANACHÉ
Na závěr jedna velmi zvláštní chiméra, jejíž bobule jsou zelené, modré i modrozelené. Dvoubarevné jsou i listy.
Pochází ze Švýcarska a jde o mutaci francouzské odrůdy Tressot Noir, známou již ze 16. století ve Francii, Itálii a Německu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama