Rakvice vs. Středomoří

16. března 2009 v 7:57 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Při posledním domácím koštování se mi sešla dvě rakvická vína, jedno francouzské a jedno italské, všechna z ročníku 2006. Projevila se takto:
Grecanico 2006 Indicazione geografica tipica Cantine Settesoli Menfi, Sicílie, Itálie. Grecanico je velmi stará odrůda, pěstovaná téměř výhradně na Sicílii, ale v menší míře i v Argentině. Na Sicílii se zřejmě dostala při velké řecké kolonizaci, na což ostatně poukazuje už název. Dává aromatická vína, částečně podobná Sauvignonu Blanc. Toto víno má obsah alkoholu 12 %, nižší viskozitu a zlatožlutou barvu. Vůně je středně intenzivní a sladká, i když je víno suché. Připomíná proslazené jahody a citrusy. Tělo tenčí, v chuti citrony a grepy. Dochuť kratší. Víno jsem koupil hlavně kvůli odrůdě, kterou jsem zatím neznal, ale nijak neoslnilo. Ocenil jsem 6 body (z 10 možných).
Cabernet Sauvignon 2006 Vin de Pays d´Oc, Brise de France, Andrieu&Fulcrand, Francie.Barva tmavého granátu, viskozita střední, obsah alkoholu 13 %. Slabá nevýrazná vůně. V chuti dosti mdlé, ale zároveň mírně nahořklé, lze tu najít třešně a trochu koření. Dochuť krátká. Prostě takové nic moc marketové víno, i když se firma na etiketě chlubí 30 roky zkušeností. Tohle jsem naštěstí sám nekupoval. Opět 6 bodů.
Malverina 2006 pozdní sběr Víno Rakvice, vinařská obec Rakvice, viniční trať Krefty. Malverina je experimentální interspecifická odrůda, vyšlechtěná na Moravě složitým křížením mezi Veltlínským červeným raným, Merlotem a dalšími odrůdami. Existují zatím jen spíše pokusné výsadby. Dává středně plná až plná harmonická vína, u kterých se stárnutím rozvíjí skořicový buket. Několik setkání s ní bylo pro mne zatím dost příjemných. Typická zajímavá rakvická láhev, uzavřená plastovou zátkou.Víno má obsah alkoholu 12,5 % a vysokou viskozitu. Barva je pěkná, sytě zlatá. Vůně nádherná, sladká s trochou vanilky. Chuť je o trochu horší, hodně kořenitá, dochuť střední až delší. Dávám 7,5 bodu.
Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr Ravis Rakvice, řada Exklusive. Vinařská obec Přítluky, viniční trať Přítlucká hora. Obsah alkoholu 12 %. Světlinká žlutozelená barva, nízká viskozita. Vůně slabá, nevýrazná, nezařaditelná. V chuti snad grepy. Jinak víno působí zvláštně olejovitě, což jsem zaregistroval i u vín z jiných odrůd u této řady. Dochuť je krátká s hořčinkou. Celkově docela zklamání a pro mě nejhorší víno z této skupiny. Dávám jen 5 bodů.
Celkově tedy dopadla domácí vína dost podobně jako ta zahraniční, vymykala se jen Malverina.
A ještě jeden dodatek na závěr. Malverina 2008 pozdní sběr Víno Rakvice zvítězila začátkem března v soutěži Štika Fórum v kategorii bílých tichých ostatních. Pochopitelně jsem si ji také přechutnal. Krásně voněla, ale v chuti mi trochu něco chybělo. Těch 91,25 bodu bych jí asi nedal.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 16. března 2009 v 20:25 | Reagovat

Ahoj Milane! Moc by mě zajímalo to vaše hodnocení. Jak uděluješ ty body? Nejsem žádný odborník (to již víš), jsem pouze laik toužící po dalších informacích. Milan

2 milasko milasko | Web | 16. března 2009 v 21:15 | Reagovat

Milan: Podívej se do rubriky Hodnocení vína, kategorizace na článek Hodnocení vína. Bodovací systémy.Já zde obvykle používám desetibodový, ale na soutěžích stobodový systém.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama