Germáni 2. Od markomanských válek po období stěhování národů

15. dubna 2009 v 10:48 | milasko |  Germáni
Název markomanské války je poněkud zavádějící, protože bojů proti Římanům se účastnilo i mnoho jiných kmenů, a to nejen Germánů, ale například i severoíránští Sarmati. Je možné, že vlastní příčinou jejich vpádů na římské území nemusela být nutně jenom vidina kořisti, ale právě v této době vrcholily přesuny východních Germánů, zejména Gótů, směrem na jih. To mohlo vyvolat tlak na kmeny, sídlící severovýchodně od Římské říše.
Po uzavření míru s Parthy a stažení posil z východu se císaři Marcu Aureliovi podařilo dosáhnout obratu ve válce a přenáší boj na germánské (tedy i naše) území. Z této doby máme četné doklady o pobytu Římanů u nás na Moravě a také na Slovensku (Trenčín). Nejsevernější moravské nálezy jsou až u Olomouce, významnější jsou ale na jihu. U Mušova vznikla mohutná pevnost, která možná měla být centrem plánované provincie Markomanie. V době, kdy se válka již chýlila k vítěznému konci, Marcus Aurelius náhle v roce 180 n. l. umírá. Pravděpodobně byl zavražděn svým málo schopným synem Commodem. Ten brzy uzavřel s Germány mír, potvrzující status quo. Dunaj zůstává severní hranicí pro impérium a jižní pro Germány.
I když již první kontakty s Germány přinesly Římanům některé hořké porážky, skutečně vážné problémy s nimi začínají od 3. stol. n. l. Pro Řím je to období vlády tzv. vojenských císařů, které si volily legie, často i několik současně. Ti spolu stále bojují, vládnou jen velmi krátce a obvykle končí násilnou smrtí. Pro římské sousedy to byla samozřejmě příležitost k vpádům a výbojům. Na východě situace obratně využívají Peršané, na západě hlavně Germáni. Do severní Galie začínají pronikat Frankové, Alamani obsadili tzv. Agri Decumates mezi Dunajem a Rýnem. Gótové a Gepidové pronikají do Dácie, pustoší Řecko, námořní výpravy Gótů a Herulů drancují osady na balkánském a maloasijském pobřeží. Situace se poněkud stabilizovala za silných císařů Diocletiána a Konstantina Velikého koncem 3. a poč. 4. stol. n. l., ale v roce 375 vpadli do východní Evropy Hunové, začalo stěhování národů a s ním i obrovské přesuny zejména právě germánských kmenů. Podrobněji o tomto období: Stěhování národů 2.
Germánské runy - futhark
Budou následovat dějiny významnějších germánských kmenů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama