Germáni 3. Markomani

29. dubna 2009 v 9:52 | milasko |  Germáni


Patřili k polabským Germánům, ke svazu Svévů (Svébů). Jejich jméno znamená nejspíše muži z pohraniční oblasti (marky), možná muži na koních. Původně žili v Polabí, koncem 2. století př. n. l. byli během přesunů Kimbrů a Teutonů byli zatlačeni k Mohanu. V roce 58 př. n. l. byli součástí svévského uskupení, které bylo poblíž dnešního Mühlhausenu poraženo Caesarem. Asi v roce 9 př. n. l. byli z Pomohaní vytlačeni římským vojevůdcem Drusem. Do Čech se dostali pravděpodobně mezi léty 9 a 6 př. n. l., vytlačili odtud keltské Bóje, obsadili i keltská oppida. Zde zřejmě alespoň částečně navázali na keltské železářství, v němž Keltové Germány zřetelně převyšovali. Zdá se, že to byli právě Markomani, od nichž se tyto znalosti pak šířily k dalším germánským kmenům. Jejich vládcem v Čechách byl Marobud (Marbod), který v mládí pobýval v Římě. Postupně rozšiřoval svou moc na další sousední kmeny v oblasti Labe, Odry a Sály. Podléhali mu Kvádové na Moravě, Hermunduři v Posálí, Lugiové v horním Poodří, slezští Silingové, Semnoni mezi středním Labem a Odrou a Langobardi v dolním Polabí. Celkově byl schopen postavit vojsko o 70 000 mužích. Jeho sídlem bylo Marobudum, některé z bývalých keltských oppid, zřejmě Závist nebo Stradonice.
V roce 6 n. l. se na zásah proti němu chystalo 12 římských legii a další pomocné sbory. Plánovali mohutný klešťový útok. Jedna část měla zaútočit ze západu, z Mohuče (Mogontiacum), druhá z jihu, z tábora Carnuntum v dnešním Rakousku. Chystanou akci nakonec zmařilo velké povstání v Panonii, proti němuž byla část vojáků nasazena. Z celého plánu nakonec zbyl jen útok západní armády v roce 9 n. l., který skončil katastrofou v Teutoburském lese. To, že v této klíčové bitvě Marobud nepodpořil vítězného vládce Cherusků Arminia, který ho o pomoc žádal, mu velmi uškodilo. Ten mu to nikdy nezapomněl a když se vypořádal s Římany, začal bojovat proti Marobudovi. V roce 16 n. l. odpadli pod jeho tlakem od Markomanů Langobardi a Semnoni, následující rok byl Marobud poražen a jeho svaz se rozpadl. V roce 19 ho pak svrhl velmož Katvalda (Catualda), pravděpodobně gótského původu a zmocnil se vlády.
Marobud odešel do Říma. Byl internován v Ravenně, kde nakonec zemřel. Ani Katvalda se u moci dlouho neudržel, v roce 21 byl poražen a svržen vládcem Hermundurů Vibiliem. I on odchází do Říma. Bývalá Marobudova a Katvaldova družina byly převedeny Římany na pomezí Moravy a Slovenska a podřízeny kvádskému králi Vanniovi, kterého sami Římané dosadili na trůn. Mocenské centrum se na dlouhou dobu přesunulo z Čech na Moravu, kvádští vládcové po určitou dobu ovládali i Markomany. I známé markomanské války (166-181 n. l.) mají název spíše proto, že na jejich počátku s Římany vyjednávalo poselstvo markomanského vládce Ballomaria.Těžiště bojů leželo ale na Moravě, kde žili Kvádové, i když samozřejmě i Markomani se na vpádech na římské území podíleli. V roce 169 pronikli až do severní Itálie. Z dalších svévských kmenů zde bojovali Hermunduři a Langobardi, vedle nich ale také severoíránské kmeny Jazygů, Roxolanů a Alanů. Přes dočasné úspěchy, kterých dosáhl Marcus Aurelius, potvrdil nakonec Commodův mír hranice, jaké byly před zahájením bojů. Markomani museli na čas posílat pomocné jednotky do římské armády.

Další markomanské útoky přišly počátkem 2. poloviny 3. století, kdy jim vládl král Attalus. Germáni útočili do římského Norika. Roku 299 zvítězil nad Markomany císař Diocletianus. V roce 357 zaútočili znovu Markomani, tentokrát do Raetie. Z konce 4. století jsou zachovány zmínky o tom, že k nim začalo pronikat křesťanství. Na počátku 5. století, po hunském útoku ne kmeny ve střední Evropě, odcházejí Markomani z Čech do dnešního Bavorska a stali se předky Bavorů.
Zajímavostí z kulturní oblasti jsou doložené markomanské runy.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LATRYNA LATRYNA | Web | 29. dubna 2009 v 14:15 | Reagovat

Opäť som si u Teba zdokonalila vedomosti, články sú moc pútavé!!!!
Teší ma a som rada, že si u mňa našiel zaujímavé čítanie, články nemažem, takže sú k dispozícii kedykoľvek si nájdeš čas. Maj sa pekne. Viera

2 Milan Milan | Web | 30. dubna 2009 v 14:00 | Reagovat

Ahoj Milane! Moc mě mrzí, že jsi měl nepříjemnosti, ale věřím, že jsi všechno zvládnul a že je to již v naprosté pohodě! Tu Českou sodu jsi mi doporučil ty, takže ještě jednou dodatečně děkuji. Články o Germánech jsou moc zajímavé, musím pochválit i pěkné doprovodné obrázky! Děkuji za přání, také se měj moc hezky, večer si pěkně užij pálení ohně! Milan

3 LATRYNA LATRYNA | Web | 30. dubna 2009 v 14:46 | Reagovat

Ufóni si ma akosi nevšímajú, pritom by som ich tak rada videla!
Pozrela som si Tvoje historické mapy, sú dobre prehľadné a jednoduché. Veľmi ma zaujali...
Ahoj a prajem pekný predľžený víkend. Viera

4 nailik nailik | E-mail | 4. listopadu 2016 v 12:15 | Reagovat

nestotožnujem sa s tym, ze markomani, qvadi, svebi mali byť germánske kmene. Boli to kmene slovanské na hranici s rímskou ríšou. Markoman alias marcoman sa skor odvodzuje od dvoch slov mark - hranica a coman - vlasatý ľud (choma-chlp, chumáč ... rímanmi prevzaty), čiže vlasatí ľudia, zijuci na hranici (s rimskou rišou). O tom, že ide o slovanov je viac dokazov napr sam Marcus Aurelius pouziva pomenovanie markomani, pričom koncovka "ni", je výrazne slovanská a nie germánska. V teste sa uvádza meno Obudon a obudum, ako sidlo. Ide o vyraz pre opevnené miesto "O" ako okolo napr. budov a budum budova, tiež opevnenie. rovnako to plati aj o sveboch, gotoch ... všetko slovanské kmene a nie germánske. Zdá sa, že historia bola účelne pozmeňovaná.

5 milasko milasko | 4. listopadu 2016 v 17:51 | Reagovat

[4]: Snaha vidět v mnoho historických národech (a to i v mnohem starších) Slovany, mi přijde skutečně komická. Pro to nejsou žádné seriózní důkazy. U Gótů, kde existuje starověký Wulfilův překlad Bible do gótštiny - nepochybně germánské  - je to nesmysl dvojnásobný. Je třeba si nejprve ujasnit, kdy, kde a za jakých okolností Slované vznikli.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama