Kalifornské a australské Cabernety

4. dubna 2009 v 8:01 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdyPři posledním koštování se mi sešly čtyři Cabernety. Dvakrát Cabernet Sauvignon z USA a dvě typické australské kupáže se zdejší ikonou Shirazem. No a jak se mi vína líbila?
Cabernet Sauvignon 2005 Robert Mondavi Woodbridge Winery, Kalifornie, USA. Robert Mondavi, který zemřel před rokem v 95 letech, je považován za jednoho z nejvýznamnějších vinařů nejen v Kalifornii, ale i na světě. Přispěl k tomu, že oblast Napa Valley dnes patří k nejrespektovanějším na světě. Jeho Opus One bývá považován za jedno z nejlepších vín. Mnou zkoumaný Cabernet má 13,5 % alkoholu, tmavofialovou barvu a vyšší viskozitu. Láhev je uzavřena šroubovacím uzávěrem. Vůně je příjemná, střední intenzity. Cítím v ní ostružiny a červený rybíz, zrání v bariku se projevuje i trochou vanilky. Chuť je středně plná, sametová s příjemnými taniny. Dochuť střední až delší. Celkově pěkné víno, kterému dávám 8 bodů z 10 možných.
Cabernet Sauvignon 2005 Modesta, Sierra Valley, Kalifornie, USA. Firma Ernest & Julio Gallo je druhým největším producentem vína na světě. Ročně produkuje asi 70 milionů kartonů vína, velká část produkce je vyvážena do Evropy. Dané víno má 13,5 % alkoholu, granátovou barvu a vysokou viskozitu. Jedná se o dosti typický Cabernet Sauvignon s vůní černého rybízu a třešní. Plné tělo, v chuti hlavně třešně, kompot z černého rybízu a trocha koření. Velmi příjemné třísloviny. Celkově harmonické, sametové víno s delší dochutí. Líbí se mi ještě o něco více než předchozí. Jdu na 8,5bodu.Cabernet Shiraz 2005 Hardy´s, Thomas Hardy & Sons, Reynella, South East Australia. Vína koncernu Hardy´s se prodávají asi po celém světě. Firma se může pochlubit i docela úctyhodným stářím - vznikla v roce 1853. Shiraz je nejoslavovanější odrůdou Austrálie, údajně to zde vyslovují jako síráz. Ve Francii se označuje jako Syrah. Víno má velmi tmavou, prakticky neprůhlednou barvu. Obsah alkoholu je 14 %, viskozita spíše nižší. Poměrně výrazná široká vůně, ve které lze najít peckoviny, smetanu a sladké pečivo. V těle ale trochu tenčí a zároveň poněkud vystupují třísloviny. Slušně udělané víno, které určitě neurazí, ale taky asi úplně nenadchne. Ocenil jsem 7 body.

Cabernet Shiraz 2005 Australian Bush, South Australia. Obsah alkoholu 13,5 %. Barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita nižší. Středně intenzivní, svěží ovocná vůně, ve které se dají objevit višně v čokoládě. Chuť jednodušší, nekomplikovaná, ale docela příjemná. Dochuť kratší až střední. Na dně sklenky zůstává spousta sedimentu. Nedávno jsem četl jeden spotřebitelský názor na vína této firmy, že oproti starším vínům mají ta novější méně alkoholu, ale i o něco horší kvalitu. Já dávám 6,5 bodu.

Čisté kalifornské Cabernety tedy dost jasně zvítězily. Jen začínám uvažovat o tom, že půl bodu (zatím zde na mé stránce nejmenší rozlišení) je možná nedostatečné. Dvakrát se mi zde vína liší v hodnocení o půl bodu, přitom skutečný rozdíl je možná o něco menší. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama