Evropská unie a vinařství

2. května 2009 v 8:47 | milasko |  Úvahy o víně
Prognózy výroby a spotřeby vína v Evropě
Předpokládá se, že v roce 2009 bude spotřeba vína v Evropské unii klesat. Mírný pokles výroby byl zaznamenán už v roce 2008, ten byl ale způsoben horšími klimatickými podmínkami ve Francii a Španělsku. Vývoz z Evropské unie se v minulém roce snížil o 5 %, i dovoz klesl, a to o 4 %. I nadále zůstává Evropská unie na čele světové produkce vína. 75-80 % celkového objemu tvoří vína z Francie, Itálie a Španělska. Důležitou pozici si udržují Německo, Portugalsko, Rumunsko a Řecko, postupně roste výroba v Bulharsku a Slovinsku. Produkce České republiky a Slovenska je z hlediska celkového objemu málo významná.


Zákaz dovozu některých kalifornských vín do EU
Evropská unie zakázala dovážet kalifornská vína, v jejichž názvech jsou termíny jako Clos, Chateau, Champagne, Chablis, Burgundy apod. Podle dohody podepsané v roce 2006 směli američtí vinaři tato označení používat do března 2009. Další používání by údajně vedlo ke klamání spotřebitelů. To se ale dotkne mnoha kalifornských výrobců, protože třeba Chateau nebo Clos ve svých názvech celkem běžně používají. Budou se tedy pravděpodobně bránit. Některé firmy, jako např. Clos Du Val nebo Chateau Montelena zatím vývoz do Evropské unie, s výjimkou Velké Británie (což je ale výjimka zásadní), pozastavily.

Chile ztrácí trhy v Evropské unii
Odběr chilského vína v Evropě dramaticky poklesl. Zejména angličtí obchodníci s vínem přestali v důsledku hospodářské krize chilské zboží odebírat, nemají zájem v této době vytvářet nějaké zásoby. Přitom právě britský trh je pro Chile klíčový. Zdejší vývozci doufají, že by náhradu mohli najít na slibném ruském trhu. Faktem je, že i v našich obchodech se v poslední době objevila nebývale bohatá nabídka známých chilských vinařství za velmi rozumné ceny.

Související články:Hospodářská krize a vinařství
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 4. května 2009 v 10:57 | Reagovat

Ahoj Milane! Podobné mazlivé zvířátko jako je ten outloň mám doma, je to mazlivý kocour Mazlík! Na tvůj dotaz nejsem schopen odpovědět, sice jsem tu fotomontáž s mrkáním sám udělal, ale opravdu nevím o jaké zvířátko se jedná. Přeji hezký den. Milan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama