Izraelská vína

2. června 2009 v 6:52 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce

Vinný bar Nálada v Pardubicích pořádal 26. května ochutnávku izraelských vín. Seznamoval s nimi pan Robin Bőhnisch, zástupce společnosti Terra vinifera, která je k nám dováží. Jeho výklad byl mimořádně zajímavý, promítl nám spoustu vlastních fotografií ze Svaté země a kromě informací o prezentovaných vínech doplnil vyprávění i spoustou zajímavých historek, spojených s výrobou košer vína. To je opravdu složitá záležitost, která musí celý výrobní proces dost prodražit, jako by nestačila složitá politická situace v oblasti. Některá ta nařízení by asi leckterého našeho vinaře položila. Musí se například alespoň jedno procento produkce vylít, každý sedmý rok má vinice ležet komplet ladem bez jakéhokoliv zásahu. Údajně se ale některá ta opatření občas obcházejí - například se ten sedmý rok vinice pronajme křesťanovi. Nejvíce mě ale pobavil originální židovský svátek purim, během něhož by se každý Žid měl tak opít, že nerozezná rozdíl mezi zlým a spravedlivým. Ti ortodoxní to údajně důsledně dodržují. Ale teď už k vínům. Celkově působí v Izraeli asi 230 vinařství, z nich je přibližně 30 větších. My jsme ochutnali část produkce pěti z nich: Barkan, Segal, Tabor, Carmel a Yatir. Jednalo se o devět červených vín a tři bílá, která se tu tolik neprodukují.
Yatir Sauvignon Blanc 2007 Yatir. Víno z regionu Negev s 12,5 % alkoholu, které zrálo tři měsíce v starých dubových sudech. Světlinká barva, nižší viskozita, vůně pro mě nepříliš příjemná, i když by se z toho časem asi vyvinulo nějaké jižní ovoce. Chuť byla o dost lepší, ovocná, nepodobala se ale nám známým broskvím ani kopřivám., spíše citrusům. Čistá středně dlouhá dochuť. Ohodnotil jsem na 6,5 bodu z deseti možných.
Galil Chardonnay 2008 Tabor. Vinařství pod horou biblického jména nedávno koupila Coca-Cola. Region Galilea, 14,5 % alkoholu, vyšší viskozita, světlinká barva. Vůně méně výrazná, opět ne zcela příjemná. I tady mi přišla chuť o něco lepší než vůně. Středně plné tělo, dochuť střední s hořčinkou. Pro mě asi nejslabší víno večera, 6 bodů.
Merom Galil Special Reserve Chardonnay 2007 Segal. Vinařství je výrobně samostatnou částí vinařství Barkan. Region Galilea. Obsah alkoholu 13,9 %, zrálo 7 měsíců v americkém i francouzském dubu. Opět velmi světlá barva, střední viskozita. Velmi příjemná, středně intenzivní vůně, ananas, banán a nějaké voňavé exotické dřevo. V příjemné plnější chuti, spíše byliny než ovoce. Harmonické víno se středně dlouhou dochutí. Nejlepší z bílých, dal jsem 7 bodů.
Village Monfort Carignan 2006 Barkan. Region Samson. Carignanu se tu sklízí až 14 tun z hektaru a je to znát. Obsah alkoholu 11,5 %. Viskozita střední, barva dosti bledá. Vůně připomínala trochu připálená švestková povidla. Tělo tenčí, nevýrazné třísloviny, zřetelnější kyseliny, dochuť krátká, dostalo 6,5 bodu.
Appellation Carignan Shomron 2006 Carmel. Region Samaří. Carmel je úplně největším vinařstvím. Úroda Carignanu zde byla redukována na 8 tun z hektaru, zrálo v dubu. 14 % alkoholu, viskozita vysoká, barva hodně tmavá. Vůně velmi výrazná, zajímavá, ořechy, višně, marmeláda. Chuť přes výrazné třísloviny působila trochu mdle a trochu zaostala za vůní. Dochuť delší. Dal jsem 7 bodů.
Galil Merlot 2007 Tabor. Region Galilea.Obsah alkoholu 13,4 %, zrálo čtyři měsíce v dubu. Hezká granátová barva, vysoká viskozita, středně intenzivní příjemná vůně, i když opět jakoby trochu připálená, višně. Chuť velmi příjemná, ovocná, harmonická s jemnými tříslovinami. Středně dlouhá dochuť. Víno spíše k okamžitému pití, velmi dobře pitelné, které jsem ocenil na 7,5 bodu.
Rechasim Dovev Merlot 2005 Segal. Region Galilea. Obsah alkoholu 14 %. Zrálo 15 měsíců v americkém a francouzském dubu. Vysoká viskozita, barva velmi tmavého rubínu. Vůně střední intenzity, kořeněná, těžká, čokoláda. Plné tělo, v chuti višně, výraznější ale velmi příjemné třísloviny. Dochuť středně dlouhá. Dostalo 8 bodů.

Galil Cabernet Sauvignon 2007 Tabor. Region Galilea. Obsah alkoholu 13,5 %. Vyšší viskozita, rubínová barva. Vůně méně výrazná, ale vcelku příjemná, ovocná, rybíz. Tělo středně plné, ovocná chuť, kratší dochuť. Dobře pitelné, ale méně výrazné víno, 7 bodů.
Mescha 2005 Tabor. Region Galilea.Vlajková loď vinařství, vyráběná jen v nejlepších letech, cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Shiraz a Merlot. Název připomíná původní jméno kibucu Tabor. Víno zrálo 16 měsíců v americkém dubu. 14 % alkoholu.Viskozita vysoká, barva velmi tmavého rubínu. Středně intenzivní, velmi příjemná vůně, decentní, ne zcela jednoznačná, půda starého domu, kůže. Tělo plné, harmonická, velmi příjemná chuť, sladké třísloviny. Víno vhodné pro delší archivaci, vrchol ochutnávky, 9 bodů.

Yatir Blend 2005 Yatir. Region Judské kopce. Cuvée Cabernetu Franc, Merlotu, Shirazu a Petit Verdotu. Obsah alkoholu 14 %. Vysoká viskozita, barva velmi tmavá. Vůně střední intenzity, švestky a višně. Středně plné tělo, v chuti švestky, výraznější třísloviny. Dochuť středně dlouhá.Určitě zajímavé víno, kterému jsem dal 7,5 bodu.
Appellation Petit Syrah Judean Hills 2005 Carmel. Region Judské kopce. Obsah alkoholu 14 %. Zrálo v dubových sudech. Vysoká viskozita, velmi tmavá barva. Odrůda, kterou jsem zatím nepil, francouzský kříženec Syrahu a Peloursinu. Středně intenzivní vůně, pryskyřice, dřevo. Příjemná plná chuť, delší dochuť. Dostalo 8,5 bodu.
Kinor Sacramental Carignan (směs ročníků) Barkan, sladké. Region Judské kopce. Obsah alkoholu 12 %. Vysoká viskozita, rubínová barva. Středně intenzivní vůně, pampelišky. Středně plné tělo, v chuti pampeliškový med, rozinky. Dochuť střední. Víno trochu připomínající portské, vhodné nejspíše jako aperitiv. Dal jsem 7,5 bodu.
Celkově na mě velmi dobrý dojem udělala vína červená, bílá mě moc neoslovila. Jako problém bych ale u většiny z nich viděl cenu, ta opravdu dobrá se pohybovala mezi 590-760,-. Tolik bych za ně nedal. Snad jen závěrečný slaďáček by za cenu 120,- určitě stál.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martina Martina | Web | 2. června 2009 v 15:23 | Reagovat

ahojík... všimla jsem si že chodíš k Milanovi na blog... vymyslela jsem soutěž- Zvířecí soutěž(něco co měl Milan ale né stejný) jestli ráda soutěžíš tak se kdyžtak na mém blogu zapoj!!!
jinak máš moc krásný blogísek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama