Říše Sejanto. Další ze zapomenutých.

13. června 2009 v 20:43 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci

Konfederace Sejanto vznikla ve 2. polovině 4. století n. l. ve stepích západně od Ordosu. Vytvořily ji dva kmeny - Se (Sir) a Janto. Janto byl hunský kmen, který do této oblasti přikočoval v 50. letech 4. století pod vedením vládce Chalatou. Krátce poté byli ale podrobeni svými sousedy, kmenem Se. Ti vybili vládnoucí rody Janto a zbytek kmene ovládli. Nový název jim dali čínští historikové, kteří mechanicky spojili oba názvy. Vlastním jménem si zřejmě říkali Sirové, nicméně čínské označení je běžnější. Protože byli Sejanto později počítáni k Teleskům, dá se předpokládat, že k nim mohl patřit i původní kmen Se.V čele nového uskupení stála dynastie Ilter (Ilitu), která pak vládla až do poloviny 7. století.

Všichni Teleskové se stali nejprve vazaly Žuan-žuanů (Avarů), od 2. poloviny 6. století, po vzniku Turkutského kaganátu, byli Sejanto součástí této říše. Po rozdělení kaganátu na přelomu 6. a 7. století podléhali západoturkutským kaganům. Byli ale poddanými velmi problematickými.V roce 605 nechal kagan Taman pobít řadu předáků Sejanto, protože se obával jejich povstání. K tomu ale stejně došlo. Připojili se i další Teleskové, kmen Kibi. Dočasně byli úspěšní a vytvořili si říši, v jejímž čele byl vládce Kibi - Kibi Gelen - který vládl jako Moche-chán. V roce 619 se ale on i vůdce Sejanto Išbar poddali dalšímu kaganovi Tun-jabgu. Nebylo to nadlouho. Už 627 se Sejanto pod vedením Inanču-irkina (Inana) přestěhovali do Mongolska a podřídili se východoturkutskému kaganovi Kat Il-kaganovi. Ten je podřídil svému synovi, Jukuk-šadovi. Oni se ale proti němu kvůli vysokým daním vzbouřili a spojili se s dalším silným kmenem Telesků, s Ujgury. Pod vedením schopného ujgurského vládce Pusy v roce 628 Turkuty porazili a do roku 630 byl s čínskou pomocí Východoturkutský kaganát zničen.


Ujguři a Sejanto, bývalí spojenci, začali okamžitě mezi sebou bojovat o nadvládu nad Mongolskem. Oba kmeny též posílají poselstvo do Číny, kde hledají podporu. Přestože ve vzájemných bojích zvítězili Ujgurové, rozhodl se císař Tchaj-cung z dynastie Tchang podpořit Inana jako vrchního vládce. Nový vůdce Ujgurů Tumidu se tomu podrobil i ostatní kmeny Telesků se tomu podřídily. Inan tak získal nadvládu nad celou konfederací devíti kmenů Telesků (tzv. Tokuz-Oguzové). Prohlásil se kaganen a vládl pod jménem Čženču Bilge-kagan. Na severu si podrobil Jenisejské Kyrgyzy, jimž vládl jeho náměstek, elterbeg. Vznikla tak rozsáhlá říše, rozkládající se od Altaje po Chingan a od Gobi po Bajkal. Vnitřní struktura říše byla velmi podobná Turkutskému kaganátu. Dělila se na dvě křídla,nazvaná podle turkutského vzoru Tölös a Tarduš. Rozdíl byl jen v tom, že se nejednalo o křídla východní a západní, ale severní a jižní. Vládli jim kaganovi synové s titulem šad.

Tchaj-cung byl nepříjemně překvapen přílišným posílením Sejanto. Tak silného souseda nehodlal tolerovat. Dokonce kvůli tomu obnovil už v roce 630 Východoturkutský kaganát, byť ve značně okleštěné podobě. Turkuty, kteří byli nedávno podrobeni a přesídleni na jih od Chuang-che, vrátil zpět do stepí severně od Ordosu. Kaganem jim ustanovil příbuzného Kat Il-kagana, Ašinu Symo. Ten byl jeho vazalem, byl císaři osobně oddán. Centrum bylo v Chejšačenu (Městě Černých písků). Říše nebyla příliš silná, přesto tvořila vhodný nárazníkový stát proti Sejanto
To se zase nelíbilo Inanovi. Navíc v jeho říši zůstaly zbytky Turkutů a on se obával, že by se mohly s novým sousedem spojit. Proto sebral velkou armádu z Tokuz-Oguzů a Sejanto a v roce 641 zaútočil. Ašina Symo ustoupil beze škod za Velkou čínskou zeď a podařilo se mu vtáhnout Sejanto do války s Čínou. Začala vyjednávání, která se táhla několik let. Během nich zemřel v roce 645 Inan. Za nástupce určil svého levobočka Imana. Proti tomu se ale okamžitě vzbouřil legitimní syn Bačžo a zavraždil ho. Bačžo se pokusil využít situace, kdy Čína byla zaměstnána válkou s Koreou, a znovu zaútočil, byl ale poražen. S jeho tvrdou nadvládou byli nespokojeni Tokuz-Oguzové. Ti se v roce 646 vzbouřili, spojili se s Čínou a kagana zabili. Byl vyvražděn celý vládnoucí rod ale i mnoho dalších Sejanto. Říše zanikla. Jejich zbytky žily v pohoří Changaj. Když začalo v roce 679 povstání Turkutů proti Číně, stali se Sejanto jejich spojenci. Přes několik počátečních těžkých porážek nakonec uspěli a spolu s Turkuty se stali privilegovanou vrstvou kaganátu Modrých Turků.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 13. června 2009 v 22:03 | Reagovat

Tak to som na tie terakotové fotečky moc zvedavá. Hm, dalo sa čakať, že fotenie tam asi povolené nebude, čo je škoda. Ale, zakázané ovocie najviac chutí, nie? K Tvojmu komentíku u mňa na blogu:
Dík za poklonu, môj záhadný seriálik pomaly bude končiť, má 15 častí. Ale časom možno pribudnú zasa iné záhadnosti. Ahoj Viera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama