Vinařské postřehy z Chorvatska

12. srpna 2009 v 7:10 | milasko |  Úvahy o víně

Každé léto se asi desetina českého národa vypraví jižním směrem, do Chorvatska. Jelikož jsme byli asi poslední Češi, kteří tam ještě nebyli a známí nám to vesměs dost vychvalovali, rozhodli jsme se to také absolvovat. Už cesta autobusem ale nebyla žádný med - 20 hodin! Jako vínomil jsem samozřejmě musel ochutnat i zdejší vína. Patřím k těm, kteří si snaží vytvořit jakousi vinařskou mapu světa - ochutnat vína všech možných vinařských zemí. Chorvatsko bylo zatím téměř bílým místem. Pouze loni mi kamarád dovezl jedno z jejich špičkových červených - vrhunsko vino Postup. Bylo dobré, ale ne právě nejlevnější (111 kun). Víno roste v Chorvatsku na každém rohu, proto se mi zdálo poměrně drahé i v podobě hroznů - kolem 20 kun za kilo (přičemž kuna jsou skoro 4 koruny). Ani ceny lahvovaného nejsou úplně ideální (což by ovšem v některých případech nebyla jejich hlavní slabina). Vína jsou plné regály v obchodech, na každém kroku je nabízejí stánkaři, dává se k jídlu při různých vyjížďkách apod.

Absolvovali jsme dva výlety na lodích. Na té první nám podávali jakési bílé víno z láhve pochybného vzhledu - a bylo téměř nepoživatelné, jakési kvasnice. Zařadil bych ho do jakostní třídy podstolní vína. Na druhé lodi nám z kanystrů podávali víno červené, které bylo o chlup lepší. Vzmužil jsem se a vzal jsem si i druhý nabízený pohárek, ale už jsem ho nedopil. Zajímala mě vína, která nabízeli trhovci. Ti byli většinou na Čechy dobře připravení, mluvili docela slušně česky. Některá vína byla v lahvích, které vcelku budily důvěru označením výrobce a odrůdy. Jejich ceny se pohybovaly mezi 15-25 kunami za sedmičku. Zkusili jsme - a shodli jsme se: vůně - moč, chuť - totéž. Mám z toho trochu dojem, že všechny turisty považují za totální pitomce. Na místě jsem otevřel jen jednu láhev, kupovanou v normálním obchodě - Malvazija Istarska (0,375 l za 30 kun), bílé víno s poměrně velmi dobrou pověstí. To už celkem pít šlo, ale úplný zázrak to také nebyl. Přesto jsem si domů dovezl několik lahví vyšší cenové hladiny a jen doufám, že se to projeví i v kvalitě.
Asi jsem tímto článkem jen nosil dříví do lesa, ale třeba se ještě přece jen najde někdo, kdo jako já ještě nedávno zatím nemá tuto zemi vinařsky prozkoumanou. A ocením i případné jiné zkušenosti.
I kuča se dá prodat
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 13. srpna 2009 v 12:59 | Reagovat

Takže na vínku v Chorvátsku si si nepochutil...
Reagujem na Tvoj komentík:
...a kto prosím Ťa dnes nie je šialený?? Svijím spôsobom sme veru všetci...haha Ahojky  Viera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama