Září 2009

Ochutnávka vín z Mikrosvínu Mikulov

30. září 2009 v 6:39 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce

24.9. se v Pardubicích v hotelu Zlatá štika konala ochutnávka vín vinařství Mikrosvín Mikulov. O vínech a vinařství hovořil zasvěceně zástupce firmy pan Ing. Patrik Staško. Ochutnali jsme dvanáct vzorků ze dvou řad: Flower line (FL), což jsou lehčí svěží vína a vyšší - Traditional line (TL).Vína bylo možno zakoupit za ceny nižší než ve firemním sklepě. Řazení bylo celkem tradiční: od lehčích bílých přes růžové k těžším červeným.
Müller Thurgau 2007 pozdní sběr, (FL), vinařská obec Březí, viniční trať Ořechová hora. 12 % alkoholu, 5,4 g zbytkového cukru, 5,7 g kyselin a 20,4 g bezcukerného extraktu. Světlince zlatavá barva, nižší viskozita, lehká ovocná vůně. Trochu méně plné, ženám se zdálo kyselejší, kratší dochuť. Méně výrazné víno, kterému jsem dal 6 bodů (z 10 možných).
Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr, (FL), vinařská obec Březí, trať Ořechová hora. 12 % alkoholu, 4 g zbytkového cukru, 5,3 g kyselin, 22,2 g extraktu. Zlatavá barva, nižší až střední viskozita, příjemná vůně medu a meruněk, plnější tělo, v chuti zralý angrešt. Dochuť střední až delší s nepatrnou hořčinkou. Oproti předchozímu jasný posun výše, dávám 7,5 bodu.
Sauvignon 2008 pozdní sběr, (FL), vinařská obec Šanov, viniční trať U Vinohradu. 13 % alkoholu, 2,1 g zbytkového cukru, 5,9 g kyselin, 19,3 g extraktu. Zlatavá barva, vyšší viskozita. Silná příjemná vůně bezinek. Středně plné tělo, v chuti mi přišlo trochu drsnější. Kratší dochuť s hořčinkou. Dal jsem 7 bodů.
Tramín červený 2008 pozdní sběr, (FL), Vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Zimní vrch. 12,4 % alkoholu, 10,1 g zbytkového cukru, 5 g kyselin, 19,6 g extraktu. Zlatavá barva se zelenkavými odlesky, střední viskozita. Středně intenzivní nasládlá vůně, na tramín poměrně málo výrazná. Středně plné tělo, lehce minerální, dochuť kratší až střední. Tentokrát 6,5 bodu.
Kerner 2008 pozdní sběr, (FL), vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Zimní vrch. Obsah alkoholu 12 %, 11,8 g zbytkového cukru, 4,9 g kyselin, 20,5 g extraktu. Odrůda vzniklá v Německu poněkud neobvyklým zkřížením modrého Trolínského a Ryzlinku rýnského není ještě u nás úplně běžná, Mikrosvín patří k jejím předním domácím producentům. Vzbudila v sále hodně rozporuplné reakce. Někomu se nelíbila, já patřil k té opačně smýšlející skupině. Barva světle zlatavá, viskozita vysoká. Středně intenzivní ovocná vůně citrusů s trochou medu, chuť lahodná. Jemná kratší až středně dlouhá dochuť. Ohodnotil jsem na 7,5 bodu.
Muškát moravský 2008 pozdní sběr, (FL), vinařská obec Dobré Pole, viniční trať Stará. Obsah alkoholu 11,6 %, zbytkový cukr 18,3 g, kyseliny 4,7 g, extrakt 19,5 g. Světlinká barva, vyšší viskozita, výrazná muškátová vůně, vyšší zbytkový cukr si v příjemné chuti pochvalovaly hlavně dámy, ale ani mně nevadil. Jen dochuť byla trochu kratší. Celkově ale pěkné víno s nejlepším poměrem kvality a ceny, která byla pro tento večer jen 145 Kč. Opět 7,5 bodu.
Rulandské šedé 2007 výběr z hroznů, (TL), vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Zimní vrch. Obsah alkoholu 13,3 %, zbytkový cukr 8,2 g, kyseliny 6,3 g, 21,2 g bezcukerného extraktu. Díky poměru mezi kyselinou a cukrem na hranici suchého a polosuchého vína (označeno jako suché). První víno z vyšší řady Traditional line. Světlinká barva s náznakem narůžovělých tónů, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně hrušek, plnější tělo, v chuti náznak minerality a citrusů. Středně dlouhá čistá dochuť. Dal jsem 8 bodů.
Ryzlink vlašský 2007 výběr z hroznů, (TL), vinařská obec Perná, viniční trať Železná. 12,2 % alkoholu, 12,2 g zbytkového cukru, 6,2 g kyselin, vysoký bezcukerný extrakt 24,3 g. Tenhle polosuchý vlašáček potvrdil, že tato odrůda patří k tomu nejlepšímu, co Mikrosvín umí. Světlá zelenkavá barva, vysoká viskozita. Intenzivní typická vůně s bohatými ovocnými a minerálními tóny, v plné chuti byl cítit med. Harmonické víno se středně dlouhou čistou dochutí. Pro mě vrchol večera, dostalo 8,5 bodu.
Cabernet Moravia rosé 2008 pozdní sběr, (FL), vinařská obec Perná. 11 % alkoholu, 3 g zbytkového cukru, 5,2 g kyselin a 21 g bezcukerného extraktu. Po dvou špičkových bílých z Traditional line byl návrat k Flower line a ještě v podobě rosé, které moc nemusím, pro mě ne úplně nejšťastnější. Navíc se mi zdálo, že ani přítomné dámy moc neoslovilo. Barva do oranžova, nízká viskozita. Slabá nevýrazná vůně, snad brusinky, podobně málo výrazná chuť. Pro mě nejslabší víno večera, dal jsem jen 5,5 bodu.

Svatovavřinecké 2007 pozdní sběr, (FL), vinařská obec Mikulov, viniční trať Za Cihelnou. Obsah alkoholu 11,7 %, zbytkový cukr 2,6 g, kyseliny 5,2 g a extrakt 24 g. Velmi tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, vysoká viskozita. Těžká vůně, v níž převládaly švestky, středně plné tělo, též dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem 7 body.
Rulandské modré 2006 pozdní sběr, (TL), vinařská obec Mikulov, viniční trať Za Cihelnou. Obsah alkoholu 13,5 %, zbytkový cukr 2,1 g, kyseliny 4,8 g, extrakt 24,2 g. Světlejší granátová barva, střední viskozita. Intenzivní příjemná vůně, připomínající višňovici. V chuti jemné perlení, dochuť kratší až střední. Rozdíl v kvalitě oproti Vavřinci se mi zdál malý, cenový byl ale dost podstatný. Takových trochu lepších 7 bodů.
Merlot 2006 pozdní sběr, (TL), vinařská obec Perná, viniční trať Železná. Obsah alkoholu 14,2 %, zbytkový cukr 1,7 g, kyseliny 5,4 g, bezcukerný extrakt 23,8. Barva velmi tmavého rubínu, vysoká viskozita. Vůně velmi výrazná, sladká kořenitá, marmeláda, ostružiny. Tělo plné, bohaté, uhlazené pobytem v bariku. Středně dlouhá dochuť. Nejlepší z červených vín, i když opět poněkud vyšší cena. Dostalo 8 bodů.
Mikrosvín potvrdil svou pověst špičkového vinařství. Celkově velmi povedený večer, o což se hodně zasloužil i organizátor celé akce, pan Oldřich Bujnoch. Také prostředí v hotelu je velice hezké a příjemné. Řada hostů ještě vyhrála některé z prezentovaných lahví. Závěr akce pak korunoval skvělý raut.

Čína. Sin, Pozdní Chan a období Tří říší

27. září 2009 v 8:56 | milasko |  Čína
Obchod s hedvábím i výboje sice na jedné straně přinášely do Číny bohatství, na druhé straně byly války nesmírně nákladné. Prudce vzrostlo daňové zatížení obyvatelstva (zdaněno již od věku tří let). To vedlo k nárůstu nespokojenosti nejnižších vrstev a nakonec k masovým povstáním, která byla brutálně potlačována.
Roku 9 n. l. se dostal k moci palácovým převratem uzurpátor Wang Mang. Prohlásil se za císaře a vytvořil i novou dynastii Sin. Ten sice nejprve vyhlásil pokrokově znějící reformy ve prospěch nejchudších, ty ale nakonec situaci ještě zhoršily. Chudáci se často dostávali do dlužního otroctví, běžné bylo prodávání vlastních dětí, aby rodina mohla udržet půdu. Situace nakonec vedla k velkému povstání "Rudých obočí". (Nabarvená obočí pomáhala rozlišit povstalce od vládních vojáků.) Povstalci Wang Manga v roce 23 n. l. zabili. Poté se ale proti nim postavil jeden z příslušníků chanské dynastie, Liou Siou. Ten je porazil a v roce 25 n. l. byl prohlášen za císaře. Chan tedy pokračuje, ale od té doby byla označována jako Pozdní Chan (čínsky Chou Chan).
Jak byly tyto vnitřní boje kruté, dosvědčuje obrovské kolísání počtu obyvatelstva. Před nástupem Wang Manga měla Čína 59 milionů obyvatel, po nástupu Liou Siou asi 25 milionů, kolem roku 100 n. l. zase asi 53 mil.
Za pozdní Chan pokračují nákladné války - boje s Huny, Kušány, opakovaně jsou též potlačována povstání Vietnamců. Obchod na hedvábné stezce v důsledku válek vázne, což má také velmi negativní dopady na ekonomiku. Postupně znovu narůstá moc velkých vlastníků půdy, zatímco postavení prostých zemědělců se znovu zhoršuje. Ústřední moc slábne. Za této situace vznikla tajná taoistická sekta Tchaj-pching-tao (Cesta velikého klidu), jejíž stoupenci si vázali žluté turbany. Roku 184 začalo obrovské povstání "Žlutých turbanů", provázené strašnými ukrutnostmi. Povstalci vraždili úředníky a statkáře, vládní a aristokratická vojska vybíjela celé vesnice a stavěla pyramidy z lebek zabitých. Chanové v té době už nereprezentovali skutečnou moc. Povstání nakonec potlačila rodová šlechta, ta ale roku 189 zbavila chanského císaře moci, i když dynastie se oficiálně počítá až do roku 220, kdy byl poslední loutkový císař zabit. Poté si vojevůdci Čínu rozdělili na tři říše: Wej, Šu a Wu. Nejsilnější z nich byla severní říše Wej. Její vojevůdce S´-ma Jen zakládá v roce 265 dynastii Ťin a do roku 280 Čínu opět, i když na krátko, sjednotil. Ovšem za jakou cenu! Sto let vnitřních bojů zaplatila země přímo strašlivě. V roce 280 měla jen 7,5 milionu obyvatel, byla totálně zpustošená a oslabená, čehož na počátku 4. století znovu využili kočovníci ze severu (viz).
I v těchto neradostných dobách pokračoval rozvoj kultury. Historik Pan Ku popsal ve svých Dějinách Raných Chan vývoj od nástupu Liou Panga po smrt Wang Manga. Astronom Čang Cheng vynalezl seismograf. V matematice se začalo pracovat se zápornými čísly. Do země proniká nový filosofický směr - buddhismus. Jeho centrem se stal zejména klášter v Luo-jangu.Vinařské zajímavosti z Evropy

24. září 2009 v 6:16 | milasko |  Úvahy o víně

Nárůst vinařské produkce v Rumunsku
Podle odhadů odborníků by vinařská produkce v Rumunsku měla v roce 2009 dosáhnout 6 milionů hektolitrů. To by znamenalo nárůst oproti minulým letem asi o 5-10 %. Umožnily to mimořádně příznivé klimatické podmínky, zejména v Dobrudži. Zároveň narostly investice na modernizaci a restrukturalizaci vinařství.


Fotoprojekt neVinné city
V Moskvě se počátkem září uskutečnil zajímavý projekt, v němž mohli profesionální i amatérští fotografové prezentovat svá díla, uměleckou cestou prezentující alkohol. Soutěžili o to, komu se podaří najít nejlepší náměty, zachytit krásu i originalitu. Své náměty posílali zájemci porotě elektronickou cestou. Mohli libovolně uplatnit svou fantazii, na fotografiích ale nesměly být děti.


Francouzští vinaři žádají o pomoc
S oficiální žádostí o pomoc se k francouzské vládě obrátili vinaři. Požadují o přijetí určitých opatření, která by měla pomoci hlavně drobným hospodářstvím, která nejvíce utrpěla hospodářskou krizí. Jedním z nich by bylo například snížení DPH na víno v restauracích. Šance na úspěch jsou ale poměrně malé.Láhev nejen pro víno
Zajímavou láhev vyvinuli designéři španělské společnosti Casa Alarcon, která vedle vína produkuje i olivový olej. Nová bílá "vinná" láhev by sice mohla ukrývat nějaké pěkné víno, je však určena právě pro olej.


Vědci chtějí zbavit víno stresů
Španělští mikrobiologové z Valencie by chtěli vylepšit způsob výroby vína využitím nově objeveného genu, který odpovídá za reakci kvasinek na stresy v procesu výroby. Stres způsobuje jejich předčasnou smrt. Nová metoda by umožnila prodloužit dobu jejich působení.

V Champagne omezují produkci
Vinařům v Champagne byly stanoveny kvóty, které o 40 % sníží objem produkce. Smyslem je nepřipustit nadprodukci a udržet úroveň cen. Zatím zde produkují asi 10 400 kg/ha, nová kvóta je pouze 7 500 kg/ha. Přitom ještě v roce 2008 to bylo 14 200 kg/ha, což umožnilo výrobu 405 milionů lahví. Do budoucna by však měl být objem i nadále snižován.

Dějiny Japonska v období feudalismu 1. část

21. září 2009 v 8:36 | milasko |  Přehledy dějin

Podle legendy sjednotil Japonsko císař Džimmu z Hjúga v roce 660 př. n. l. To je ale značně nepravděpodobné. První říše, která zde vznikla bylo Jamato ve střední části země, a to pravděpodobně až někdy na počátku našeho letopočtu. Od 3. století n. l. začaly japonské útoky do Koreje. Ve 4. století n. l. došlo ke sjednocení Japonska. Jisté je, že po celou dobu od počátku až do současnosti vládne v zemi tentýž císařský rod, který je tak nejstarší vládnoucí dynastií na světě. Ve 4. století dobyli Japonci jižní část Koreje a vytvořili si tam državu označovanou jako Mimana. Korea sehrála v dalším vývoji Japonska velmi významnou roli. Stala se jakýmsi prostředníkem pro pronikání vyspělé čínské kultury, zejména písma (poč. 5. stol.) a buddhismu (poč. 6. stol.).

Od 7. století dochází k posilování císařské moci na úkor šlechty. V roce 710 bylo založeno podle vzoru čínského Čchang-anu hlavní město Nara (období Nara - 710-794). Vliv Číny byl v této době mimořádně silný, čínština byla spisovným jazykem. Je to též období vrcholného šíření buddhismu. Postupně roste vliv dvorských hodnostářů, zejména z rodu Fudžiwara. Proto na koncem 8. století císař Kammu raději přesídlil do nového hlavního města Kjóta, které se tehdy nazývalo Heiankjó (období Heian - 794-1185). Kammu patřil k nejschopnějším císařům, panovnická moc byla za něj opět upevněna. Ale i v průběhu 9. století roste vliv Fudžiwarů. Ti na sebe postupně strhli rozhodující moc, když za nedospělé císaře vládli jako regenti a za dospělé pak jako regenti kampaku (kancléř). Jejich vliv vrcholil na přelomu 10. a 11. století. Od konce 11. do konce 12. století pak existuje tzv. vláda z kláštera, kdy císařové, aby se vlivu Fudžiwarů zbavili, se po určité době zříkají trůnu ve prospěch svých synů a sami odcházejí do klášter. Fakticky tím ale získávají moc větší, než měli dosud. Proti Fudžiwarům se opírají hlavně o rod Minamoto.
Koncem 12. století probíhají mezi šlechtickými rody boje moc, z nichž nakonec vyšel v roce 1185 vítězně Joritomo Minamoto. Ten se v roce 1192 prohlásil šógunem, vojenským diktátorem a převzal skutečnou moc, i když oficiálně stále vládl císař, jemuž byly prokazovány božské pocty. Šógun sídlil v Kamakuře (období Kamakura do roku 1333). V tomto období se utváří typický japonský vojensko-feudální systém. Přímými vasaly šógunů byli keninové, na nichž záviseli nižší šlechtici - samurajové, pevně svázaní se svým pánem. 1219 byl Joritomův syn zabit a moc přešla na rod Hódžó. Jeho představitelé sídlí též v Kamakuře, ale vládnou jako regenti. Systém vlády byl v tomto období zcela nepřehledný. Na trůně seděl císař, jehož moc byla dosti iluzorní. Vlivnější byl císař, který odstoupil a vládl z kláštera. Ještě větší moc měl ale šógun z rodu Fudžiwara. A nad nimi všemi byl regent z rodu Hódžó.

Letem vinařským světem – Porýní, Kalifornie, Burgundsko

18. září 2009 v 8:30 | milasko |  Úvahy o víně
Nejlepší výrobci ryzlinků v Německu
Koncem srpna došlo v Mohuči k vyhlášení nejlepších německých výrobců Ryzlinku rýnského. Cenu německého výrobce roku 2009 získalo vinařství Weingut Schäfer-Fröhlich z Bockenau (Nahe) se ziskem 88,9 bodu. Soutěž trochu připomíná našeho Vinaře roku. Vinařství posílají k posouzení porotě kolekci 3-6 vín (počet závisí na velikosti podniku) z posledních dvou ročníků, vína jsou pak ohodnocena stobodovou stupnicí a výsledný průměr určí vítěze. Takto vypadá pětka nejúspěšnějších:

Schäfer-Fröhlich, Bockenau (Nahe), 88.9
Knipser, Laumersheim (Pfalz) 88.6
Wegeler, Oestrich-Winkel (Rheingau), 88.6
Jakob Schneider, Niederhausen (Nahe), 88.5
Hexamer, Meddersheim (Nahe), 88.4
Mě zaujalo, že slavný Schloss Johannisberg (Rheingau) byl "až" na 24. místě s 87 body. (To ale asi také nebudou špatné ryzlinky!).

Září - měsíc kalifornského vína
Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger vyhlásil září měsícem kalifornského vína. Je spuštěna velká reklamní kampaň "Kalifornie - země vína", prezentovaná nejen v USA, ale i v Kanadě. Tato akce je aktivně podporována
kalifornskou vinařskou asociací a účastní se jí více než 60 % zdejších vinařů.Vinařství zde má dvousetletou tradici, pracuje v něm 330 tisíc lidí a vzniká zde 90 % produkce vína z celých USA a patří bez nadsázky k hybným silám zdejší ekonomiky. Velké množství turistů sem přijíždí právě za vínem a je snaha jim v tomto smyslu vyjít maximálně vstříc, včetně speciálních internetových stránek, fungujících jako průvodce po zdejších vinařstvích a degustacích.


Burgundsko v očekávání "velké" úrody
Od srpna probíhá v Burgundsku sklizeň hroznů, v Chablis začíná 14. září, o plné dva týdny dříve než v loňském roce. Sklidí se sice asi o 10 % méně než v roce 2008 , celková produkce by měla představovat přibližně 1 400 000 hektolitrů, ale letos se očekává, že by vína mohla být mimořádně dobré kvality, ostatně burgundská legenda tvrdí, že velká vína vznikají právě v letech, končících devítkou.

Kitanové 4. Vládci Kitanů, Kara-Kitanů a Najmanů

15. září 2009 v 8:02 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci

Kitanové (Liao)
Jie-lü Ambagan (Tchaj-cu)(903-927)
Te-kuang (Tchaj-cung) (927-947)
Wu-jün (Š´-cung) (947-951)
Mu-cung (951-969)
Ťing-cung (969-983)
Šeng-cung (983-1031)
Sing-cung (1031-1055)
Tao-cung (1055- 1101)
Tchien-cao-ti (1101-1125)


Kara-Kitanové (Si-Liao)
Jie-lü Ta-š´ (Te-cung) (1124-1144)
Tabujan (Kan-tchien-chou) (1144-1151)
I-lie (Jiljí, Žen-cung) (1151-1164)
Pusavan (Čeng-tchien-chou) (1164-1178)
Džulchu (Jiří, Mo-ču) (1178-1213)
Küčlük (1213-1218)

Najmani
Inanč Bilge-buka-chán (2. pol. 12. stol.-1201)
Dajan-chán (1201-1204)
Küčlük (1204-1218)

Vinařské zajímavosti z Německa

12. září 2009 v 9:19 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce


Série vín Weingärten
Na německém trhu se objevila nová zajímavá série vín s názvem Weingärten. Dodává ji Weinallianz, sdružení více družstev z osmi vinařských regionů. Vína mají společné to, že jsou vždy typická pro danou oblast. Například z Bádenska suchý Grauburgurgunder nebo Spätburgunder, z Franků kabinetní Sylvánské, z Falce Ryzlink Classic, z Porýní Ryzlink Spätlese, z Rýnska-Hessenska polosuchý Dornfelder,z Würtemberska Trolínské a od Mosely polosuchý Ryzlink.
Test moselských vín
640 vín různých odrůd ze 180 vinařství zkoumala nedávno odborná porota v Trevíru. Jednalo se hlavně o ročníky 2008, 2007 a 2006.
Převažoval pochopitelně Ryzlink rýnský, bylo mnoho kategorií podle barvy,odrůd, cukernatosti atd. Tady jsou někteří vítězové:
Riesling QbA suchý: Maison Elise Riesling 2008, Weingut Jörg Bauer, Mülheim/Mosel
Riesling Kabinett suchý: Erdener Treppchen Riesling 2008, Weingut Klaus Lotz, Erden
Riesling Spätlese suchý: Brauneberger Juffer-Sonnenuhr Riesling 2008, Weingut Paulinshof, Kesten
Riesling Spätlese polosuchý: Burgener Hasenläufer Riesling 2008, Weingut Ingo Norwig, Burgen
Riesling Auslese: Brauneberger Juffer Riesling 2006, Weingut Kranz-Junk, Brauneberg
Elbling: Nitteler Leiterchen Elbling Classic 2008, Weingut Hellershof-Zilliken, Nittel
Rivaner: Rivaner Classic 2008, Weingut Peter Greif, Tawern-Fellerich
Červená vína: Spätburgunder 2007 QbA, Weingut Kranz-Junk, Brauneberg


EcoWinner, soutěž o nejlepší biovína.
V červenci proběhla v Oppenheimu soutěž o nejlepší německá biovína. V 18 kategoriích soutěžilo 73 vinařství s 359 vzorky. Nejvíce jich bylo z Rýnska-Hessenska (155). Nejčastější odrůdou byl Ryzlink rýnský (94), dále Spätburgunder a Grauburgunder. K nejlépe hodnoceným vínům patřil Grauer Burgunder z Weingut Klaus Knobloch a Huxelrebe Beerenauslese z Bioweingut Lorenz.

Čína. Dynastie Chan

9. září 2009 v 6:21 | milasko |  Čína

Koncem 3. století zanikla v důsledku masových povstání první dynastie jednotné Číny - Čchin. Po bojích mezi představiteli aristokracie se nakonec v roce 202 př. n. l. zmocnil vlády Liou Pang a prohlásil se císařem. Jeho dynastie - Chan - se ale počítá už od roku 206 př. n. l.
Počátky dynastie nebyly jednoduché. Říše byla po dlouhých vnitřních bojích zcela vyčerpaná. Oslabení Číny využili Hunové Siung-nu a začali pustošit sever Číny. V roce 198 př.n. l. přinutili Čínu k uzavření nevýhodné smlouvy, v roce 177 př. n. l. pak ovládli klíčovou oblast v ohybu Chuang-che - Ordos. Říše byla i vnitřně dost nejednotná. Někteří předáci šlechtických rodů, kteří se podíleli na boji proti Čchin a asi dvacet vůdců lidových povstání získali vysoké tituly ale i obrovská území. Postupně se z nich vyvinuli téměř nezávislí vládcové - wangové. Pokus jejich moc poněkud omezit vedl k velkému povstání sedmi wangů v roce 154 př. n. l., v jehož čele byl Liou Pangův synovec.
K zásadnímu obratu dochází až za vlády císaře Wu-ti (140-87 př. n. l.), nejvýznamnějšího představitele této dynastie a jednoho z nejvýznamnějších vládců Číny v historii. V roce 127 př. n. l. vydal velmi zajímavý edikt, kterým sice velká území jednotlivým rodům přímo nesebral, ale rozdělil celý majetek do rukou všech možných dědiců. Takovým způsobem byla moc místních vládců zásadně omezena. Namísto rodové šlechty narůstá význam císařských úředníků, kteří dostávají do rukou správu jednotlivých krajů. Na rozdíl od šlechticů byli úředníci poslušní. U dvora byla zřízena škola, kde byli kvalitně připravováni a také vychováváni k bezpodmínečné poslušnosti. Na závěr dělali za přítomnosti císaře náročné zkoušky.
Za Wu-tiho se také zásadně změnila zahraniční politika. Císař zahájil dlouholeté války proti Hunům, aby se zbavil nerovnoprávné smlouvy a otevřel Číně cestu z izolace. Nejprve vyslal na západ svého představitele Čang Čchiena, aby našel spojence. Ten byl sice zpočátku Huny zajat, podařilo se mu ale uprchnout. Dostal se do Střední Asie, kde ke svému údivu zjistil, že se všude obchoduje s čínským hedvábím, o které je obrovský zájem. Viděl zde také mnohem kvalitnější koně, než jací se do té doby chovali v Číně. Po deseti letech se vrátil a přinesl svému císaři velké množství nesmírně cenných informací. Číňanům se podařilo získat z oblasti Ferghány nové plemeno koní, se kterým se mohli pustit do bojů proti stepním kočovníkům. Válka byla velice dlouhá a krutá, postupně se ale dařilo Huny zatlačovat a vytvořit hedvábnou stezku - obchodní cestu přes nově dobytý Západní kraj. Po ní bylo čínské hedvábí vyváženo na západ, což se stalo základem prosperity země. (Podrobněji o bojích s Huny a Západním kraji viz.) Úspěšné byly též čínské výboje do Koreje a Vietnamu. Říše Chan se stala obrovským státem, jedním z nejmocnějších v tehdejším světě. Dnešní Číňani se sami nenazývají po první dynastii Čchin (jak zní jejich jméno ve většině ostatních jazyků), ale říkají si Chanové.
Období říše Chan bylo též ve znamení rozkvětu kultury. Byl vynalezen papír a zdokonalily se znaky písma. O rozvoj hudby a literatury se staral Hudební ústav, založený císařem Wu-ti. Významný historik S´-ma Čchien napsal Historické zápisky, popisující dějiny od nejstarších mytických dob po vládu Wu-tiho. Rozvíjely se tradiční filosofické směry konfucianismus a taoismus. Rozkvétala velká města, budovaná podle přesných plánů. Hlavní města říše Čchang-an a Luo-jang měla rozlohu několika desítek čtverečních kilometrů.

Pardubický festival vína 2009. Reportáž ze zámeckého koštování

6. září 2009 v 9:03 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Už tradičně se poslední pátek a sobotu v srpnu koná Pardubický festival vína, navazující na soutěž, probíhající už o měsíc dříve. Tuto akci si mohou vychutnat znalci i příležitostní konzumenti vína. K dispozici jsou překrásné prostory pardubického zámku. Na nádvoří a v sálech prvního patra funguje asi třicet stánků. V nich jsou většinou představována vína jediného vinařství, v některých případech několika vinařství, určité oblasti nebo země. "Ochutnat" se tu dá skoro celý svět. Nejvíce je pochopitelně vín domácích, ale slušný výběr je i z mnoha dalších vinařských zemí.
Jen namátkou některá naše vinařství, která tu tentokrát měla vlastní stánek: Znovín, Maděřič, Popela, Lahofer, Skoupil, Tomáš Tetur, Ďurinová, Bisenc. Obejít všechny stánky bylo skoro nemožné, natož okoštovat všechno. Kdo byl trochu unaven ochutnáváním, mohl si udělat přestávku a prohlédnout si zámecké sbírky. Letos bylo vstupné za 100,-, v ceně byla sklenička, taštička na její zavěšení a šest žetonů (ty se pak samozřejmě daly přikoupit po 5,-).

Ochutnával jsem oba dny, na špatné víno jsem nenarazil. Uvedu jen některá pěkná, i když jsem určitě na spoustu jiných zajímavých nenarazil.
Z červených se mi líbila například tato:
Syrah Lady Anne Barnard 2006 JAR
Fitou AOC Fitou (Carignan, Grenache, Syrah) 2004 Francie
Dornfelder 2006 jakostní odrůdové barrique - Velkobílovická vína
Zinfandel 2006 Woodhaven, Kalifornie, USA
Z bílých třeba:
Devín 2008 výběr z hroznů Vinidi, Slovensko
Sauvignon 2008 pozdní sběr Vinařství Barabáš
Ryzlink vlašský 2008 výběr z hroznů - Vinařství Kořínek
Siegerrebe 1976 (!) Auslese -Weingut Bungert-Mauer Ockenheim, SRN
Samozřejmě, že by se toho dalo jmenovat podstatně více, ale jak jsem už uvedl, stejně jsem neochutnal zdaleka vše, takže to byla jen taková sonda - ale moc pěkná. Mohu každému jen doporučit, aby se na příští ročník také přijel podívat.

Kitanové 3.Úpadek a zánik říše Si-Liao

3. září 2009 v 6:37 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci

Po bitvě na Katvanské rovině byli Kara-Kitanové na vrcholu moci. Nešlo ale jen o vzestup politický, v zemi se úspěšně rozvíjel obchod, šířilo se křesťanství nestoriánského směru. V pozadí těchto procesů stáli ujgurští kupci, kteří z velké části vyznávali nestoriánství, pravděpodobně podporovali výboje, které prováděl Jie-lü Ta-š´, protože jimi likvidoval jejich muslimské konkurenty. Právě jejich města v této době nejvíce rozkvétala, naopak postavení muslimů v říši se dost zhoršilo. To se stalo podkladem pro legendu o asijské křesťanské říši kněze Jana, která v té době poutala pozornost v Evropě a mezi křižáky, kteří zde doufali najít pomoc proti stále nebezpečnějším muslimům. To byla ovšem jen iluze. Navíc Jie-lü Ta-š´ v roce 1144 zemřel a jeho nástupci nebyli již tak schopní, říše postupně slábla.


Ta-šův syn I-lie (Jiljí) byl ještě dítě a tak zpočátku vládla jako regentka jeho matka. Samostatně pak Jiljí vládl v letech 1151-1164. Jeho vláda byla poměrně klidná, došlo pouze k menšímu konfliktu s Chórézmem, který ale bitvou neskončil, protože Kara-Kitanové, když viděli, že nepřátelská armáda je silnější, prostě ustoupili. Po Jiljího smrti vládla jeho sestra, která ale doplatila na poněkud neuspořádaný milostný život. Nakonec proti ní propuklo povstání, při němž byla zabita. V době její slabé vlády se začínají odtrhávat některá pohraniční území. Právě z tohoto období jsou první zprávy o dalším mongolsky mluvícím kmenu, o kterém do té doby nebyly vůbec žádné zprávy - o Najmanech. Žili v povodí Irtyše a nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že se vlastně jednalo o skupinu Kara-Kitanů, která využila slabé ústřední vlády a pod vedením Inanč Bilge-buka-chána (=Muž moudrý a rozumný) se osamostatnila. 1178 nastoupil Jiljího syn Džulchu (Jiří). Za něj bylo zřízeno nestoriánské arcibiskupství v Kašgaru. Počátek 13. století je ale v celé Asii ve znamení vytváření Mongolské říše. Tyto procesy se pochopitelně dotkly i Kara-Kitanů. Nejprve se obětí mongolské expanze stali Najmani. 1204 byl poražen a zabit jejich vládce Dajan-chán. Jeho syn Küčlük uprchl s částí bojovníků do Sedmiříčí ke Kara-Kitanům. Gür-chán Džulchu ho přijal velmi dobře, dal mu dokonce svou dceru za ženu, protože nutně potřeboval další válečníky pro boj proti Chórézmu. Chórézmšáh Muhammad přestal 1208 platit Kara-Kitanům daně a získal Bucharu, Samarkand a Chotan. Küčlük se za této situace ale dokonce pokusil gür-chána zajmout. To se mu nepovedlo, Džulchu ho porazil a dobyl zpět i Samarkand. 1211 se ale situace opakovala a tentokrát byl Küčlük úspěšný, Džulchu byl zajat, formálně mu byla sice moc ponechána, ve skutečnosti o všem rozhodoval Küčlük. Když roku 1213 Džulchu zemřel, byl pak zvolen za jeho nástupce. Küčlük sice zpočátku vládl poměrně úspěšně, porazil Chórézm, obnovil vliv v Západním kraji a nějaký čas se poměrně dobře bránil i před Mongoly. Nakonec jimi byl ale v roce 1218 poražen a zabit. Kara-Kitanové se pak už Mongolům nebránili. Byli přijati jako samostatný rovnoprávný sbor do jejich armády. Podobně jako jejich východní větev v Číně, byla i tato západní skupina Kitanů Mongoly postupně asimilována a mizí z dějin.

Plavac, Malvazija a další vína konce léta

1. září 2009 v 6:38 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Závěr léta ve znamení tří domácích, dvou chorvatských a jednoho moldavského vína.
Zweigeltrebe 2006 zemské víno. Mělnické vinařství Vilém Kraus. Víno je sice uvedeno jako zemské, ale cukernatost mělo 21°. Barva tmavšího rubínu, obsah alkoholu 12,5 %, nižší viskozita. Ve vůni jsem našel višně a červený rybíz, v chuti spíše ty višně. Tělo méně plné, dochuť kratší. Víno celkem dobře pitelné, ale nepříliš náročné. Dostalo 6,5 bodu (z 10 možných).
Ryzlink rýnský 2006 výběr z hroznů Znovín Znojmo. Polosuché víno z řady Genus regis. Vinařská obec Slup, trať U Kamenů. Typická vysoká zelená láhev , uzavřená 40 mm korkem. Obsah alkoholu 13,5 %. Světlá zlatavá barva, vyšší viskozita. Jemná vůně medu, květin a citrusů. Příjemná chuť s pikantní kyselinkou a jemnou máslovostí. Dochuť delší. Přesto, že vlastně nemám, co bych vínu vytknul, nějak jsem čekal více. Tuto odrůdu mám velmi rád a se znovínskými víny i s touto řadou mám jen dobré zkušenosti. Přesto tentokrát jen 7 bodů.
Kagor 2008 Mereni Kišiněv Moldávie. Obsah alkoholu 16 %. Vyrobeno z odrůdy Cabernet Sauvignon. Barva granátová, vyšší viskozita. Sladké likérové víno s charakteristickou vůní, plnou chutí a dlouhou dochutí. Dostalo 7 bodů.
Malvazija 2007 Kvalitetno vino, kontrolirano podrijetlo
(kontrolovaný původ). Vinarija Novigrad, Istrie, Chorvatsko. Obsah alkoholu 12 %. Zelená láhev o obsahu 0,375 l, uzavřená krátkým korkem. Vůně málo výrazná, barva skoro vodová, tenké tělo, chuť neutrální, nízká viskozita, dochuť krátká. Ještě tak nejlepší byla ta chuť, ale jinak celkem málo zajímavé víno. Více než 5,5 bodu si nezasloužilo.
Bol 2006 Vrhunsko vino, kontrolirano podrijetlo. Vinogorje Brač, Bol, Chorvatsko. Špičkové víno z odrůdy Plavac mali. Je to původní chorvatská odrůda, která se pěstuje na pobřeží a ostrovech. Právě z města Bol na ostrově Brač patří k těm nejlepším. Vznikla křížením Crljenac Kastelanski (= Zinfandel, Primitivo) a Dobričič z ostrova Šolta.
Plavo je chorvatsky modré, mali snad není nutné překládat. Láhev jsem koupil v Bolu, kde se nachází nejstarší dalmatský vinařský podnik a vinařská škola. Zelená bordó láhev, uzavřená 45 mm korkem plátek-drť-plátek. 13,2 % alkoholu. Barva granátová, vysoká viskozita, víno tvoří ve sklenici krásné mosty. Vůně intenzivnější, nepatřící sice k těm, které okamžitě okouzlí, nicméně příjemná, někde na pomezí ovoce a bylin, nejspíše listy jahodníku či maliníku. Tělo plné, příjemně natrpklá chuť s výraznějšími tříslovinami. Dochuť dlouhá, ve sklenici zůstaly velké usazeniny. Není to snad prvoplánově oslnivé víno, mně se ale velmi líbilo, určitě je vhodné jak na přípitek, tak i na delší pití. Dávám 8,5 bodu.
Modrý Portugal 2005 pozdní sběr Vinařství Petr Skoupil Velké Bílovice. Obsah alkoholu 12 %. Láhev uzavřena plastovou zátkou. První dojem - překvapení. Granátová barva, vysoká viskozita, poměrně těžká, zcela neobvyklá vůně, zelenina, nejspíše rebarbora. Nepůsobí sice nepříjemně, ale ani podle barvy a už vůbec ne podle vůně bych v tom víně hledal Portugal. Dodatečně jsem se dozvěděl, že je v něm asi do 10 % Dornfelderu, ale to by vysvětlovalo jen tu barvu. Ta zvláštní vůně sice poměrně brzo vyprchala, pak zase už nebylo cítit skoro nic, taková hodně rozředěná ovocná šťáva. Chuť vcelku harmonická, lehce natrpklá, dochuť středně dlouhá. Na dně zůstaly velké usazeniny. Otevřeno bylo ve správnou dobu, výrobce sliboval ideální kondici mezi 2008-2010. Docela dost by mě zajímalo, kdo jste tohle víno měl, jaký na vás udělalo dojem, zejména, zda mělo tuto zvláštní vůni. Dal jsem mu 7 bodů.
Chorvatská vína tedy nakonec obsadila první i poslední příčku pomyslného žebříčku.