Přehlídka českých vín v Kutné Hoře

7. října 2009 v 6:28 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce

Slunečnou poslední zářijovou sobotu jsme se vypravili do Kutné Hory na Přehlídku českých vín. Konala se v hezkém prostředí kláštera sv. Voršily, kde také sídlí Vinné sklepy Kutná Hora. Přehlídka navazovala na nominační soutěž do Salonu vín pro vinařskou oblast Čechy. Zde byl championem soutěže vyhlášen Tramín červený 2006 výběr z hroznů z Klášterních vinných sklepů Litoměřice, championem červených vín Svatovavřinecké 2008 kabinetní z Vinných sklepů Kutná Hora a championem bílých vín Rulandské šedé 2008 pozdní sběr barrique z Vinařství sv. Tomáše Litoměřice. Návštěvníci mohli všechny soutěžní vzorky ochutnat. Vstupenka stála 150,-, za ní jsme obdrželi degustační skleničku, pěkně vyvedený katalog a 10 lístků na degustaci (1 kupon byl po 10,-). To mi přišlo celkem rozumné. Vína byla prezentována jednak v refektáři kláštera a dále na nádvoří. Cena ochutnávky se pohybovala od 1 do 5 kupónů, za jeden ale byla spíše ta slabší. Celkem jich bylo možno teoreticky ochutnat asi 120. Co se mi líbilo?

Z bílých například:
Ryzlink rýnský 2006 výběr z hroznů - Bc. Luděk Vondrák - vinařství, Mělník - Mlazice
Sylvánské zelené 2006 výběr z hroznů - Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice n. Labem
Ryzlink rýnský 2008 kabinetní - Vinné sklepy Kutná Hora
Z červených třeba:
Rulandské modré 2006 výběr z hroznů - Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowitze
Supremus 2006 české zemské - Hercules Praha
Rulandské modré 2007 výběr z hroznů - Vinné sklepy Kutná Hora

Mám-li akci hodnotit, jsem trochu na rozpacích. Ne, že by se mi to nelíbilo. Byla tam spousta pěkných vín a možnost vidět pohromadě tolik čistě českých vín také nebyla špatná. Přesto, pokud to srovnám třeba s Pardubickým festivalem vín, rozdíly jsou značné. Když začnu prozaicky u peněz, v Pardubicích byla řada solidních vzorků za 1-3 kupóny po 5,-, zde jsem musel dávat alespoň 2-3 po 10,-. Když toho chce člověk ochutnat více, docela to skáče. Více mi ale vadily jiné věci. Zatímco v refektáři byl příjemný chládek a k dispozici pohodlné židle, na nádvoří pražilo slunce a vína byla dost nepříjemně teplá. Nebyly tu žádné stoly ani lavice, návštěvníci museli jen tak postávat. To, že bylo tentokrát moc pěkně, bylo špatné pro teplotu vín, ale dalo se alespoň z nouze sednout do trávy. Kdyby bylo vlhko, nešlo by ani to. Sklenice bylo možné omýt jen uvnitř. Kdo by chtěl k vínečku nějaké občerstvení, měl by též smůlu. K zakousnutí byl sice volně chléb, ale nikde žádná voda, ani jeden stánek. Ještě že jsem si alespoň vodu vzal s sebou vlastní. Jestli bych jel znovu? Asi ano, ale s velkým batohem zásob a vlastní stoličkou!
To samozřejmě trochu přeháním. Nechci shazovat práci pořadatelů. Jen mám pocit, že sehnat pár lavic a alespoň jednoho stánkaře by nebyl až zase tak velký problém.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anik anik | Web | 8. října 2009 v 13:27 | Reagovat

ahojky,máš nádhernej blog.pls zajdi na můj a pod designem je odkaz,zajdi tam a plsky hlásni mi,jsem jako anik,děkuji :-)

2 Milan Milan | Web | 9. října 2009 v 19:12 | Reagovat

Ahoj Milane! Ve svém menu mám nově odkazy také na další rozcestníky, třeba na články o přírodě, recepty, česká města. Bohužel už cestuji pouze tímto způsobem, ale svého času jsem procestoval naši republiku křížem krážem. Vkládání fotografií do mé Návštěvní knihy možné není, ale k tomuto účelu jsem si zařídil Obrázkovou knihu, odkaz je přímo v hlavním menu. Díval jsem se na tvůj článek z ochutnávky vín v Kutné Hoře, muselo to být opět zajímavé! Děkuji za přání, také ti přeji krásný podzimní víkend a hezké počasí! Milan

3 Omiro Omiro | 26. dubna 2017 v 8:00 | Reagovat

Ahoj milovníci vína...přmýšlíte a sníte o vlastním klimatizovaném vinném sklípku?

http://www.aktivni-vinne-sklepy.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama