close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Germáni 11. Gepidové 1. část

5. listopadu 2009 v 8:03 | milasko |  Germáni

Gepidové byli významným a také mimořádně zajímavým východogermánským kmenem.
Přesto dnes z obecného povědomí na rozdíl od Gótů nebo Vandalů prakticky úplně vymizeli. Byli velmi blízce příbuzní s Góty, možná se původně jednalo o část gótské národnosti, která se během přesunů ze společných sídel v Povislí opozdila a odtrhla. Jejich jméno je odvozováno z gótského slova gepanta, což je výraz značící loudaví či líní. Toto hanlivé označení se vyvozuje buď právě o něco pozdějším odchodem z Povislí nebo tím, že Gepidové na rozdíl o Gótů byli o něco ochotnější se živit zemědělstvím a byli tedy "línější" vést neustálé kořistnické války, jak to dělali Gótové.


V polovině 3. století se pod vedením krále Fastidy přesunuli na jih za Vislu. Přitom porazili a zatlačili Burgundy. V 60. letech 3. století útočí na římskou Dacii. Roku 269 byli společně s Góty poraženi císařem Claudiem II. u Niše. Asi brzy poté svedli Gepidové neúspěšný boj o Dacii s Góty. V 70. letech se pak usazují v Sedmihradsku. Zde žili až do příchodu Hunů do Evropy. Počátkem 5. století jsou jimi podrobeni.

Za vlády mocného hunského vládce Attily mají v jeho říši velmi dobré, prakticky privilegované postavení, mnohem lepší, než měli třeba početní Ostrogóti. Jejich král Ardarich patřil k nejužší elitě na Attilově dvoře. Jasné vysvětlení pro to neexistuje. Jsou pouze dohady, že Ardarich mohl mít důležitý podíl na převratu, při němž byl zavražděn Attilův starší bratr a spoluvládce Bleda.
Gepidové hráli pochopitelně významnou roli při Attilově tažení do Galie v roce 451. Těsně před grandiozní bitvou na Katalaunských polích svedli menší samostanou bitvu proti Frankům, spojencům Římanů. Ta pro ně skončila porážkou. Nicméně v hlavním střetnutí velel Ardarich pravému křídlu multinacionálního hunského vojska a bojoval tedy proti vlastním Římanům, kteří trochu netradičně netvořili střed jejich podobně mnohonárodnostní armády. Dokud Attila žil, byl Ardarich nejvěrnějším spojencem Hunů.

Když ale v roce 453 náhle zemřel, byl to právě Ardarich, který se postavil do čela koalice do té doby podrobených kmenů (Gepidů,Skirů, Rugiů, Herulů, Svévů) a v roce 454 u Nedao v Panonii porazil Attilova nejstaršího syna Ellaka. Toto vítězství zajistilo Gepidům hegemonii ve východní části střední Evropy, mohli tak obsadit původní sídelní oblasti Hunů. Srovnatelně silní byli jen Ostrogóti, sídlící o něco západněji, kteří ale na rozdíl od Gepidů byli znepřáteleni prakticky se všemi zde žijícími kmeny. Ti se přes svou nepopiratelnou sílu ve střední Evropě neudrželi. I když zvítězili v bitvě u Bolia 469 nad koalicí Svévů, Gepidů a Rugiů, odešli nakonec raději na jih. Naopak sídla Gepidů pak zůstala několik století nezměněná. Žili mezi řekami Tisa, Dunaj a Olt ve východní časti dnešního Maďarska a v Sedmihradsku. Tradičně nepřátelské vztahy k Ostrogótům se projevily, když se tito v roce 488 přesouvali pod vedením krále Theodoricha z Balkánu do Itálie. Gepidové se jim v tom pokusili zabránit. Došlo k bitvě poblíž dnešního Vukovaru, v níž byli ale poraženi a padl jejich král Trapstila. Další porážku od Theodoricha utrpěl roku 504 král Traserich, když Ostrogóti rozšiřují svou říši na sever k Dunaji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 5. listopadu 2009 v 16:21 | Reagovat

...haha, závislák veruže nie si sám!!! Ja som si už tak navykla, že nedokážem ani deň bez blogu vydržať - doslova som vtedy nervózna! Blog považujem za svoju veľkú lásku, našla som si tu zopár skvelých kamarátov, ktorí sú ozaj fajn, dá sa s nimi pokecať i poradiť. Samozrejme, blog cz je skvelý, na Slovensku som tak dobrý nenašla. Ale to vieš, keď ideš niečo na svojom blogu robiť a zrazu to celé zblbne, tak je zle, lietajú hromy-blesky. Ale, už je to ok, takže som spokojná. Ahojky, maj sa pekne. Viera

2 Milan Milan | Web | 5. listopadu 2009 v 18:46 | Reagovat

Ahojky Milane! Dej prosím hlas naší Barborce v anketě Boleslavského deníku. Moc ti děkuje kamarád Milan

3 Milan Milan | Web | 5. listopadu 2009 v 20:35 | Reagovat

Ahoj Milane! Děkujeme za tvůj hlas do Boleslavského deníku. Rozhodně to vyhrané nemáme, Lukášek Hríb dostal za poslední půl hodiny zázračných 60 hlasů a tak momentálně vede. Naše Barborka to asi nevyhraje, ale každopádně pro nás všechny v rodině je to nejkrásnější miminko na celém světě! Měj se krásně. Milan

4 CoreyDip CoreyDip | E-mail | Web | 18. března 2018 v 21:10 | Reagovat

You actually revealed that really well!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama