close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Germáni 14. Langobardi 2. část

26. listopadu 2009 v 8:00 | milasko |  Germáni
Langobardsko-gepidské války

Když Wacho asi v roce 540 umíral, pověřil vládou za svého nedospělého syna Walthariho regenta Audoina. O několik let později Walthari předčasně umírá (nejspíše zavražděn) a Audoin získává trůn. Tak nastupuje nová dynastie Gausů. Podporu nového krále chtěl v pokračující válce o Itálii získat byzantský císař Justinián. Ten souhlasil s tím, že Langobardi zaberou Panonii. To se také v roce 546 stalo, čímž se ale okamžitě vyhrotily vztahy s Gepidy. Válka ale skončila v roce 552 vítězstvím Langobardů v bitvě u Asfeldu, kde na straně Gepidů bojoval i Hildigis, který se stále nevzdával nadějí na trůn. Poté byl mezi Audoinem a gepidským králem Thorismundem uzavřen mír. Oba měli podobný problém. Na gepidském dvoře pobýval Hildigis, na langobardském zase Ustrigot, syn předchozího gepidského krále Elemunda. Jednání o jejich vydání sice skončila neúspěšně, ani jeden z králů nechtěl ztratit tvář, ale brzy poté oba uchazeči o trůn náhle zemřeli. Oba králové, kteří se na tom bezpochyby dohodli, mohli od té doby vládnout klidněji.

V roce 553 zasáhla do bojů v Itálii na straně Byzance velká skupina Langobardů. Byzantinci byli ale sami zděšeni surovostí svých nových spojenců a brzy se jich raději s díky zbavili. Langobardi tak ale poznali bohatství Itálie, po němž již jistě nějaký čas pošilhávali, protože Audouin zapudil svou ženu Rodelindu a vzal si Amalafridu, dceru posledního durynského krále Herminafrida a neteře ostrogótského krále Theodoricha Velikého. Tím dával najevo jisté nároky na Itálii, ale také na Durynsko, které mezitím zabrali Frankové. Aby uklidnil vztahy s Franky, oženil Audoin svého syna a nástupce Alboina s Chlodsvindou, dcerou krále Chlothara I.

Alboin nastoupil na trůn po smrti svého otce v roce 560. Brzy poté došlo i ke změně na gepidském trůně, kde nastoupil Kunimund. Vztahy obou říší se opět zhoršily. Byzanc, která v předchozí válce podporovala Langobardy, změnila za vlády císaře Justina II. stranu. Za slib předání klíčové pevnosti Sirmium podpořily byzantské oddíly Kunimunda. Alboin stál před porážkou. Pokusil se jednat o mír, byl ale odmítnut. Za této situace ale udělal zásadní chybu Kunimund. Nesplnil slib a Sirmium Byzantincům nevydal. Ti pak dále již jen přihlíželi poslednímu dějství a čekali, až jim město samo spadne do klína, což se brzy poté skutečně stalo. Zoufalý Alboin uzavřel spojenectví s vládcem kočovných Avarů Bajanem a společně v roce 567 zaútočili proti Gepidům, Avaři z východu, Langobardi ze západu. Hlavní bitva se odehrála mezi Langobardy a Gepidy. V ní Alboin osobně zabil Kunimunda, usekl mu hlavu a nechal si z ní udělat číši.Vzal si za ženu Kunimundovu dceru Rosamundu. Smlouva, uzavřená s Avary za mimořádně tíživé situace, byla ale velmi nevýhodná. Bajan získal polovinu kořisti a celé gepidské území. Alboin se navíc nových sousedů dost obával. Nakonec s nimi v roce 568 uzavřel další, velmi zvláštní dohodu. Rozhodl se, že se svým lidem odejde do Itálie a vlastní území předá Avarům pod podmínkou, že se může kdykoliv vrátit.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 27. listopadu 2009 v 14:37 | Reagovat

Ahoj Mílo! Velice se omlouvám, že jsem se dlouho neozval a moc ti děkuji za e-mail i nádherné krmítko v Obrázkové knize. Nebudu se na nic vymlouvat, jsem prostě bordelář. Sice jsem tady měl návštěvu, ale to mě rozhodně neomlouvá. Tuhle jsem si přečetl tvůj zajímavý článek o podvodech ve vinařství, ale mě to jako laikovi stejně moc neříká. Nejnovější článek o Germánech je také moc zajímavý, pojem Gepidové jsem četl úplně poprvé. Máš dva velice zajímavé koníčky, kam se já na tebe hrabu, mě už zajímá jenom vhodné místo na hřbitově. Naštěstí teď větší zdravotní problémy nemám, dnes večer jedu slavit svátek mé neteře a své sestry. Přeji ti hezký víkend, měj se moc krásně! Milan

2 Latryna Latryna | Web | 27. listopadu 2009 v 16:42 | Reagovat

Vieš, ako to býva...uveríš až zažiješ na vlastnej koži...Mňa také tajomno moc zaujíma, verím aj neverím - ešte som nič podobné akosi nezažila a veru rada by som! Článok o Nobilem nebude jediný, chystám aj ďalšie.

Prajem Ti ako príjemne prežitý posledný víkend v tomto mesiaci, tak Ti aj prajem všetko najlepšie k Tvojim dnešným meninám!!!! Nech si hlavne zdravý, veselý a šťastný - nech sa Ti naďalej darí v písaní super článkov!!! Srdečne blahoželám ! Viera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama