Vína ze Slovinska, Francie a Rumunska

2. listopadu 2009 v 15:18 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

V poslední době jsem doma koštoval několik pěkných zahraničních vín. Zajímavá byla vcelku i původem, kde vedle celkem tradiční Francie bylo i Slovinsko a Rumunsko, jejichž vína přece jen u nás úplně nejběžnější nejsou. Takhle se mi jevila:
Sivi Pinot 2006 Kvalitetno vino - Jeruzalem Ormož, Ljutomersko-ormoško vinogorje (vinařská oblast), Slovinsko. Sivi Pinot je slovinský název pro Rulandské šedé, družstvo Jeruzalem Ormož je nejvyhlášenějším vinařstvím oblasti, která patří k producentům nejlepších bílých vín v Evropě. Černá láhev uzavřená plastovou zátkou. Etiketa celkem jednoduchá, ale vkusná, zadní etiketa obsahuje podrobné údaje, zaujme hlavně neomezená trvanlivost! Obsah alkoholu 12,5 %, sytá zlatožlutá barva, střední viskozita. Příjemná vůně střední intenzity - med a ananas. Bohatá a plná chuť, dochuť delší. Celkově velmi pěkné víno, kterému těžko něco vytknout. Dávám 8,5 bodu z deseti možných.
Chateau Malijay, Cuvée de la Tour 2005 Reserve du Chateau, Appellation Cotes du Rhone Controlée, Francie. Jedná se o cuvée odrůd Syrah a Grenache, typických pro vína od Rhony. Černá baňatá láhev s tvarem typickým pro oblast Rhony. Obsah alkoholu 13 %, vysoká viskozita, barva tmavého rubínu. Intenzivní vůně ostružin a černého rybízu. Středně plné tělo, kořenitá chuť, v níž dominuje třešňová šťáva, příjemně zakulacené třísloviny. Delší dochuť s výraznou kořenitostí. Dostalo 8 bodů.
Chateau La Marzenac 2006 Appellation Lussac-Saint-Emilion Controlée, Francie. Láhev jak jinak než bordo, uzavřená masivním, 45 mm dlouhým korkem, trochu překvapivě z drti. Cuvée s převahou Merlotu, doplněné Cabernetem Franc. Lussac je jedna z obcí, která smí své jméno přidávat k označení původu Saint-Emilion. Obsah alkoholu 13 %, granátová barva, vysoká viskozita. Aroma mi přišlo dosti typické pro bordeauxská vína, cítil jsem čokoládu, černý rybíz a višně. Plné tělo, celkově robustnější víno s výraznými taniny, kořeněné, se středně dlouhou dochutí. Tentokrát 7,5 bodu.

Feteasca alba 2007 Vin de calitate superioara - Bucium Iasi, Rumunsko. Láhev z průzračného skla uzavřená nepříliš kvalitním, 40 mm dlouhým korkem plátek-drť-plátek. Typická rumunská odrůda - Dívčí hrozen bílý. Obsah alkoholu 11,5 %. Sytější zlatá barva, střední viskozita. Jemná, trochu chemicky působící, ne však nepříjemná vůně. V chuti poměrně harmonické, ovocné, středně plné. Dochuť kratší až středně dlouhá. Dal jsem 6 bodů.
Feteasca neagra 2007 Vin de calitate superioara - Bucium Iasi, Rumunsko. Tentokrát typická rumunská modrá odrůda - Dívčí hrozen černý. Láhev a korek obdobné. Obsah alkoholu 11,5 %. Barva na pomezí rubínu a granátu, vysoká viskozita. Intenzivní příjemná a poměrně dost neobvyklá vůně brusinek a černého rybízu. Stejně neobvykle působí i chuť, opět ale zajímavá, příjemně natrpklá - kyselejší marmeláda z brusinek, případně trocha višní. Středně plné tělo, dochuť střední až delší. Nebylo špatné, dostalo 8 bodů.

Nic špatného mě na tomto výletu do ciziny nepotkalo. Všechna červená byla povedená, bílá představovala obě krajní polohy. Jasně nejvíce se mi líbilo ve Slovinsku, Francie přinesla velmi solidní standart, v Rumunsku bylo zřetelně lepší červené než bílé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama