Vinařské aktuality XI 09

15. listopadu 2009 v 9:09 | milasko |  Úvahy o víně
Tescovína
V poslední době ve světě výrazně roste prodej vín, uváděných pod značkou některých obchodních řetězců. U nás to jsou například vína s označením Tesca, kde se začínají objevovat i jména dosti známých výrobců. Takto označená vína jsou o dost levnější, než jejich bratříčci, určení třeba do vinoték. Do budoucna se očekává další nárůst jejich prodeje. Je to jistě též jeden z důsledků krize. Lidé prostě častěji vybírají levnější vína. Přitom není pravdou, že by nutně muselo jít o vína špatná. To vyvracejí opakované úspěchy takto označených vín na soutěžích. Podle výsledků anket se jejich nákupu nebrání asi polovina kupujících, i když by se je zatím například styděli přinést na návštěvu.


Další zajímavý trend, který s předchozím jistě souvisí, je to, že mnohé markety se téměř zbavují prodeje dražších vín, zejména těch zahraničních, jejichž jména většině zákazníků mnoho neříkají a raději rozšiřují nabídku těch levnějších a "srozumitelnějších".

Nejnovější údaje o vinařství v Austrálii
Podle posledních údajů nejsou výsledky australského vinařství za uplynulý rok úplně ideální, nicméně odpovídají nedobré situaci ve světě. Vzrostl sice export - o 6 %, ale prodávala se spíše levnější vína, takže celková hodnota exportu poklesla o 10 %. Průměrná cena vyvezené láhve poklesla přibližně o 15 %. Austrálie usilovně hledá nová odbytiště. Největším odběratelem je Velká Británie (asi 40 %), k dalším významným patří Čína, Hong Kong, Malajsie, Japonsko a Finsko. Mimořádná pozornost je věnováno perspektivnímu trhu v Číně. Zde je možno hovořit o jasném úspěchu, protože hodnota exportu sem se ztrojnásobila. Mírně stoupá i domácí spotřeba. Ta za posledních 10 let vzrostla z 24 na 28 litrů vína na hlavu ročně.


Nový Zéland, ceny révy
Také poslední údaje z Nového Zélandu nejsou zcela optimistické. Vývoj cen hroznů v posledních letech má negativní tendenci, přičemž prognózy hovoří o dalším poklesu. Nejvýznamnější odrůda - Sauvignon se prodává asi o 29 % levněji než v minulém roce. Předpokládá se, že ceny poklesnou na úroveň roku 2000.

Nová revoluce v obalech na víno?
Zatímco v některých západoevropských zemích, včetně Francie (nové Beaujolais), a zejména v USA se postupně začala prosazovat balení vína v krabicích a plastu, u nás je to zatím chápáno jako něco pod úroveň. (Já to tak vidím také). Přesto už je na obzoru další revoluce v obalech.V Japonsku se chystají realizovat projekt společnosti Daiwa Can na výstavbu podniku na výrobu aluminiových obalů na víno. Ty by měly být v řadě parametrů lepší než skleněné láhve. Zejména otázky výroby a transportu mají hovořit pro tuto novinku. Už jsem nějaké podobné pokusy viděl. Myslím, že u nás to moc šancí nemá. Moc by to připomínalo plechovkové pivo, které ostatně v Čechách také nějakou závratnou kariéru neudělalo.


Kosmické technologie ve vinařství
Angličtí vinaři by měli brzo začít používat zcela novou technologii.Systém Oenoview by měl pomocí snímků z družic přispět k výraznému zlepšení kvality. Specialisté z nich vyčtou údaje o půdě, vlhkosti, kvalitě listů apod. s rozlišením přibližně na čtyři keře. Údaje jsou pochopitelně vyhodnocovány počítači. Na základě toho půjde například sklízet určité části vinice s optimální zralostí hroznů v nejvhodnější čas. Vína vyrobená pomocí této novinky by se měla dostat na trh už v roce 2011.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 15. listopadu 2009 v 10:51 | Reagovat

Ahoj Milane! Já ze své nemoci také nejsem vůbec nadšený, ale za ty roky jsem si již na podobné výkyvy zvykl, jenom se to neopakovalo tak příliš často. Co si takhle založit Návštěvní knihu? Některé komentáře se opravdu nehodí pod tvé zajímavé články a jistě by jsi byl ve větším kontaktu. Děkuji za tvoji podporu, přeji ti nádherný den! Milan

2 Milan Milan | Web | 16. listopadu 2009 v 10:18 | Reagovat

Milý Milane! Založení Návštěvní knihy je docela jednoduchou záležitostí, ale do ničeho jsem tě nenutil. Byl to jen takový nápad a pokud jsi se současným stavem spokojen, nemáš důvod na něm nic měnit. Na mém blogu právě probíhá Letopočtová soutěž, tak se v případě zájmu můžeš zúčastnit. Krásné dny ti přeje Milan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama