Z českých luhů a vinařství

18. prosince 2009 v 7:55 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Tedy přesněji z českých a moravských vinic, ale jako parafráze to zní v názvu lépe. Moje nedávnédomácí ochutnávky se zaměřily na domácí vína, převážně bílá, jen na úvod je jedna červená výjimka.
Cabernet Sauvignon 2008 jakostní odrůdové - Školní statek Mělník. Obsah alkoholu 14,5 %. Barva na pomezí rubínu a granátu, vyšší viskozita. Příjemná vůně višní a černého rybízu. Poměrně plné víno s delší dochutí. Na "jakostku" pěkné. Dávám 7 bodů.
Kerner 2006 pozdní sběr - Školní statek Mělník. Vinařská obec Mělník, viniční trať Neuberská. Zlatá medaile z Oblastní výstavy českých vín Most 2008. Štíhlá láhev z hnědého skla uzavřená 40 mm dlouhým korkem. Obsah alkoholu 13,5 %. Zlatožlutá barva, vyšší viskozita. Vůně zpočátku dost nevýrazná, postupně se uvolňuje lípa, citrusy, petrolej. V chuti působí trochu olejovitě, cítím angrešty, meruňky. V kratší dochuti nepatrná hořčinka. Dostává 7 bodů.
Tramín 2007 jakostní odrůdové - Zemědělská a.s. Čejkovice. Obsah alkoholu 11,5 %. Sytější zlatožlutá barva, nízká viskozita. Intenzivní kořenitá muškátová vůně, v níž byla ale znát jistá naoxidovanost. Vůně navíc rychle vyprchala. Tělo méně plné, dochuť kratší. Získává 6 bodů.
Rulandské šedé 2005 pozdní sběr - Vinné sklepy Roztoky, archivní sklep Bořetice, výběrová řada. Vinařská obec Moravská Nová Ves, viniční trať Vinohrady. Láhev ze zeleného skla uzavřená plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12,5 %, nižší viskozita. Vůně slabší intenzity, sice příjemná, ale méně výrazná, nějaké ne zcela zralé ovoce, meruňky, angrešty. Jemná harmonická ovocná chuť. Dochuť středně dlouhá. Hodnotím 7 body.
Sauvignon blanc 2006 pozdní sběr, polosuché - Mikrosvín Mikulov, řada Flower line. Obsah alkoholu 12,5 %. Zelená bordo láhev uzavřená 44 mm dlouhým korkem plátek-drť-plátek sytější zlatavá barva, střední viskozita. Středně intenzivní vůně, ve které lze najít přezrálý ananas a citrusy. I chuť středně plná, ovocná s náznakem hrušek. Dochuť kratší až střední. Dostalo 7,5 bodu.
Sauvignon Hibernal 2007 pozdní sběr, polosuché - Vinum Moravicum Bzenec. Zajímavé
cuvée Sauvignonu a Hibernalu což je německé novošlechtění, vzniklé křížením Ryzlinku rýnského a Seibelu. Průzračná bordo láhev uzavřená plastovou zátkou. 9,1 g zbytkového cukru, 5,4 g kyselin. Obsah alkoholu 13 %. Světle zlatavá barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní vůně bezinek a černého rybízu. Jemná svěží ovocná chuť s trochou másla. Dochuť kratší až střední. Velmi pěkné, dobře pitelné víno. Dávám 7,5 bodu.
Sauvignon 2007 pozdní sběr - Vinopa. Rodinné vinařství Ing. Miloš Veselý Rakvice.Zelená bordo láhev uzavřená plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13,5 %. Sytější zlatá barva, viskozita střední. Středně intenzivní velmi lákavá vůně broskví a černého bezu. V chuti bylo ale horší. Sice poměrně plné, ale s dost zřetelnou hořčinkou. Dochuť kratší až střední. Dal jsem 6,5 bodu.
Tak na úplnou špičku jsem tentokrát nedosáhl, nicméně ani jedno víno by nešlo označit jako špatné. Představovala lepší průměr, v případě Sauvignonu z Mikrosvínu a Sauvignonu Hibernal z Vinum Moravicum o šlo o vína velmi pěkná.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 18. prosince 2009 v 10:17 | Reagovat

Milý Mílo! Moc ti děkuji za milé přáníčko a obrázek kocoura k mému dnešnímu svátku, udělal jsi mi velkou radost! Tonda je tedy pořádný kočičák, jen co je pravda. Nádherný pozdrav ze zasněženého Bakova ti posílá Milan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama