Leden 2010

Co zahřálo, když udeřily mrazy

29. ledna 2010 v 8:03 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy


Mrazivé počasí venku přímo vyzývá, aby člověk poseděl s přáteli u něčeho, co potěší příjemnou vůní a zahřeje po těle. Já jsem zvolil tato vína:

Riesling 2007 Qualitätswein - Divinum, Moselland, Bernkastel-Kues, SRN. Štíhlá láhev ze zeleného skla, uzavřená šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 11%. Světlá nazelenalá barva, nižší viskozita. Ve vzhledu ale i v chuti mírné perlení. Lehká citrusová vůně. Tělo středně plné. Chuť příjemná, ovocná, citrusy, broskev, svěží kyselinky. Dochuť delší. Velmi dobře pitelné lehčí víno. Ocenil jsem 7 body ( z 10 možných).
Chenin blanc 2006 Wine of Origin - Paarl Heights, Paarl Valley, JAR. Zelená láhev se šroubovacím uzávěrem. Chenin je u nás stále ještě méně známá odrůda, jejíž původ je na Loiře, ale mimořádných úspěchů dosáhla pravě na jihu Afriky. Vína z ní vyrobená, mají obvykle velmi dobré předpoklady pro archivaci. Obsah alkoholu 13 %. Zajímavá barva žlutého melounu, střední viskozita. Málo výrazná vůně, v níž lze najít citrusy a ananas. V chuti ovocné, s výraznějšími kyselinkami, ale zároveň působí trochu olejovitě. Ve středně dlouhé dochuti vystupuje hlavně alkohol. Od vína jsem očekával o dost více, dávám 6,5 bodu.
Chardonnay 2007 - Traversa, Montevideo, Uruguay. Uruguayských vín jsem zatím mnoho nepil, ale zatím jsem měl štěstí na docela pěkné kousky. Láhev burgundského typu ze zeleného skla, uzavřená korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 14 %. Citrónově žlutá barva, střední viskozita. Méně výrazná, ale příjemná vůně ananasu a banánů. Svěží harmonická chuť, jen dochuť trochu kratší. Oceňuji 7 body.
Prestige rouge 2007 Appellation Cotes du Rhone Controlée - Cellier des Dauphines, Tulette, Francie. Cuvée Grenache a Syrah. Typická baňatá láhev od Rhony ze zeleného skla byla uzavřena korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavá granátová barva, viskozita střední až vyšší. Středně intenzivní vůně, v níž převažovaly květinové tóny. Dosti plné tělo, chuť kořenitá, švestková povidla. Dochuť delší. Nekomplikované, trochu těžší víno. Opět 7 bodů.

Děvín 2007 pozdní sběr - Vinum Moravicum Bzenec. Řada Moravian Collection. Vinařská obec Velké Bílovice, viniční trať Vinohrádky. Láhev z průzračného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13 %. Polosuché víno, 11, 5 gramů zbytkového cukru, 5,1 g kyselin. Děvín je slovenským novošlechtěním, vzniklým křížením Tramínu červeného s Veltlínským červenobílým. Na láhvi jsem se dočetl: "V komplexní vůni najdeme květinová i kořenitá aromata - sušené růže, jasmín, hřebíček." Ať jsme čichali, jak jsme čichali, nenašli jsme nejen prakticky nic z uvedeného, ale vlastně skoro vůbec nic. Víno téměř bez vůně, snad jen něco velmi, velmi slabounkého, nasládlého. Světle zlatavá barva, viskozita nízká. V těle ale poměrně plné, příjemná kořenitá chuť, o dost lepší, než by se dalo očekávat podle vůně. Dochuť středně dlouhá. I tady jsem čekal o dost více, dávám 7 bodů.
Carmenére 2006 - Terranoble, Central Valley, Chile. Carmenére je stará francouzská odrůda z Bordeaux, která je ale dnes spojována právě spíše s Chile, kde jsou pro její pěstování ideální podmínky. Říká se jí též chilský Merlot. Víno ze základní řady Varietal.Vysoký obsah alkoholu - 14 %. Zelená bordo láhev uzavřená obyčejnou plastovou zátkou. Barva velice tmavá, velmi vysoká viskozita. Jemná ale nesmírně příjemná vůně - perník, oříškové pečivo, čokoláda a pod tím tmavé ovoce. V těle plné, sametová chuť se zřetelnými, ale hezky zaoblenými tříslovinami. Dominuje zde černý rybíz a višně. Dochuť dlouhá. Bratříček tohoto vína z o stupeň vyšší řady Vineyard Selection zvítězil v roce 2008 mezi suchými zahraničními červenými víny v soutěži Víno & destiláty. Já byl velmi spojený i s tímto základním provedením. Opravdu pěkné, skvělý poměr kvality a ceny, dostává 8,5 bodu.

Tak jednoznačně nejlépe zahřálo poslední víno, ale ani ten zbytek nebyl špatný. Příjemně překvapilo i uruguayské Chardonnay, které nebylo nijak drahé. I nejhůře hodnocený Chenin blanc spíš jen zůstal za očekáváním, ale i ten se dal docela dobře pít.


Povolžské Bulharsko – 2. část

26. ledna 2010 v 6:40 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci


V roce 985 a znovu 988 zaútočil proti Povolžským Bulharům další kyjevský kníže, či spíše kagan, jak zněl oficiální titul kyjevských vládců, Vladimír Svjatoslavič. Zřejmě nedosáhl velkých úspěchů, protože byl uzavřen "věčný mír", který ponechával cennou volžskou cestu Bulharům. Zajímavostí je, že Vladimír zároveň udržoval přátelské vztahy s carem dunajských Bulharů Samuilem, ale velmi se obával možného spojenectví Povolžských a Černých Bulharů. Přes uvedenou smlouvu dochází k dalším střetnutím s Rusy. Hlavním důvodem bylo obchodní soupeření.
Rusové podnikli tažení v letech 994, 997, 1120, 1164,1172, 1183 a 1220. Bulhaři dobyli v roce 1088 ruské město Murom a 1107 Suzdal. Ani jedna ani druhá strana nebyla schopna získat výraznější převahu a proto bylo také uzavřeno mnoho dalších smluv, podobných té z roku 988. Ruské útoky přiměly bulharské vládce přesunout ve 12. století hlavní město do lépe chráněného Biljaru.
V roce 1223 po bitvě na řece Kalce, ve které Mongolové porazili na hlavu koalici Rusů a Polovců, táhli vítězové zpět přes Povolžské Bulharsko. Zde byli v bitvě u Samarské Luky Bulhary drtivě poraženi, což byla prakticky jejich jediná významnější porážka v této době. V roce 1236 se ale Mongolové vrátili a zemi si podrobili. Už v roce 1241 byli Bulhaři součástí mongolské armády vedené Batu-chánem, která vpadla do Polska a do Uher. Jednotná mongolská říše se brzy rozpadla a Povolžské Bulharsko se stalo součástí Zlaté hordy.Už v průběhu 2. poloviny 13. století začala bulharská města opět prosperovat, přicházejí sem kupci až z Indie a Číny. Centrum se znovu přesunulo do Bulgaru, velmi bohatými městy se staly Žukotin (Džuketau) a Kazaň. V rámci Zlaté hordy se v Povolžském Bulharsku vydělila dvě knížectví, jedno s centrem v Bulgaru, druhé v Žukotinu. Hospodářský rozvoj vedl ve 14. století ke snahám Bulharů o nezávislost. Na to reagovali Mongolové kárnými výpravámi, jako bylo v roce 1361 tažení Bulak-Timura. Oslabení využili Rusové, kteří sem také začali od 60. let 14. století pořádat nájezdy. V roce 1395 byli Bulhaři poraženi společně s vojsky Zlaté hordy od středoasijského vládce Timura Tamerlána, země byla zpustošena a částečně vylidněna. Když se kolem roku 1500 Zlatá horda definitivně rozložila, stala se Kazaň centrem menšího chanátu, který je možno pokládat jak za následnický stát Zlaté hordy, tak i Povolžského Bulharska.
Bude následovat: Vojenské umění Povolžských Bulharů

Domácí koštování na počátku nového roku

22. ledna 2010 v 6:39 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdySemillon Chardonnay 2007 - Rosemount, South East Australia. Velmi zvláštní hranatá láhev ze zeleného skla uzavřená šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 12,5 %. Barva světle zlatavá, mírné perlení ve vzhledu, nižší viskozita. Lehká vůně citrusů, manga a medu. Středně plné tělo, chuť trochu sladší, ovocná. Delší dochuť. Malinko mě zklamalo. Dávám 6,5 bodu z deseti možných.
Sauvignon Artemis 2007 pozdní sběr - Diana Moravia Šanov. Láhev z průzračného skla, uzavřená plastovou zátkou. Barva zlatavá, nízká viskozita. Obsah alkoholu 12,5 %. Slabounká, málo výrazná ovocně květinová vůně. V chuti silně kořeněná, docela mi to připomíná svařák. V závěru trochu nahořklé, dochuť delší. Tak snad ještě 6 bodů.
Siegerrebe 2009 Spätlese (pozdní sběr) - Weingut Werner Anselmann, Edesheim, Pfalz, SRN. Elegantní vysoká štíhlá láhev ze zeleného skla byla uzavřena skutečně masivním korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 9,5 %. Zlatavá barva, poměrně zřetelné perlení ve vzhledu, viskozita střední. Velmi intenzivní, přímo opojná vůně lučního kvítí, černého bezu a meruněk. Středně plné tělo, sladká, ale přitom velmi lahodná elegantní chuť, která se nepřepije. Středně dlouhá dochuť. Moc se mi líbilo, 8,5 bodu.
Les Terres Chaudes 2006 - Appellation Anjou Controlée, Chateau de Tigné. Víno z vinařství známého herce Gerarda Depardieu, vyrobené ze 100% Cabernetu Franc, zrálo ve velkých dubových sudech. Zelená bordo láhev byla uzavřena korkem mimořádné délky 50 mm. Na přední etiketě je hercova karikatura. Obsah alkoholu 13 %. Barva velmi tmavého rubínu, vysoká viskozita. Nepříliš intenzivní, ale velmi těžká, zemitá vůně dřeva a tmavého ovoce. V těle plné s výraznějšími tříslovinami, dlouhá dochuť. Pokud srovnám s vínem jiného slavného francouzského herce, Pierra Richarda, Démon de l´Eveque, které je zhruba ve stejné cenové kategorii, vítězí jednoznačně Richard. Les Terres Chaudes bych si za 330,- znovu nekoupil. Nad hodnocením dost váhám, nakonec ještě 7,5 bodu.
Sauvignon blanc 2007 Fern Bay, South Island, Nový Zéland. Láhev ze zeleného skla se šroubovacím uzávěrem a velmi nevýraznou etiketou. Obsah alkoholu 12,5 %. Velmi intenzivní a nesmírně lákavá vůně angreštového kompotu a černého rybízu. Chuť ale za vůní dost zaostala. Dost zde vystupovaly kyseliny i alkohol. Byla zde i mírná hořčinka. Dochuť kratší až střední. Celkově mi to vyšlo na 7 bodů.

Syrah 2006 - Viña Tarapaca ex Zavala, Maipo Valley, Chile. Na závěr se možná trochu překvapivě déle zastavím u jednoho vína, které je ze základní řady tohoto vinařství (Varietal) a je možné sehnat ho v každém supermarketu. I když není určitě nijak nadprůměrné, nakonec mi přišlo docela zajímavé a dost jsem se nad ním musel zamyslet. Zelená bordo láhev uzavřená korkem dlouhým 45 mm (plátek - drť - plátek). Vysoký obsah alkoholu - 14 %. Velice tmavá barva a velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní, naprosto zvláštní vůně, které se postupně dost vyvíjela a měnila, ale stále nebylo možné ji nějak jasně zařadit. Zcela určitě jsem tam nenašel deklarované ostružiny a borůvky. Nějaké ovoce tam bylo, ale spíš už zpracované do marmelády. K tomu ještě nějaké další podtóny, které bych skoro nazval jakousi zatuchlinou, která ale nepůsobila nepříjemně. V chuti dosti plné. Dala se tu najít švestková povidla a taková trochu hořčí griotka. Třísloviny sice výrazné, ale ne nepříjemné. Dochuť delší. Přesto nakonec víno nehodnotím zvlášť vysoko. Bylo na mě až příliš těžké, moc se ho vypít nedalo. Takových poctivých 6,5 bodu, možná o chlup více.
Tak lednovým vínům jasně kraloval Anselmann, což mě nijak nepřekvapilo. Většina ostatních nijak neoslnila a asi bych je moc doporučit nemohl.


Povolžské Bulharsko – 1. část

19. ledna 2010 v 8:53 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníciV 10. století vznikla na střední Volze mocná říše, Povolžské Bulharsko. Základem obyvatelstva byla část Bulharů, obývajících do 2. poloviny 7. století tzv. Velké Bulharsko. Ti se v oblasti mezi Volhou a Kamou smísili se zdejšími ugro-finskými kmeny. Poté se připojily ještě další dvě složky. Tou první byla část Sabirů. Ti tvořili do poloviny 6. století mocnou kmenovou konfederaci ve stepích na pomezí Evropy a Asie a předpokládá se, že dali jméno Sibiři. Po porážce od Avarů se dostali pod vliv Chazarů. Neznámo kdy se jejich část přesunula do Povolží. Zde se jejich centrem stal Suvar, patřící později k nejvýznamnějším městům Povolžského Bulharska. Poslední složkou byli Barsilové. Tyto typické kočovníky umísťují prameny druhé poloviny 6. století na jeden z ostrovů v deltě Volhy. Také jejich přesun do středního Povolží není zcela jednoznačně objasněn, ale s největší pravděpodobností sem ustoupili před Chazary.
Do počátku 10. století obyvatelstvo středního Povolží přešlo k usedlému způsobu života. Zemědělství mělo velmi dobrou úroveň a země měla dostatek obilí. Důležitou roli si udrželo i tradiční pastevectví.Hlavní bohatství země ale pocházelo z obchodu. Ovládala důležitou volžskou obchodní cestu a udržovala čilé kontakty s Araby, Byzancí, Chórezmem, Rusí a dalšími zeměmi. Přitom dokázali Povolžští Bulhaři exportovat zemědělskou produkci jako obilí, med, ovce a krávy, dále vysoce ceněné kožešiny sobolů, hranostajů a bobrů, lovecké sokoly a slovanské otroky. Co je ale mimořádně zajímavé, vyváželi nejen suroviny, ale také hotovou produkci, což dokazuje vysokou úroveň jejich řemesel. Šlo o čapky, obuv, šípy a také pancíře a meče. Dvě posledně jmenované položky dodávali dokonce i Arabům, kteří měli vynikající ocelářství a jistě by nekvalitní zboží z tohoto oboru nekupovali, tím spíše, že kvůli nedostatku surovin se sami snažili v maximální míře vyvážet hotové výrobky a dovážet suroviny.

Zakladatelem říše byl chán či elterbeg Almuš (Almas, Almyš), který porazil čtyři další bulharské vládce a zemi sjednotil. Aby získal podporu proti vnitřním i vnějším nepřátelům, přijal v roce 922 islám. Do roku 965, kdy ruský kníže Svjatoslav zničil Chazarskou říši, byli Bulhaři ve vazalské závislosti na Chazarech, pak se osamostatnili. Centrem říše bylo město Bulgar (Velký Bulgar, Bolgar).

Vinařské aktuality - I. 2010

16. ledna 2010 v 8:03 | milasko |  Úvahy o víně


Investice do vína
Údaje z posledních deseti let ukazují, že investice do vína přinášejí největší zisky. Ceny nejlepších vín vzrostly za toto období více než třeba akcie nejúspěšnějších podniků, ceny nafty nebo uměleckých předmětů. Světový trh s vínem se značně změnil, obrat vzrostl trojnásobně. Mnoho nových zájemců, zejména z Číny, si získala elektronická vinařská burza. Zde se například karton Lafite Rothschild prodal za cenu o 857 % vyšší než byla původní.
Jiným zajímavým zjištěním je, že větší úspěchy zaznamenala vína z Nového světa. Tak například Nový Zéland vyvezl v roce 2001 15,2 milionu lahví, ale v roce 2009 už 55,7 mil. Za stejné období vzrostl export vín z JAR ze 140 milionů litrů na 400 mil. Upevnila se pozice chilských vín. Například ve Velké Británii se jich už prodává více než španělských.

Nové výstavní centrum vín z Bordeaux
Do roku 2013 má být vybudováno velké výstavní centrum, které bude na rozloze 10 000 m2 propagovat bordeauxská vína. Očekávaná návštěvnost by měla být asi 400 000 lidí ročně, takže zisky poplynou jak z vinařství, tak i z turistiky.

Riesling Grand Prix
Již šestý ročník vinařské soutěže Riesling Grand Prix se uskutečnil v prosinci 2009 v německém Trevíru. Vítězem byl suchý moselský Trittenheimer Apotheke 2008 Spätlese, Weingut Heribert Boch z Trittenheimu. Druhý byl Riesling Kalkstein 2008 Weingut Braunewell z Essenheimu.

Internationaler Bioweinpreis
V prosinci také v Německu proběhlo hodnocení ekologicky vyráběných vín - biovín. Ta nejlepší dostala velkou zlatou medaili. Mezi červenými to byla například Spätburgunder 2003 Auslese, Schlossgut Hohenbeilstein a Regent 2006 QbA, Weingut Lorenz. Z bílých Riesling Auslese 2007, Weingut Georg Forster a Riesling 2008 QbA, Weingut zur Römerkelter.


Německá ledová vína ročníku 2009
Podle údajů DWI (Německý vinařský institut) byly letos podmínky pro výrobu ledových vín velmi příznivé a cukernatost tak byla při sklizni mimořádně vysoká - až přes 200 stupňů Oechsle. Jeden stupeň Oe odpovídá množství 2,4 g cukru na sto litrů moštu. Zatím rekordu bylo v Německu dosaženo v roce 2003 - 331° Oe.

Bulhaři 4. Rozsídlení bulharských kmenů.

13. ledna 2010 v 6:28 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci


Velké Bulharsko se krátce po Kubratově smrti asi kolem roku 671 rozpadlo. Rozdělili si ho jeho synové, kteří ale byli zároveň vystaveni tlaku útočících Chazarů. Nejstarší syn Bat Bojan (Batbajan) zůstal se svým lidem v původních sídlech při Azovském moři a podrobil se Chazarům. Tato skupina byla později známá jako Černí Bulhaři. Postupně expandovali na Krym a do Podněpří. Byli početní a vojensky silní, v polovině 10. století ohrožovali byzantské osady na Krymu, obávali se jich i Rusové. Ve druhé polovině 10. století pak začali společně s Pečeněhy a Oguzy bojovat proti Chazarům. Jsou připomínáni až do konce 10. století, pak zmínky o nich mizí. Zřejmě byli asimilováni slovanskými a tureckými kmeny. Druhý syn, Kotrag, snad v čele části bývalých Kuturgurů se usadil na pravém břehu Donu. Třetí syn, Asparuch, v čele části Unogundurů odešel k Dunaji. Jeho skupina ve spojení s místními Slovany vytvořila základ dnešních Bulharů.

Zde stojí za zmínku antropologické údaje. Naprostá většina Bulharů představovala krátkolebý europoidní typ, s nepatrnou mongoloidní příměsí, shodný například se Sarmaty. Uturgurové, Unogundurové ale i dunajští Bulhaři zároveň měli až z 80 % uměle deformované lebky. Tento zvyk ale nebyl rozšířený u Kuturgurů. Čtvrtý syn, Kuber, odešel se svým lidem nejprve do Panonie k Avarům. Později se ale vzbouřil a přešel na stranu Byzance. Usadil se v Makedonii, kde se spojil s místním slovanským kmenem Dragovičů. Brzy se postavil i proti Byzanci a pokusil se dobýt Soluň. Byl v roce 688 poražen a pak o něm zprávy mizí. S největší pravděpodobností se spojil s Asparuchovými Bulhary.

Asi největší problém představuje poslední syn, Alcek. Ten měl odejít také do Panonie k Avarům a později se proti nim vzbouřit. Pokračování příběhu je ale zmatené, protože měl odejít k Dagobertovi do Francké říše, kde byla jeho skupina z větší části povražděna a zbytky odešly do Itálie. Tady muselo dojít ke spojení dvou odlišných epizod. Dagobert v Alcekově době už nežil. Tato událost se odehrála už v letech 631-632, kdy došlo k první vzpouře Bulharů proti Avarům. Je možné, že ale zhruba o 30 let později odešla jiná (Alcekova?) skupina Bulharů od Avarů do Itálie. Tomu by odpovídala ta část příběhu, hovořící o tom, že Bulhary přijal langobardský král Grimoald, který vládl v letech 662-671. V 8. století se objevila velká skupina bulharských kmenů na střední Volze a Kamě. Pravděpodobně šlo o potomky Kotragovy hordy. Na novém území došlo po smíšení s ugro-finskými a dalšími kmeny ke vzniku Povolžských Bulharů. Ti byli předky dnešních Čuvašů a kazaňských Tatarů.

Top 10 vín 2009

10. ledna 2010 v 8:59 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy


Dal jsem si trochu práci, prohrabal se poznámkami za uplynulý rok a vybral deset nejlepších bílých a červených vín, která jsem ochutnal. Mnohem snazší to bylo u bílých, tam jsem musel spíše vyškrtávat mezi kandidáty, naopak u červených to byl trochu problém, těch špičkových jsem pil méně.

Bílá vína

Ortega 2006 Spätlese - Weingut Thomas-Rüb Flonnheim, Flonnheimer Bingerberg Rheinhessen, SRN, 9 bodů.
Sauvignon 2007 pozdní sběr - Vinařství Zaječí, 9 bodů
Ryzlink vlašský 2008 výběr z hroznů - Vinařství Kořínek, 9 bodů
Siegerrebe 1976 Auslese -Weingut Bungert-Mauer Ockenheim, SRN, 9 bodů
Ryzlink rýnský 2005 botrytický sběr - Sonberk Popice, 8,5 bodu
Rawson´s Retreat 2005 - Penfolds Wines, Magill, South Eastern Australia, 8,5 bodu
Chardonnay 2008 výběr z hroznů - Víno Rakvice,8,5 bodu
Huxelrebe 2007 Trockenbeerenauslese - Weingut Werner Anselmann Edesheim, SRN, 8,5 b.
Sivi Pinot 2006 Kvalitetno vino - Jeruzalem Ormož, Ljutomersko-ormoško vinogorje, Slovinsko, 8,5 bodů
Ryzlink vlašský 2007 výběr z hroznů - Mikrosvín Mikulov, 8,5 boduČervená vína

Cabernet Sauvignon 2008 Eiswein - Weingut Werner Anselmann Edesheim, SRN, 9 bodů
Mescha 2005 Tabor. Region Galilea, cuvée Cabernet Sauvignon, Shiraz a Merlot, Izrael, 9 bodů
Syrah 2005 Reserva, Limited Release, D.O. Maipo Valley - Aresti, Rio Claro, Chile, 9 bodů
Bol 2006 Vrhunsko vino, kontrolirano podrijetlo. Vinogorje Brač, Bol, Chorvatsko, 8,5 b
Uniqato Melnik 2006 Damianitza, Bulharsko, 8,5 bodu
Appellation Petit Syrah Judean Hills 2005 Carmel, Izrael, 8,5 bodu
Syrah Lady Anne Barnard 2006 JAR, 8,5 bodu
Fitou AOC Fitou (Carignan, Grenache, Syrah) 2004 Francie, 8,5 bodu
Cabernet Sauvignon 2005 Modesta, Sierra Valley, Kalifornie, USA, 8,5 bodu
Merlot 2006 Concha y Toro, Central Valley, Chile. Řada Sunrise, 8 bodů


Jak už jsem uvedl, spoustu skvělých bílých jsem musel vypustit.
U červených je trochu smutné, že do Top 10 se neprobojovalo ani jedno naše. Nejblíže k desítce měly Merloty z Tanzbergu (07, VzH) a Mikrosvínu (06, PS) a Dornfelder 2006 z Velkobílovických vín. Jak by asi vypadalo mých Top 10 vín bez ohledu na barvu, to naznačují tučně vytištěné názvy.

Bulhaři 3. Velké Bulharsko.

7. ledna 2010 v 6:39 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci

Počátkem 30 let 7. století byli oslabeni nejen Avaři, vnitřní spory oslabily i Turkuty. To dalo Bulharům možnost se osvobodit. Novou říši vytvořil chán Unogundurů Kubrat (Kur-Bat) z dynastie Dulo. Kubrat byl vychován na konstantinopolském dvoře a snad zde byl i pokřtěn. Na trůn se dostává po svém strýci Organovi. Stal se spojencem Byzance a obdržel od císaře Herakleita titul patricius. Unogundurové žili východně od Azovského moře, na stejném území jako předtím Uturgurové. Vztah mezi nimi není jasný. Snad byli Unogundurové původně součástí svazu Uturgurů a za změněné situace se dostali do popředí. Kubrat získal poměrně snadno nezávislost na Turkutech a podřídil si i ty Kuturgury, kteří zůstali v Černomoří. Neví se, kdy přesně vznikla jeho říše, které se říká Velké nebo Staré Bulharsko (snad 632-671), ale zcela určitě byla nezávislou v roce 632.

Jejím centrem byla Fanagorie. Přesný rozsah říše není jasný, ale asi se přibližně shodoval se sídly Kuturgurů a Uturgurů před avarským vpádem. Zatímco západní hranice byla díky oslabení poměrně bezpečná, na východě se objevilo nové nebezpečí v podobě Chazarů, které ale silný Kubrat ještě dokázal zadržovat. Rok Kubratovy smrti není vůbec jistý, jednotlivé údaje se pohybují od počátku 40. až do poloviny 60. let 7. století.

V roce 1912 byl u obce Maloje Pěreščepino poblíž Poltavy na Ukrajině nalezen jeden největších pokladů, objevených ve 20. století. Jedná se s největší pravděpodobností o Kubratovu hrobku. Bylo v ní asi 800 předmětů, většinou ze zlata (asi 25 kg), stříbra (50 kg) a drahokamů. Šlo o zlaté a stříbrné nádobí, náramky, náušnice, prsteny, zlacené částí zbraní a opasků, mince apod.

Jiným mimořádně cenným nálezem, i když zcela jiného charakteru, byly nápisy v starobulharských runách. Jedná se o zvláštní písmo, v němž se mísí vlivy řecké alfabety, cyrilice a dalších systémů. Dosud nebylo spolehlivě rozluštěno. První pokusy, vycházející z předpokládané příbuznosti s turečtinou, skončily neúspěšně. O něco slibněji vypadají současné snahy, vyjít z nové teorie o příbuznosti se severoíránskými jazyky, konkrétně z oblasti Pamíru. Zde se nabízí jistá příbuznost s tzv. pamírsko-issykským písmem, které ale také ještě není dešifrované. Obtížnost luštění starobulharského písma spočívá i v tom, že se jedná o malé množství krátkých nápisů. Nejvýznamnější byl nalezen v rumunském Murfatlaru.

Vinařské dobroty z předvánočního a vánočního mumraje.

4. ledna 2010 v 8:55 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy


Nevím jak vy, ale já mám v tom předvánočním shonu a obvykle ošklivém počasí chuť na nějaká těžší vína. Takže jsem tentokrát sáhl ve sklípku převážně po těžším kalibru.
Barolo 2003 DOCG(Denominazione di origine controllata e garantita, nejvyšší stupeň kvality italských vín) - Soria, Castigliole d´Asti, Itálie. Láhev z hnědého skla uzavřená 44 mm dlouhým korkem. Obsah alkoholu 14 %, barva granátová s nahnědlými odlesky, vysoká viskozita. Příjemná středně intenzivní vůně červeného rybízu a lesních jahod. Plné tělo, trochu drsnější třísloviny. Možná mohlo ještě chvíli ležet ve sklípku, tohle víno se nemá otevírat mladší než pětileté. Dochuť delší. Pěkné víno, i když jsem možná čekal ještě trochu více. Dávám 7,5 bodu z deseti možných.
Syrah 2005 Reserva, Limited Release, D.O. Maipo Valley -Aresti, Rio Claro, Chile. Zlatá medaile Concours Mondial Bruxelles 2007. Obsah alkoholu 14,5 %. Sympaticky vypadající baňatá láhev z tmavozeleného skla byla uzavřena korkem dlouhým 45 mm. Velmi tmavá barva někde až na úplném konci škály červených vín. Vysoká viskozita, víno tvoří krásné mosty. Intenzivnější velmi tmavá vůně malin, ostružina vanilky. V těle plné, bohatá ovocná, silně kořeněná chuť. Dlouhá dochuť. No nemělo chybu, 9 bodů.

Cuvée Národní park. Müller - Ryzlink 2007 - Dobrá vinice. Vinařství má sice jako sídlo uvedenou Prahu, vinice má ale na Moravě, hlavně na Znojemsku. Různá cuvée někdy s docela zajímavými názvy tvoří dost velkou část nabídky Dobré vinice. Hrozny pro toto víno pocházejí z Národního parku Podyjí. Je uvedeno jako zemské víno, ale podle cukernatosti odpovídá pozdnímu sběru. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Obsah alkoholu 12 %. Jemná ovocně květinová vůně, trocha broskví, lehká mineralita. Dochuť středně dlouhá. Oproti předchozím dvěma vínům je toto spíše lehčí, určené k běžnějšímu pití. Dávám 6,5 bodu.
Müller Thurgau 2007 pozdní sběr - Vinné sklepy Lechovice. Láhev ze zeleného skla uzavřená 45 mm dlouhým korkem. Obsah alkoholu 13,5 %, zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější příjemná vůně broskví a černého rybízu. Středně plné tělo, v chuti harmonické s méně výraznými kyselinami. Středně dlouhá dochuť. Dostává 7 bodů.


Porto Armilar, Tawny Port - Da Silva Vinhos, Vila Nova de Gaia, Portugalsko. Obsah alkoholu 19 %. Barva švestkového kompotu, velmi vysoká viskozita, kapky jen neochotně stékají po sklenici. Jemná typická vůně, sladká chuť sušeného ovoce. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 7,5 bodu.


Pinot noir 2008 pozdní sběr, klaret - Vinařství Hort. Po těch těžších váhách jsem na závěr sáhl pro trochu odlehčení. Víno vzniklo okamžitým lisováním celých hroznů minimálním tlakem. Láhev z průzračného skla opatřená plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %, nízká viskozita, lehce narůžovělá barva. Lehčí vůně sladkých mražených jahod. Příjemná natrpklá chuť červených grepů. Dochuť kratší. Klarety ani růžová moc nemusím, tohle ale neurazilo, celkem příjemné lehčí pití, samozřejmě spíš určené na léto. Dávám 6,5 bodu.

No a pak že jsou Vánoce jenom blázinec!Bulhaři. 2. Kuturgurové a Uturgurové.

1. ledna 2010 v 12:13 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci


Hodně zajímavých údajů o Bulharech pochází z poloviny 6. století, kdy byli rozděleni do dvou kmenový svazů. Západní je označován jako Kuturgurové (Kutrigurové). Ti kočovali severně od Azovského moře, přibližně mezi řekami Don a Jižní Bug. Východně od Azovského moře a Donu, zejména v údolí řeky Kubaň, žili Uturgurové (Utigurové). Vůdcem asi posledně jmenovaných byl Gord, který se s velkou suitou objevil v roce 528 v Konstantinopoli a byl přijat císařem Justiniánem. Byl zde pokřtěn a po návratu se pokoušel ničit pohanské modly. Postavilo se ale proti němu vojsko i vlastní bratr a byl zavražděn. Justinián měl ale na získání spojenectví Uturgurů mimořádný zájem, protože v nich viděl možné spojence proti Kuturgurům pořádajícím nájezdy na Byzanc. To se mu nakonec pomocí bohatých darů podařilo. Když v roce 551 pustošilo 12 000 Kuturgurů pod vedením chána Zabergana balkánské provincie, vpadl na jejich území uturgurský chán Sandilch, zemi vyplenil a odvedl do zajetí mnoho žen a dětí. Boje mezi těmito příbuznými skupinami pokračovaly do konce 50. let a vedly k velkému oslabení obou.
V roce 558 ohrožoval Zabergan bezprostředně Konstantinopol, informace o novém nepříteli ho ale přiměly tažení přerušit. Právě v té době se totiž v Evropě objevili Avaři, ustupující z Asie před Turkuty. Na novou situaci velmi pružně zareagovala byzantská diplomacie, které se okamžitě podařilo získat Avary jako spojence proti Bulharům. Obětovala přitom i dosavadní spojence Uturgury, kteří se jako první stali obětí avarské agrese. V roce 558 překročili Avaři Volhu a do roku 560 Uturgury porazili. Poté překročili Don a zaútočili na Kuturgury. Chán Zabergan uznává závislost a stává se vazalem avarského kagana Bajana. Už v roce 566 se ale v Černomoří objevují první Turkuti, pronásledující Avary. Uturgurové se nakonec podrobili Istemimu, bratrovi kagana Bumyna a jsou doklady o účasti Bulharů na dalších turkutských taženích v Černomoří.

Většina Avarů i část Kuturgurů ustoupila před Turkuty do střední Evropy, do Panonie. Tato bulharská skupina hrála poté důležitou úlohu v Avarském kaganátu, kde měli kočovní Bulhaři dosti privilegované postavení, zřejmě jen o něco horší než vlastní Avaři, zatímco podrobené usedlé národy jako Gepidové nebo Slované na tom byli o dost hůře. Šlo o to, že Avarů bylo poměrně málo, asi jen 20 000 bojovníků a Bulhaři byli zřejmě stejně početní, tvořili tedy velmi důležitou část jízdní kočovnické armády. To platilo až do roku 631, kdy se Bulhaři pokusili násilně prosadit do vedení kaganátu, byli poraženi a uprchli k franckému králi Dagobertovi. Ten je sice zpočátku přijal, pak je ale nechal povraždit. Malá část snad uprchla do Itálie, kde je přijal langobardský král. Tato skupina si udržela svou svébytnost a jazyk až do 8. století. Avarský kaganát byl ale ztrátou Bulharů nenahraditelně oslaben.
V 7. století přestávají být jména obou zmíněných bulharských svazů, tedy Kuturgurů a Uturgurů, používána.