close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Bulhaři 3. Velké Bulharsko.

7. ledna 2010 v 6:39 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci

Počátkem 30 let 7. století byli oslabeni nejen Avaři, vnitřní spory oslabily i Turkuty. To dalo Bulharům možnost se osvobodit. Novou říši vytvořil chán Unogundurů Kubrat (Kur-Bat) z dynastie Dulo. Kubrat byl vychován na konstantinopolském dvoře a snad zde byl i pokřtěn. Na trůn se dostává po svém strýci Organovi. Stal se spojencem Byzance a obdržel od císaře Herakleita titul patricius. Unogundurové žili východně od Azovského moře, na stejném území jako předtím Uturgurové. Vztah mezi nimi není jasný. Snad byli Unogundurové původně součástí svazu Uturgurů a za změněné situace se dostali do popředí. Kubrat získal poměrně snadno nezávislost na Turkutech a podřídil si i ty Kuturgury, kteří zůstali v Černomoří. Neví se, kdy přesně vznikla jeho říše, které se říká Velké nebo Staré Bulharsko (snad 632-671), ale zcela určitě byla nezávislou v roce 632.

Jejím centrem byla Fanagorie. Přesný rozsah říše není jasný, ale asi se přibližně shodoval se sídly Kuturgurů a Uturgurů před avarským vpádem. Zatímco západní hranice byla díky oslabení poměrně bezpečná, na východě se objevilo nové nebezpečí v podobě Chazarů, které ale silný Kubrat ještě dokázal zadržovat. Rok Kubratovy smrti není vůbec jistý, jednotlivé údaje se pohybují od počátku 40. až do poloviny 60. let 7. století.

V roce 1912 byl u obce Maloje Pěreščepino poblíž Poltavy na Ukrajině nalezen jeden největších pokladů, objevených ve 20. století. Jedná se s největší pravděpodobností o Kubratovu hrobku. Bylo v ní asi 800 předmětů, většinou ze zlata (asi 25 kg), stříbra (50 kg) a drahokamů. Šlo o zlaté a stříbrné nádobí, náramky, náušnice, prsteny, zlacené částí zbraní a opasků, mince apod.

Jiným mimořádně cenným nálezem, i když zcela jiného charakteru, byly nápisy v starobulharských runách. Jedná se o zvláštní písmo, v němž se mísí vlivy řecké alfabety, cyrilice a dalších systémů. Dosud nebylo spolehlivě rozluštěno. První pokusy, vycházející z předpokládané příbuznosti s turečtinou, skončily neúspěšně. O něco slibněji vypadají současné snahy, vyjít z nové teorie o příbuznosti se severoíránskými jazyky, konkrétně z oblasti Pamíru. Zde se nabízí jistá příbuznost s tzv. pamírsko-issykským písmem, které ale také ještě není dešifrované. Obtížnost luštění starobulharského písma spočívá i v tom, že se jedná o malé množství krátkých nápisů. Nejvýznamnější byl nalezen v rumunském Murfatlaru.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 9. ledna 2010 v 12:11 | Reagovat

...teda, ten kalich sa mi moc páči, hneď by som ho niekam doma v skrinke umiestnila...
Ahoj Milasko, som rada, že Ťa zaujal Lautrec - mne sa tiež páčia jeho obrazy - dva mám - haha, samozrejme nie originály (škoda). Čo sa týka blogu, mne v poslednom čase blbne pravidelne, teraz mi zmizli všetky klikačky z menu i z galérie a tak som smutná a prerábam blog. Pá, maj sa cez víkend fajn!!! Viera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama