Džürčenové 1. Počátky říše Ťin.

15. února 2010 v 6:32 | milasko |  ČínaDžürčenové jsou známí od 10. století, kdy žili, rozdělení na mnoho kmenů, na pomezí severního Mandžuska v Číně a Přímoří na ruském Dálném východě. Jednotlivé kmeny se odlišovaly způsobem života. Severní byly polokočovné a obživu jim poskytovalo dobytkářství a rybolov, zatímco jižní usedlé zemědělské. Jejich řeč patřila k tunguzo-mandžuské větvi altajských jazyků.
O počátcích Džürčenů vypráví legenda, která má asi reálné jádro. Podle ní žili v severní Koreji tři bratři - Agunaj, Chanpu a Baocholi. Chanpu přemlouval bratry, aby se přestěhovali jinam. Agunaj odmítl, protože už byl starý, uctíval Buddhu a nechtěl žít v necivilizovaných krajích. Mladší bratři odešli. Chanpu do Mandžuska a Baocholi do ruského Přímoří. Žili samostatně, ale nakonec potomky všech tří bratří sjednotil Aguda, který pocházel z linie Chanpu.
Kolem roku 910 si Džürčeny podrobil zakladatel kitanské říše Liao, Jie-lü Ambagan. V průběhu 1. poloviny 10. století byla část Džürčenů Kitany přesídlena na jih Mandžuska, hlouběji do území Liao a byli jimi označováni za civilizované, zatímco zbylým říkali "divocí". Na jejich území podnikali bez zjevných příčin čas od času nájezdy, i když jim odváděli pravidelně daně v podobě koní, dobytka, tkanin, léčivých rostlin a zejména vysoce ceněných loveckých sokolů. V roce 973 Džürčenové povstali, ale po dlouhých bojích byli v roce 985 znovu podrobeni, 991 pak Kitanové rozbili svaz 30 rodů, bojující za nezávislost.

Ve druhé polovině 11.století začíná jednotlivé skupiny sjednocovat kmen (a také vládnoucí rod) Vanjan. Na počátku 12. století byly všechny kmeny sjednoceny pod nadvládou vůdce Agudy (1113-1123). Ten zahájil v roce 1114 další povstání proti Kitanům a v roce 1115 se prohlašuje císařem nové říše - Ťin (Zlatá, psáno též Jin). Prohlásil, že předchozí říše se nazývala Liao - Železná - ale železo rezaví, zlato ne. Roku 1122 se spojil s čínskou říší Sung, jižním sousedem Kitanů. Uprostřed bojů ale zemřel.

Po něm se císařem stal jeho mladší bratr Ucimaj. Ten v roce 1124 porazil tangutskou říši Si Sia a 1125 zajal posledního císaře říše Liao. Ta byla zcela zničena a její území ovládnuto. Džürčenové pak ale plynule přešli k útoku na Sung, dobyli sever jejího území, v roce 1127 byl zajat i sungský císař a obsazeno hlavní město Kchaj-feng. Zbytek říše se pak nazýval Jižní Sung a boje pokračovaly. V nich zpočátku nárůst čínského vlastenectví a působení několika schopných vojevůdců umožnily Číňanům dosažení jistých úspěchů, závist a dvorské intriky nakonec ale znemožnily zvítězit. Příkladem byl osud vynikajícího generála Jüe Feje, který si v polovině 30. let 12. století vedl proti Džürčenům tak dobře, že mohl zvrátit výsledek války. To ale vzbudilo obavy císařského dvora. Vojevůdce byl nejprve uvězněn a pak potají popraven. Čína si od té doby raději vykupovala klid obrovskými poplatky v hedvábí a stříbře. Mír zde vydržel s krátkou přestávkou až do konce 12. století.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 15. února 2010 v 15:33 | Reagovat

Ahoj Milane! Zázračná studna přání by se asi hodila každému. Já bych si přál pro všechny hodné lidičky hlavně zdraví, ale takový zázrak se asi nestane. Zrovna teď je moje maminka na operaci, ale už to trvá strašně moc dlouho. Děkuji za přání a přeji ti hezký den! Milan

2 Latryna Latryna | Web | 16. února 2010 v 11:12 | Reagovat

Veru, súhlasím s Milankom, takú studňu by som na svojom dvore prijala aj ja!!!!
Ahoj Milan, valentínsky víkend bol v pohode, verím, že aj ten Tvoj! Díky za pochvalu článkov ufá/monstrá, čo sa týka tých paramíd, tak nie každý vie, že tam nepracovali otroci, ale riadni robotníci. Jasné, že je efektnejšie do filmu hodiť strhaných otrokov, však práve preto som aj ten článok na blog dala, pretože ten, kto vidí film, tak verí tomu, čo vidí. Málokto sa z dnešnej mládeže totiž o tieto veci zaujíma, takže mu zostane len poznatok z filmu. A to je chyba. Pá a prajem príjemný dnešný deň i nastávajúce dni! Viera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama