Vojenské umění Povolžských Bulharů

2. února 2010 v 8:53 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci

Povolžští Bulhaři byli vojensky silní, dobře vyzbrojení a měli rozvinutou bojovou taktiku. Jejich armáda byla převážně jezdecká. Bojovníci používali pancíře, přilby, štíty, kopí, zakřivené meče délky asi 90 cm a bojové sekery. Velký důraz byl pochopitelně kladen na boj na dálku, proto měli i luky a šípy. Dobře ovládali typickou kočovnickou taktiku, kdy část vojska vylákala předstíraným ústupem nepřítele do předem připravené léčky.

Hlavní údernou silou byli těžkoodění družiníci, profesionální armáda. Vedle toho byla využívána i lehká jízda a při obraně měla důležitou roli i pěchota. Tyto dvě složky byly tvořeny v případě války mobilizací svobodného obyvatelstva. Volžskou obchodní cestu chránila i říční flotila, kterou porazil v roce 1183 kníže Vsevolod III.
V obraně země měly nezastupitelnou roli pevnosti a silně opevněná města. Takových opevněných center zde bylo asi 40. První velkou pevností bylo město Biljar. To nechal vybudovat první vládce jednotné říše Almuš. Pomáhali mu přitom muslimští stavitelé z Chórézmu. Pevnost tvořilo vnitřní město o rozloze 130 ha s dvojitou linií opevnění a vnější, s rozlohou 620 ha a třemi liniemi opevnění. Hradby byly z dřeva a hlíny, kdy dvě řady dřevěných srubů byly vyplněny hlínou, nad nimi pak ještě vztyčena dřevěná palisáda. Před hradbou byl hluboký příkop, z jehož dna trčela dřevěná kopí. V centru vnitřního města byla ještě citadela, chráněná dřevěným opevněním. Že byly hradby skutečně mohutné, o tom svědčí například vykopávky Kaškinského hradiště, kde mají valy ještě dnes výšku 10 metrů. Silně opevněná města byla dosti spolehlivou překážkou pro většinu nepřátel. Proto také opakovaná tažení ruských knížat s cílem ovládnout Volhu nebyla příliš úspěšná. Ruské letopisy sice často hovoří o vítězstvích, fakticky se jim ale pouze podařilo vytvořit hranici při ústí Oky do Volhy, kterou však neovládli.

Skvělou ukázkou vojenského mistrovství Povolžských Bulharů byla bitva proti Mongolům u Samarské Luky v roce 1223. Když se Bulhaři dozvěděli o blížících se Mongolech, využili znalosti terénu a přirozených překážek jako byla Volha a Žigulevské hory a připravili Mongolům past. Nejprve se jim postavili, pak předstírali útěk, vlákali je do léčky, dokonale obklíčili a téměř všechny pobili. Pozoruhodné je, že tuto taktiku Mongolové dobře znali a sami běžně používali. Zřejmě její využití ale nečekali u nepřítele v Evropě. Tato zničující porážka pak o více než deset let pozdržela mongolský postup dále do Evropy.
Související články:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 4. února 2010 v 11:36 | Reagovat

Ahoj Milasko, teší ma, že sa Ti články o UFO páčia, mňa táto téma zaujíma a zaujímala vždy - verím, že kdesi na inej planéte existuje "normálna" civilizácia...Pá a maj sa dobre. Viera

P.S. Ja som si zase u Teba dobre počítala! Zase len dobré a zaujímavé...Ahojky

2 zdenos zdenos | 5. února 2010 v 19:13 | Reagovat

cau Milane slysel jsem neco o vladnouci vojenske tride ze stredni asie ktera mela vladnout v prvnich pocatcich Velke Moravy, jedna se snad o Sasanovce z perske rise?jedna se o teorii moravskeho archeologa Zdenka Klanici ktery se domniva, ze Velkomoravska knizata mela perský puvod.I me ty velkomoravske nakonci opasku nepripadaji moc slovanske co si o tom myslis ty?

3 milasko milasko | 5. února 2010 v 21:53 | Reagovat

[2]:To je moc složité, ale úplně na vodě to postavené není. Určité zajímavé indicie existují. Když, tak ale logičtější by bylo hledat kořeny u Severoíránců než u vlastních Peršanů.

4 zdenos zdenos | 8. února 2010 v 18:00 | Reagovat

cau milane jenom ve zkratce bych se te chtel zeptat co je na tom pravdy ze velka morava je podle jedne teorie povazovana za polonomadsky stat.souvisi to snad s temi severoiranci?a co by to vlastne melo byt za severoirance uz se o tom vi k jakym kmenum by se dali priradit?    predem dekuji za odpoved

5 milasko milasko | 8. února 2010 v 20:10 | Reagovat

[4]: Nevím, co je to za teorii, přijde mi to hodně odvážné. Konkrétní přiřazení některé severoíránské skupiny je asi nemožné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama