Čínské kroniky o historii Domu Tu-kju. 1. čast

4. března 2010 v 7:55 | milasko |  Turkuti1. Nejstarší dějiny
Trochu záhadný název Tu-kju je čínským přepisem slova Turkut a jedná se tedy vlastně o historii obávaného nepřítele, kočovných Turkutů, viděnou očima čínských historiků. O Turkutech jsem toho napsal už hodně, ale předchozí články byly podávány spíše z evropského pohledu. Chci si také všimnout některých událostí, které jsem v předcházejícím vyprávění vynechal. Samozřejmě se občas nevyhnu opakování některých mimořádně významných událostí.
Podle čínských údajů byli představitelé vládnoucí dynastie potomky jedné malé skupiny Hunů, která byla poražena a vyvražděna nějakým sousedním vládcem. Pobiti byli úplně všichni, přežil jen jeden desetiletý chlapec. Nad ním se bojovníci "smilovali" a "jen" mu usekli ruce a nohy a nechali ho ležet ve stepi. Zde se ho ale ujala vlčice a začala ho krmit. Když se vládce dozvěděl, že chlapec přežil a stará se o něho vlčice, chtěl je zabít oba, ale jim se podařilo skrýt v jeskyni. Vlčice později chlapci porodila deset synů, kteří se stali zakladateli samostatných rodů. Ty během následujících pokolení postupně sílily.
Mezi jejich potomky byl i Ašina (Vlk), zakladatel pozdější turkutské vládnoucí dynastie. Ten na počest svých předků začal používat zástavu s vlčí hlavou. Byl nejmladším synem Nadulu-šada. Po otcově smrti mělo o nástupnictví rozhodnout, kdo ze synů vyskočí nejvýše na strom. I když byl Ašina ještě mladý, vyskočil nejvýše a byl uznán za vládce. Podléhalo mu asi 500 rodin. Kolem poloviny 5. století se usadili na jižní straně Altaje a podrobili se kaganovi Žuan-žuanů. Protože Altaj připomíná přilbu, začal svůj Dům nazývat Tu-kju, mongolsky přilba. (Pozn.: To je staročínský výklad významu slova Turkut, který je ale nepravděpodobný.)
Přibližně o sto let později jeden z Ašinových potomků Ili-chán Tumyn (pozn. správně: Il-chán Bumyn; čínští kronikáří vysvětlovali titul jako vládce od řeky Ili, ve skutečnosti to znamená vládce národa.) porazil vojsko Telesků, kteří se vzbouřili a táhli proti Žuan-žuanům. Ti se mu podrobili. Ili-chán zesílil a požádal kagana Žuan-žuanů o ruku jeho dcery. Kagan to považoval za drzost: "Jsi můj kovář! Jak jsi si dovolil udělat mi takový návrh?" Ili-chán povstal. Za ženu dostal čínskou princeznu Čan-le. Poté rozbil Žuan-žuany, jejich kagan Anachuan spáchal sebevraždu. V témže roce (552) ale Ili -chán zemřel.

Jeho syn Isigi-chán (Kara Issyk-kagan) brzo zemřel a nástupcem se stal Kigin (Mugan). Ten prý vypadal velmi zvláštně. Obličej měl stopu dlouhý, neobyčejně červený a oči se skelným výrazem. Byl velmi udatný, ale zároveň surový a ne moc chytrý. O to více se zabýval válčením. Definitivně rozbil Žuan-žuany, podrobil si země od Korejského zálivu až po "Západní" moře (Kaspické či Černé). Říše se táhla od západu k východu na 10 000 li, od severu k jihu 6 000 li a stála se soupeřem Číny.

Čína byla ale v této době rozdělená. Na severu existovaly dvě soupeřící říše Pej Čchi a Pej Čou. Obě usilovaly o spojenectví s Muganem a všemožně ho uplácely. On nakonec podpořil Pej Čou a poslal jí 100 000 jezdců. Čouský vojevůdce, který s jeho armádou spolupracoval, informoval císaře o turkutských bojovnících takto: "Opovrhují odměnami a tresty, málo si váží velitelů. Velet se jim nedá." Doporučoval se jich zbavit, to se ale nestalo. Turkuti vykořisťovali obě čínské říše, střídali strany a nechali si odvádět obrovské "dary", hlavně v hedvábí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 6. března 2010 v 14:23 | Reagovat

Ahoj Mílo! Přehrávání videí velmi ovlivňuje rychlost tvého připojení. Mě se to seká pořád, ale beru to s nadhledem. Jsem rád, že se ti líbí rockové písničky, jsme na tom oba stejně. Děkuji ti za zajímavý článek. Velkou čínskou zeď moc obdivuji, prý je to jediná stavba, kterou lze spatřit na naší planetě z vesmíru. Krásný víkend také tobě přeje Milan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama