close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Vandalové 2. Vandalsko-alanské království v Africe

10. května 2010 v 8:03 | milasko |  Germáni
invase
Brzy po nástupu krále Geisericha (Pán oštěpu) začali Vandalové hledat nové území, kam by se mohli přesunout. Hispánie jim neposkytla tolik potravy a bohatství, jaké očekávali, ale hlavně stále hrozilo vážné nebezpečí ze strany Vizigótů, s nimiž se navíc spojili i Svévové. I když jejich společný útok Geiserich odrazil, rozhodl se Hispánii opustit. Velmi lákavá byla pro něho severní Afrika. Dnešní člověk si ji nejspíše představí jako nekonečnou poušť, v tehdejší době to byla ale úrodná země, která představovala prakticky nejdůležitější obilnici pro Řím.
V roce 429 se 80 000 Vandalů a Alanů přeplavilo do Mauretánie. Z celkového počtu bylo přibližně 16 000 bojovníků. Podél pobřeží se na lodích přesunovali směrem na západ, přičemž drancovali a pustošili. Hodně se přitom soustřeďovali na kostely a kláštery, které byly velmi bohaté. Část berberských kmenů z Mauretánie se k nim připojila. Římský generál Bonifatius se je pokusil zadržet, ale v rozhodující moment odtáhl do Itálie, protože se zde rozhořel boj o moc s dalším vojevůdcem Aetiem. V bitvě u Rimini byl  v roce 432 smrtelně raněn, což mělo pro Řím tragické důsledky, neboť ztratil klíčové dodávky afrického obilí a navíc mu v utvářející se vandalské říši  vznikl velmi nebezpečný nepřítel. Římané byli v roce 435 nuceni uzavřít s Vandaly smlouvu, kterou jim přiřkli Mauretánii a Numidii. To ale Vandalům nestačilo. V roce 439 dohodu porušili a dobyli Kartágo, po Římu největší město Západořímské říše. To se stalo jejich hlavním městem. Navíc zde získali římskou flotilu, která tu kotvila a stali se tak jedinou germánskou říší, která vlastnila významné loďstvo. Díky ní ovládli Baleáry, ale také Sardinii a Korsiku. Ohrožovali také Sicílii, poslední obilnici Říma. Císař Valentinianus III. Byl nucen novou smlouvou potvrdit i další vandalské výboje. Poté se vzájemné vztahy sice na čas uklidnily, jsou ale známá tajná jednání, která v roce 450 vedl Geiserich s hunským vládcem Attilou. Společný útok měl vést k rozdělení Západořímské říši na vandalskou a hunskou sféru. V roce 451 se ale Vandalové k Attilově tažení proti impériu nepřipojili.
vanal
Výbornou záminku k přímému útoku na Řím dala ale Geiserichovi násilná Valentinianova smrt v roce 454. Mohl vystupovat jako mstitel, ale zároveň si vynutit slibovaný sňatek Valentinianovy dcery se svým synem. V roce 455 Vandalové vcelku snadno dobyli Řím. Díky papežovým prosbám sice nedošlo k velkým ztrátám na životech, město bylo ale velmi důkladně vyrabováno. V pozdějších líčeních jsou Vandalové popisováni jako barbaři, cíleně ničící římské památky. To je ale značně zkreslené. Vandalové prováděli jen to, co v té době dělali všichni dobyvatelé - odvezli z města všechno cenné. Že se ale nejednalo o nějaké tupé barbary, o tom svědčí, že si s sebou odvedli i mnoho umělců a řemeslníků, které pak doma využili. Cennou kořistí byla i císařovna vdova Eudoxie a její dvě dcery. Až po mnoha letech byla spolu s mladší dcerou propuštěna do Konstantinopole, zatímco starší dcera Eudocie si musela vzít Geiserichova nástupce Hunericha.
geis
Geiserichova moc dosáhla jednoho ze svých vrcholů. Do Kartága přijíždějí vyslanci z mnoha říší. V roce 455 přistoupil Geiserich také k rozsáhlým konfiskacím majetku katolické církve. Brzy poté ale hrozila jeho říši zkáza. Císař Maiorianus získal významnou pomoc z Byzance, přinutil ke spolupráci Vizigóty a s velkou armádou a loďstvem o 300 lodích zaútočil v roce 458 na Vandaly. Geiserich proti nepříteli použil taktiku spálené země. Zpustošil území, kterými museli Římané táhnout a otrávil zde studny. Zároveň se mu podařilo obratným přepadem zmocnit se římských zásobovacích lidí. Maiorianus se octl v pasti a musel z Afriky ustoupit. Další, ještě nebezpečnější útok následoval v roce 468. Obě římské říše vyslaly flotilu 1 100 lodí a tři armády, které údajně čítaly 100 000 mužů, což je ale jistě číslo značně přehnané. Hlavní flotila se přiblížila ke Kartágu a Geiserich požádal o příměří. Římané souhlasili, protože chtěli počkat na posily, ale Vandalové v noci zaútočili zápalnými loděmi, které většinu nepřátelského loďstva zničily. Zbylé armády byly odvolány. Geiserich triumfoval. Vítězství zpečetila smlouva s byzantským císařem Zenonem z roku 474, která Geiserichovi zaručovala nejen držení západní poloviny severní Afriky, ale i ostrovů v západním Středomoří, dokonce včetně Sicílie. Tu ale brzy poté přenechal za poplatek novému vládci Itálie Odoakerovi, který v roce 476 sesadil posledního západořímskho císaře. Když v roce 477 Geiserich zemřel, patřila vandalsko-alanská říše k nejmocnějším útvarům tehdejšího světa.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 LATRYNA LATRYNA | Web | 10. května 2010 v 10:52 | Reagovat

Ahojky Milasko, ďakujem za obrázok, ktorý si sa snažil vložiť do mojej knihy. Chyba bude viac ako pravdepodobne v tom, že IMG nesmieš písať Ty - zobrazí sa ako súčasť Tvojho textu, ktorý mi píšeš. Ja obrázky vkladám tak, že najprv si skopírujem adresu obrázku, ktorý mám vo svojej galérii, potom túto adresu vložím do tabuľky s označením VZKAZ a z nej skopírujem prvé img aj so zátvorkou, vložím ho na začiatok adresy obrázku a potom skopírujem to posledné img aj so zátvorkou a vložím ho na koniec adresy obrázku. Samozrejme, nesmú tam byť medzery. Vyskúšaj - inak už si mi do kníh obrázky vkladal a v pohode... Prajem pohodový nový týždeň a samozrejme len dobrú náladu. Ahojky. Viera.

2 milasko milasko | Web | 10. května 2010 v 11:22 | Reagovat

[1]: Problém byl v tom, že z nějakého nepochopitelného důvodu nešlo po zkopírování to img vůbec vložit k tobě do vzkazu. Když jsem dal ctrl v, nic to nedělalo. Pak se jich náhle objevilo více.

3 Milan Milan | Web | 10. května 2010 v 13:30 | Reagovat

Ahoj Mílo! Na vylepšování blogu nemám poslední dobou moc náladu a už ani nápady, takže nevím, co tím myslíš. Každopádně se domnívám, že si u mě každý návštěvník najde kousek něčeho, co ho zajímá. Teda kromě politiky, té se záměrně vyhýbám. Jsem rád, že se ti líbily moje Cestopisy, snad ještě na něco zajímavého přijdu! Byl sem si teď na krátkou chvilinku odpočinout v nemocnici, ale již jsem v relativním pořádku. Nádherné dny ti přeje Milan

4 Latryna Latryna | Web | 10. května 2010 v 14:34 | Reagovat

...Haha, zase straší... Chybička se vloudila, čarodejka nějaká ke mne vbloudila... Ahojky

5 d d | 26. května 2011 v 20:37 | Reagovat

v

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama