Saxa loquuntur 2006 uno, DOCa Rioja

10. června 2010 v 18:31 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Saxa loquuntur 2006 uno, Denominacion de origen calificada Rioja - Bodegas y viñedos Ortega Ezquerro, Tudelilla, Španělsko.

Latinský výrok Saxa loquuntur znamená kameny mluví. Používá se jako společný název pro tři druhy pozoruhodných vín, která v podoblasti Rioja Baja, části proslulé oblasti DOCa Rioja, vyrábí španělský vinař Carmelo Ortega. Vzájemně je odlišil velmi jednoduchým označením: uno, dos, tres - jedna, dvě, tři. Liší se hlavně délkou ležení v barikových sudech: 4-6, 9-12 nebo 12-15 měsíců. Všechna jsou vyrobena z odrůd tradičních pro tuto oblast, tedy Tempranillo a Garnacha, tres má v sobě navíc ještě Mazuelo. Vinice Pedriza de Tudelilla a El Monte, z nichž pocházejí hrozny pro tato vína, jsou velmi kamenité. Nacházejí se poblíž vesnice Tudelilla v nadmořské výšce 500-700 metrů nad mořem. Kameny akumulují teplo, udržují stálé klima ve vinicích a pozitivně tak ovlivňují výslednou kvalitu hroznů. To je důvod pro zvolený název vín. Keře jsou zde velmi staré, až 65 let a vysadil je praděd nynějšího majitele. Samotné vinařství Bodegas y viñedos Ortega Ezquerro bylo založeno už v roce 1896.
Carmelo Ortega se osobně stará o vše od sklizně po vlastní výrobu. Hrozny jsou sklízeny výhradně ručně a pro tato vína jsou vybírány jen ty nejlepší. Průměrná sklizeň je 3 000 kg z hektaru. Víno zraje v sudech z francouzského a amerického dubu. Hotová vína tvoří limitované série a každá láhev má vlastní číslo.
Vína všech tří typů již získala četná mezinárodní ocenění. Uno dostává podle ročníků od Wine Spectoru 90-91 bodů, zde recenzovaný ročník 2006 91 bodů a má i stříbrnou medaili z jedné z největších mezinárodních výstav International Wine Challenge 2008 v Londýně. Dos 2005 získalo například zlatou medaili na Concours Mondial de Bruxelles 2008, tres 2005 stříbrnou na International Wine Challenge 2008.A nyní již o uno 2006. Láhev z tmavohnědého skla byla uzavřena poctivým korkem úctyhodné délky 50 mm se známkou oblasti Rioja. Jednoduchá přední etiketa stříbrné barvy působí vkusně. Je na ní vyobrazení kamene. Zadní etiketě s číslem láhve 007479 bych vytkl to, že na poměrně velké ploše jsou jen nejzákladnější informace, i když v mnoha jazycích. Obsah alkoholu je 14 %. Barva je na pomezí granátu a rubínu, viskozita velmi vysoká. Na stěnách sklenice se vytvářejí krásné, pomalu stékající mosty. Ve vůni střední intenzity dominuje dřevo, dále jsou zde lehké tóny malin, sušených švestek a vanilky. Tělo je plné, chuť velmi kořenitá, ovocná, dají se v ní najít třešně a zralé maliny. Třísloviny jsou sametové, uhlazené, dochuť delší.


Celkově se tedy jedná o velmi pěkné, těžší kořenité víno, které samozřejmě chce trochu vydýchat, určitě však vydrží v dobré formě i do druhého dne. Nejedná se o nic komplikovaného, je docela "srozumitelné", dobře pitelné. Dostalo ode mě 8,5 bodu.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama