Vinařské aktuality – srpen 2010

25. srpna 2010 v 6:40 | milasko |  Úvahy o víně
vn1

Španělské ledové víno
            Ve španělské vinařské oblasti Penedés byla vytvořena nová apelace DO Vino dulce de hielo neboli sladké ledové víno. To je samozřejmě dosti překvapující, vezmeme-li v úvahu, že sníh a mráz tu moc nemají. Jdou na to jinou cestou - umělým mražením hroznů. Tento způsob je v zemích, které mají tradici výroby ledových vín, zakázán. U nás nebo v Německu prostě musí být na vinici přirozený mráz -7°, v Kanadě -8°.
            Odborníci tvrdí, že umělou cestou nelze kvalitní ledové víno vyrobit. I v samotném Španělsku se objevují hlasy, zpochybňující toto rozhodnutí. Přesto lze taková vína počínaje ročníkem 2009 vyrábět a to z odrůd Chardonnay, Gewürztraminer, Malvasia de Sitges, Moscatel de grano menudo, Moscatel de Alejandría, Riesling, Sauvignon blanc a Merlot.

vín

Nejlepší biovína v Německu
           681 vín z 11 zemí bylo přihlášeno na mezinárodní soutěž Internationaler Bioweinpreis 2010. Bylo uděleno celkem 115 medailí, z toho polovinu získala vína domácí. Převahu mezi oceněnými víny měla bílá. K nejúspěšnějším patřila vinařství Schloßgut Hohenbeilstein (Württemberg), Weingut Forster (Nahe) a Weingut Lorenz (Rheinhessen), z ostatních zemí např. Fattoria Majnoni Guicciardini z Itálie nebo Weinberghof Fritsch z Rakouska.

vn2

Export vína ve světě
           Jisté zlepšování ekonomické situace ve světě se odráží i na trhu s vínem. Za první pololetí roku 2010 se ve srovnání s rokem předchozím zvýšil vývoz prakticky ze všech významnějších vinařských zemí. Export ze zemí EU představoval 36 % celkového objemu, z Austrálie 17 %, z Chile, 15 %, JAR 10 % a USA 9 %.  Hlavními dovozci byly opět země EU - 32 %, USA 23 %, Rusko 11 % a Kanada 8 %. Problémem zemí EU zůstává i nadále nadprodukce. Předpokládá se, že dalšímu zlepšování poměru mezi nabídkou a poptávkou by měl napomoci vzrůstající zájem o víno v Rusku a Číně.

yquem

Změny v Bordeaux
           V oblasti Bordeaux plánují změny, týkající se kvality produkce. Ta by sice celkově měla vzrůst, zároveň by ale mělo dojít k poměrně výraznému omezení výroby tzv. "základních" vín, tedy levných, která se v samotné Francii prodávají do 2 euro za láhev. I určité dotace by měly napomoci tomu, aby réva na méně kvalitních pozemcích byla vyklučena a aby výrobci se mohli přeprofilovat. Celková plocha vinic by se měla zmenšit o 7 %. Dále se vážně uvažuje o zjednodušení etiket, aby se zákazníci ve vínech snáze orientovali.

petrus

Problémy německých vinařů
           Nejnovější údaje ukazují, že Němci se docela zřetelně přeorientovali na levnější vína, která mnohem častěji kupují v marketech než ve specialisovaných vinotékách a u výrobců. To sice napomohlo prodeji vín z Itálie a Španělska, na druhé straně se méně nakupují vína francouzská - a také německá. Zatímco třeba italských vín se prodalo v uplynulém půlroce asi o 7 % více, poklesl prodej domácích zhruba o stejné množství (u francouzských vín jsou ukazatele ještě horší). Úplně nejlépe si pak vedou vína španělská, u nich byl nárůst asi 16 %. Přesto si ale domácí vína stále udržují na trhu prvenství - jejich objem je zde 52 %. Italská a francouzská vína představují shodně 13 %, španělská si polepšila na 8 %.
v
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Margarita Margarita | Web | 25. srpna 2010 v 16:08 | Reagovat

Ahojky já to okoukala u Vierušky, víš co mi dá práci udělat takovou kikajdu, aby byla stejná.:O)) Jo s Milánkem to žádná sranda není a mě to hodně vadí. To je moc těžké, včera jsem se do něj na Skype dost pustila a myslela, že mě při nejlepším dnes sjede, čekala jsem katastrofu, ale on je prostě báječný a paličatý! O Vierušku mít strach nemusíš, také se potkáváme na Skype a není to tak zlé, jen si potřebuje asi trochu odpočinout, jako každý někdy. To víno je lákavé já mam ráda bílé zn. neznámá :o)Krásný den MILÁSKO :O):o))

2 Latryna Latryna | Web | 26. srpna 2010 v 11:27 | Reagovat

Ahoj Milasko, ďakujem za komentík... Moje zdravotné ťažkosti sú ako príliv a odliv - raz teda zle, inokedy lepšie. Stále však nic moc, - potvory, množia sa ako komáre vo vode...Prajem krásne a pohodové dni a hlavne dobré a pevné zdravie! Viera

3 Milan Milan | Web | 26. srpna 2010 v 12:49 | Reagovat

Ahoj Mílo! Také bych byl rád, kdyby mě všechny zdravotní problémy co nejdříve přešly, ale je to běh na dlouhou trať. Děkuji ti za zajímavý obrázek veterána Tatry, jistě jsi byl někde na výletě v Kopřivnicích. Přeji ti samé hezké dny, měj se moc krásně! Milan

4 Margarita Margarita | Web | 27. srpna 2010 v 20:29 | Reagovat

Ahojky Milane, no Margarita opravdu nejsem to je jen vymyšlené,moc děkuji za zprávičku a přeji ti moc krásný víkend, třeba u vínka, venku to asi nic moc nebude.:o)

5 alenka15987788 alenka15987788 | Web | 11. ledna 2011 v 20:43 | Reagovat

Dobrý článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama