Gruzínské vinařství dnes

19. září 2010 v 9:51 | milasko |  Úvahy o víně
vg1

Gruzínský útok na americký trh
            Na rok 2011 plánují gruzínští vinaři velký útok na americký trh. Na přípravě se podílí gruzínská vláda ve spolupráci s exportéry. Jejich cílem je export asi 10 milionů lahví ročně.

hrozny


Potíže gruzínských vinařů
            Některé gruzínské vinařské podniky odmítají nakupovat hrozny, protože se jim ještě nepovedlo realizovat víno z loňského ročníku. Jako další důvod uvádějí, že letos nejsou hrozny příliš kvalitní a nedá se z nich udělat dobré víno. Některé podniky nekupují nic, jiné jen malou část úrody. Vláda tlačí na tyto firmy, aby s vinaři uzavřeli dlouhodobé smlouvy a dali jim určité zálohy, aby mohli nakoupit potřebné chemické prostředky.


sklep2


EU a gruzínské "apelace"
            Evropská unie souhlasila s podpisem dohody o ochraně gruzínských označení geografického původu vín. Názvy jako Chvančkara nebo Saperavi tak budou zákonem chráněny. Je to první smlouva podobného druhu s nějakou zemí mimo Evropskou unii. Smlouva by mohla pomoci rozvoji gruzínského vinařství, které je po roztržce s Ruskem v krizi; velmi významně se zde zmenšila plocha vinic.


vg2
Gruzínský export hroznů
            Za prvního půl roku 2010 bylo z Gruzie vyvezeno skoro 9 tisíc tun hroznů do 37 zemí, nejvíce na Ukrajinu. Trochu překvapivě patří k dovozcům i velký producent vína Moldávie.

metropolita

Prestižní vinařská cena pro metropolitu
            Gruzínský metropolita Sergij získal prestižní vinařskou cenu Masi International Wine Prize. Tu v minulosti získaly takové známé osobnosti vinařského světa jako je například světoznámý spisovatel o víně Hugh Johnson nebo slavný vinař Robert Mondavi. Ve zdůvovodnění se praví, že Sergij Čekurišvili se po celá léta stará o zachování vinařských tradicí v Kachetii a podporuje gruzínské vinaře v období, které je pro ně v souvislosti s ruským embargem opravdu složité. Přitom mu nejde jen o tradice , ale prosazuje i zavádění moderních technologií, tak aby gruzínské víno mohlo proniknout na světové trhy. V této souvislosti je jistě zajímavá informace, že při nedávném vyhlašování výsledků soutěže Decanter World Wine Awards se v zóně východní a střední Evropy stalo vítězem právě gruzínské červené suché víno Badagoni Alaverdi Tradition 2007. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 19. září 2010 v 17:29 | Reagovat

Ahoj Mílo! Děkuji ti za komentář v NK a také pod článkem s prdícím hadem! V posledních dnech jsem nebyl ve své kůži a tak jsem ani nikomu neodpovídal. Já jsem nikdy žádný houbař nebyl, přesto mě těší, že jsi letos nasbíral takovou spoustu hub! Takže je doufám alespoň sušíš, do bramboračky se budou moc hodit! Milan

2 Latryna Latryna | Web | 21. září 2010 v 7:05 | Reagovat

Ahoj Milasko - na záhradke máš krásne hrozienko!!! Ďakujem za obrázok - to vieš, že potešil! Čo sa týka mojej návštevnej knihy - neviem kde môže byť chyba - mne aj iným sa to načítava normálne...Snáď bola chyba niekde medzi nebom a zemou, tak verím, že nabudúce to bude už v pohode. Prajem pekné dni a skvelú náladu! Zdraví Viera

3 Jeník Jeník | E-mail | Web | 15. února 2012 v 14:54 | Reagovat

no comment:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama