close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Pardubický festival vína 2010. Reportáž z výstavy na zámku

4. září 2010 v 8:50 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
         
průčelí

          Tak nám zase proběhla jedna moc pěkná akce, která na dva dny (27.-28.8. 2010) dělá z Pardubic vinařské město. Mám pocit, že tento ročník patřil svým rozsahem k těm největším. Vystavovatelů bylo tentokrát 64, to už je velmi slušné číslo. Každý nabízel vína jednoho nebo více vinařství. Převahu měla pochopitelně domácí, ale velmi slušné expozice tu měla vína rakouská a slovenská, vedle toho tu byla i francouzská, italská, německá, portugalská, australská, argentinská, rumunská a moldavská. Nebyl problém, co vybrat, spíše ten opačný - co vypustit. Alespoň já jsem k tomu částečně takto přistoupil a vypustil třeba některá solidní vinařství, která mám ale lépe zmapovaná. Obráceně jsem ale předem vybral pro průzkum některá rakouská vinařství, která v tomto roce v soutěži na počátku srpna dopadla velmi dobře v bílých i červených vínech. Vzhledem k tomu, že slovenská vína též nemám moc nakoštovaná, byla i návštěva slovenských stánků skoro povinná.
nádvoří

            A teď již konkrétně. Vstupné bylo 100,- Kč. Za to obdržel návštěvník sklenku se sáčkem na krk a 6 žetonů (jinak po 5,- Kč). Vzhledem k množství stánků a vín jsem si oba dny rozdělil jednoduše - první den červená, druhý bílá. Toto rozdělení má samozřejmě tu nevýhodu, že občas některý zajímavý vzorek již druhý den není, ale tím, že se tolik nemíchá, se dá celá akce lépe zvládnout. Celkově jsem zaznamenal trend, zřetelný již v loňském roce, tedy postupné zdražování ochutnávek. Ještě před pár lety nebyly vzorky za jeden žeton úplně výjimečné, letos už představovaly spíše kuriozitu. Běžnější cena za slušnější víno byla tři žetony, u některých (a to nemluvím o úplně výjimečných) se vyšplhala k šesti. Ono to stále není nijak horentní cena, ale pokud toho chce člověk ochutnat více, začíná útrata docela skákat.
            Jak jsem již uvedl, věnoval jsem se přednostně vínům rakouským a slovenským, i když ani některá další vinařství prostě nešla vynechat. Co se Rakušanů týče, prakticky všechny vzorky představovaly velmi dobrou kvalitu, odpovídající řadě medailí ze soutěže. Ve srovnání s ostatními stánky ale patřily ochutnávky zde k těm dražším (3-6 žetonů za vzorek). Výběr byl ale velmi solidní - ze 14 vinařství. Velmi příjemně mě překvapila slovenská expozice. Dala se zde ochutnat vína z devíti vinařství, většinou z Malokarpatské vinařské oblasti. Mám dojem, že kvalita slovenských vín je na vzestupu. To, co jsem zde mohl ochutnat, se mi vesměs hodně líbilo. Narazil jsem i na několik opravdu neobvyklých odrůd nebo kupáží (např. Sahral noir, vyrobený z Cabernet Sauvignon, Hron a Alibernet) . V takových případech prakticky nikdy neodolám ochutnávce. Ani žádná z těchto novinek mě nezklamala. Zdálo se mi ale, že slovenští vinaři vsadili spíše na všeobecně známé odrůdy. Některé z těch zajímavých novějších v Pardubicích chyběly, i když vím, že alespoň některá z vystavujících vinařství tyto nové odrůdy pěstuje. Na rozdíl od rakouské expozice, kde vína nalévala děvčata, jejichž hlavní předností byla krása, slovenská vína většinou nabízeli lidé, kteří o předkládaných vzorcích ochotně podávali fundované informace.

            A které vzorky mě tedy zaujaly? Budu trochu obsáhlejší, těch pěkných bylo dost. Začnu červenými:
Svatovavřinecké 2009 jakostní odrůdové - Koráb - vína starých vinic
Grand Reserve Cuvée 2008 - Weingut Schulz, Rakousko
Rulandské modré 2007 výběr z hroznů - Vinařství Lahofer
Dornfelder 2007 kabinet - Vinařství Plešingr
Burgund 2006 Wine Princess, Arad, Rumunsko
Cabernet Sauvignon 2008 neskorý zber - Víno Mrva & Stanko, Slovensko
Hrom 2008 akostné značkové - Fedor Malík & syn, Slovensko

A z pěkných bílých:
Sauvignon 2008 pozdní sběr - Vinařství Barabáš
Grüner Veltliner 2009 DAC - Weingut Hirtl, Rakousko
Muskateller 2009 - Weinbau Woditschka, Rakousko
Rizling rýnsky 2009 výber z hrozna, Vinohradníctvo Pavelka - Sobolič, Slovensko
Silvánske zelené 2009 víno s chráneným označením povodu, Fedor Malík & syn, Slovensko
Rulandské šedé 2009 výber z hrozna, barrique, Fedor Malík & syn, Slovensko
Sauvignon 2008 pozdní sběr, barrique, Vinařství Plešingr
Ryzlink vlašský 2008 moravské zemské, sur lie - Koráb - vína starých vinic
Ryzlink rýnský 2009 VOC - Vinařství Lahofer
Sauvignon 2009 VOC - Víno Hort
sabráž


            Co říci na závěr? Akci tentokrát trochu kazilo ne právě ideální počasí. Program, který probíhal na nádvoří zámku, občas narušovaly přeháňky. I tak bylo možné poslechnout si cimbálovku, promluvili zde někteří známí vinaři i další osobnosti vinařského světa, k celkově příjemné atmosféře určitě přispělo i krásné prostředí pardubického zámku.
přeháňka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Margarita Margarita | 4. září 2010 v 10:53 | Reagovat

Ahoj Milane, to nejsou mé fotky, ale živý jistě byl, dnes ho budu odpoledne dávat na blog, tak jak to má být, to jsem včera sestavila, jen pro našeho Milánka. Přeji ti moc pěkný den! Hanka

2 Margarita Margarita | Web | 5. září 2010 v 12:27 | Reagovat

Milane já měla za to, že jsi Moravák a ty budeš asi kousek od nás. Jak vidím víno, šup a jsi ve sklípku.:O)Krásnou neděli přeji!

3 Stabrix Stabrix | E-mail | Web | 11. října 2010 v 23:17 | Reagovat

Jsme rádi, že rakoská vína chutnala a holky se taky líbily. Hlavní problém byl zajistit kvalitní personál. Bohužel většině rakouským vinařům, co měli dorazit, se to nepodařilo. Snad příští rok bude úspěšnější. Jestli byste měli dále ochutnávat rakouská vína, aktuality a informace o ochutnávkách naleznete na našich stránkác: http://www.rakouskavina.eu

Zdraví tým Stabrix s. r. o.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama