Starověká Sýrie 5. Rozkvět a úpadek fénických přístavů

26. září 2010 v 8:07 | milasko |  Starověký Orient
       
asyr

     
fenicie

    Převratné změny a zmatky zřejmě kupodivu neublížily fénickým přístavům, které na počátku 1. tisíciletí př. n. l. zažívaly nebývalý rozkvět. Umožnil to rozvoj námořní dopravy. Byli to právě Féničané, kteří sestrojil první lodě, schopné i vzdálených zámořských plaveb. Vytvořili také specializované obchodní a válečné lodě. Jejich loďstvo brázdilo nejen celé Středozemní moře, byli to Féničané, kteří jako první, dávno před Evropany obepluli Afriku. Semitští Féničané byli také velmi obratnými řemeslníky, rozvinutá byla například výroba barevných látek. Jejich jméno pochází z řeckého foinos (červený). Prosluli totiž výrobou purpuru z mořských plžů. A ještě jeden jejich objev je nutno připomenout, protože patří v historii lidstva k těm nejvýznamnějším. Vymysleli hláskové písmo, které bylo nesrovnatelně jednodušší než třeba egyptské hieroglyfy nebo mezopotámský klínopis. V upravené podobě ho později převzali Řekové, jejichž písmo se potom prostřednictvím Etrusků dostalo k Římanům a tak vznikla naše latinka.
fen

        
mince
Ve Fénicii nevznikl žádný jednotný stát, existovaly zde jen bohaté přístavy jako Tyros, Sidon a Byblos. Při svých obchodních cestách si Féničané zakládali po celém Středomoří obchodní základny. Plavci z Tyru založili v 9. století př. n. l. v severní Africe Kartágo, které svým významem brzy předčilo města v samotné Fénicii. Ta se ostatně podobně jako Palestina stává sférou zájmu sousedních velmocí. Od 9. století jsou fénická města přinucena platit poplatky Asyřanům, v 7. století jsou jimi podrobena. V 6. století si je podmanil babylonský král Nabukadnesar II. a 539 př. n. l. Peršan Kýros. Perská nadvláda byla ale poměrně mírná a umožnila poslední velký rozkvět fénických přístavu. Ve 4. stol. př. n.l. ale oblast dobyl Alexandr Makedonský. Tyros jím byl zničen. Po Alexandrově smrti bojují o syrské území jeho generálové. Zpočátku si zde získali převahu egyptští Ptolemaiovci, ve 3. století př. n. l. ovládl oblast Seleukovec Antiochos III. Veliký. Po porážkách od Parthů, kteří připravili Seleukovce o rozsáhlá východní území v Persii a Mezopotámii, a od Římanů, kteří je vytlačili z Malé Asie, se Sýrie stala jádrem jejich říše. Ta ale postupně slábne. V roce 64 př. n.l. ji dobyl slavný římský vojevůdce Pompeius a Sýrie se stala římskou provincií.
Předchozí část
    

helen
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 26. září 2010 v 12:46 | Reagovat

Zasa zaujímavý článok a pekné obrázky!

Milasko, ahoj! Obrázok od Teba som teda študovala a pretože som len záhradník amatér - nepoznám o aký ovocný kríčok sa jedná. Listy ako boruvky, ale asi to boruvky nie su... Takže sa poddávam a čakám, čo mi o tom kríčku napíšeš!!!! Maj sa fajn, prajem príjemný zvyšok dňa a pohodový nový týždeň! Viera

2 Margarita Margarita | Web | 27. září 2010 v 7:27 | Reagovat

No jak jsem říkal, Šípková Růženka, jsi ale dobrý, že to umíš vypěstovat já mám doma od vánoc jen ananas a divím se mu, že roste! Krásný nový týden Milane!

3 Latryna Latryna | Web | 28. září 2010 v 6:01 | Reagovat

Ahoj Milasko! Tak to som netušila ani len omylom, že existuje nejaké Goji! Takže mám o vedomosť viac. Neskúšal si pozháňať nejaké rady o jeho pestovaní? Na nete som sa dočítala, že ide o jedno z najhodnotnejších ovocí na planéte! Posielam Ti stránku - pozri, možno sa Ti podarí dosiahnuť, aby mal Tvoj krík aj plody. http://kustovnice.cz/pestovani.php

Takže ďakujem, hádanka nebola NEférová ale moc zaujímavá!!! Ahojky, zdraví Viera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama