Casillero del Diablo, Cawarra a další exotika

28. listopadu 2010 v 9:50 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
diablocasi char

           Listopadové domácí koštování bylo ve znamení klasických,
torino
mezinárodně uznávaných odrůd, zejména Cabernetu Sauvignon a Sauvignonu. Tentokrát tu pro změnu bylo více vín cizí provenience, i když vesměs z u nás známých a běžně dostupných značek, původem z Chile, Argentiny a Austrálie.

Cabernet Sauvignon 2007 Reserva - Concha y Toro, řada Casillero del Diablo, Chile. K názvu této řady, který znamená Ďábelský pán statku, se vztahuje zajímavá historka. Aby zabránil tomu, že by zaměstnanci potají upíjeli ve sklepě víno, rozšířil původní majitel statku myšlenku, že ve sklepeních se potuluje sám ďábel. Jeho hlava se pak objevuje i na samotné láhvi a záklopce. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Vysoká viskozita. Hezká, mimořádně tmavá barva, která, jak jsem se přesvědčil, i opravdu vydatně barvila. Intenzivnější vůně marmelády z červeného rybízu a lakovaného dřeva. To vůbec neodpovídalo slibovanému (a očekávanému) černému rybízu, višním a čokoládě. Třísloviny působily dosti tvrdě. Nepříliš plné tělo a spíše kratší dochuť. S tím byly trochu v rozporu poměrně masivní usazeniny ve sklence na závěr. Ocenil jsem 7 body ( z deseti možných).

Chardonnay 2008 Reserva - Concha y Toro, řada Casillero del Diablo, Chile. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena korkem dlouhým 45 mm s označením řady. Obsah alkoholu 13,5 %. Zlatá barva, viskozita střední. Středně intenzivní těžší vůně, poměrně typická, trochu sladce působící. Byly v ní banány, ananas a lehký dotek vanilky. Plnější tělo, svěží výrazná ovocná chuť. Dochuť delší. Líbilo se mi více než červené, dávám 7,5 bodu.
cawarra

Sauvignon 2008 pozdní sběr, polosuché - Znovín Znojmo, řada Genus regis. Viniční trať Kraví hora. Vysoká elegantní štíhlá láhev ze zeleného skla, která má tu nevýhodu, že v případě nedopití se do ledničky nevejde. Uzavřena byla korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 40 mm s logem. Méně výrazná vůně angreštu, viskozita střední. V těle nepříliš plné i ovocná chuť byla poměrně málo výrazná. Také dochuť spíše kratší. Nic úplně zásadního bych sice tomuto vínu vytknout nemohl, působilo na mě ale trochu unaveně, poměrně málo zajímavě. Zcela určitě patří v rámci této řady k tomu horšímu, co jsem zatím pil. Ještě 6,5 bodu.

Sauvignon 2008 VOC - Lahofer Dobšice. Viniční obec Dobšice, viniční trať U Hájku. Štíhlá láhev ze zeleného skla byla uzavřena skutečně masivním korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %, 6,8 g zbytkového cukru, 7,6 g kyselin a 18,1 g bezcukerného extraktu. Cukernatost při sběru byla 22° NM. Světlinká barva s lehkým zelenkavým nádechem, vyšší viskozita. Středně intenzivní vůně, řadící tento Sauvignon spíše k trávově-květinovým než k ovocným. Plnější tělo, v chuti velmi svěží, ovocné, trochu trpčí, připomínající méně zralá jablka. Kyseliny dosti výrazné, dochuť spíše kratší. Lepších 7 bodů.
genus

Rulandské bílé 2009 jakostní odrůdové - Vinné sklepy Lechovice. Zelená bordo láhev. Obsah alkoholu 12 %. Světlince zlatavá barva s zelenkavým nádechem, viskozita nízká. Méně intenzivní, trochu chemicky a působící vůně, guma, křemen. Nepříliš plné tělo, ostřejší chuť zelených jablek, v závěru mírně pálící na jazyku. Dochuť krátká. Tohle víno moc nepotěšilo, 5,5 bodu.
laho

Cabernet Sauvignon 2007 - Michel Torino, vinařská oblast Salta, Argentina. Údolí Cafayete, odkud pocházejí hrozny, se nachází v neuvěřitelné nadmořské výšce 1700 metrů nad mořem. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena plastovou zátkou s mapkou Argentiny. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavofialová barva, vysoká viskozita. Velmi zajímavá, lákavá vůně višní v čokoládě. Plnější tělo, velmi lahodná plná a kořenitá chuť s příjemně sládnoucími tříslovinami. Tak toto víno se mi líbilo a dal jsem mu 8 bodů.

Cabernet-Merlot, Cawarra 2007 - Lindemanns, South East Australia. Zelená bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13,5 %. Hodně tmavá, matná, neprůhledná barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní hodně kořenitá vůně višní a perníku. V těle středně plné. Chuť opět hodně kořenitá, trochu trpčí, s dominujícími višněmi. Dochuť kratší. Dostává 7 bodů.

            Tak vítězem listopadového koštování je víno z Argentiny. Jedno australské i obě chilská
prokázala příznivý poměr mezi kvalitou a cenou u vín z těchto zemí. Ze tří domácích jsem byl tentokrát nejspokojenější u Lahoferů.  
  

casi kor
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Margarita Margarita | Web | 29. listopadu 2010 v 17:32 | Reagovat

Ahoj Milane, to je zase nadělení a těch druhů! Ta kravička je opravdu neobvyklá, na tu ani známá Milka nemá. Také jsem už viděla pár takových, je to umění, ale já bych to spíš nazvala, že se lidi občas nudí a zblázní.:O) Přeji ti moc pěkný nový týden. Hanka

2 Milan Milan | Web | 29. listopadu 2010 v 20:33 | Reagovat

Ahoj Mílo! Moc ti děkuji za nádherný snímek mnichovské radnice, bohužel jsem tam nikdy nebyl a docela by mě zajímalo, jak vypadá ten její orloj. Bylo by skvělé, kdyby jsi na svém blogu založil galerii, kam by jsi dával fotografie ze svých častých výletů do přírody a po památkách, určitě bych byl častým hostem! Měj se moc krásně, nádherné dny ti přeje Milan

3 Latryna Latryna | Web | 1. prosince 2010 v 4:43 | Reagovat

Ahojky Milasko, ďakujem za obrázok - je moc zaujímavý, kľudne by to mohla byť náušnica - takú by som prijala...

Zdravím a prajem príjemný deň. Viera

4 alenka15987788 alenka15987788 | Web | 3. března 2011 v 19:25 | Reagovat

:D :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama