Víno a daně. Minulost a současnost.

6. listopadu 2010 v 8:20 | milasko |  Historie vína
old

           Už od starověku bylo státem daněno víno, a to v různých stádiích - jako hrozny na vinicích, nápoj, jeho výroba a prodej. Na to, jaké výhody to přináší státní kase, přišli už v Egyptě, Mezopotámii a starém Řecku. V Římě platili vinaři daně podle kvality půdy a to jednak vínem samotným tak i penězi.
červ

            Ve středověku patřila slavná vinařská oblast Bordeaux Anglii. Angličtí králové vybírali daně za vývoz vína z této oblasti do Anglie a pak bylo víno znovu zdaněno v Anglii. Příjmy to nebyly vůbec zanedbatelné. Počátkem 14. století, kdy export z Bordeaux vrcholil, převyšoval úhrn daní odsud dokonce sumu královských příjmů z celé Anglie. Když v polovině 15. století získala toto území Francie, byl vývoz do Anglie jakožto nepřátelské země na čas přerušen, ale ani francouzští králové nechtěli o zisky z daní přijít, nechtěli také obchodníky a vinaře z Bordeaux ruinovat, proto se obchod brzy obnovil.
čer

            Daně z vína ve Francii v období feudalismu stále rostly. Poplatky z každého sudu se vybíraly u bran do Paříže. Následně pak cena vzrostla několikanásobně. To vyvolávalo velkou nespokojenost, protože víno bylo v této době pokládáno za životní nezbytnost. Bezprostředně před branami proto vyrostlo ohromné množství náleven pro pařížskou chudinu. Víno tu stálo jen pětinu ceny oproti městu. Z prodeje vína žily celé vesnice v okolí hlavního města. Obrovské tlupy Pařížanů nebyly líné chodit celé kilometry daleko, aby se mohly levně napít.
            I v minulosti existovali lidé, kteří daně neplatili. Byli to například členové královské rodiny, nejvyšší šlechta a církev. Samozřejmě existovaly i různé snahy ostatních lidí, jak zdanění obejít. Sudy s vínem se ukrývaly pod jiné zboží, menší nádoby přenášely ženy pod širokými sukněmi. Z blízké vesnice byl dokonce tajně postaven jakýsi vínovod o délce asi 700 metrů, vedoucí pod hradbami. Když byl objeven a zničen, brzy byl vybudován nový.
            Málo známým faktem z období velké francouzské buržoazní revoluce (1789-1794) je, že tři dny před dobytím Bastily vyhodily tlupy Pařížanů do vzduchu hlavní brány, kterými dosud přicházelo do Paříže víno a kde bylo také daněno. Nová revoluční vláda daně za víno v roce 1790 zrušila, což bylo obyvatelstvem velice vítáno. Na druhé straně tak přišla Paříž o velký zdroj příjmů, což se okamžitě projevilo nedostatkem peněz na špitály ale i na výplaty úředníků. Paříži hrozil bankrot.
            V současnosti se daně na víno v Evropě v jednotlivých zemích dost liší. V zásadě ale platí pravidlo, že stoupají se vzdáleností od producentské země (Portugalsko 8 %, Rakousko 22 %, Švédsko 58 %). Velmi vysoké daně jsou ve Skandinávii a Anglii. Není podstatné, zda víno bylo původně levné nebo drahé, daň se neliší. Je proto paradoxně výhodnější kupovat vína dražší. V zemích produkujících víno jsou daně nižší a proporcionálně rostou podle kvality a ceny vína. Dražší víno je i více zdaněno.
            Tato politika má zajímavé dopady. Tam, kde je alkohol příliš drahý, pijí lidé také dost, ale méně kvalitní lacinější alkohol, což vede rychleji k alkoholismu. Ten je třeba ve Francii menším problémem než v severní Evropě. Když se Američané brzy po vzniku USA chystali zavést daň na víno, komentoval to prezident Thomas Jefferson tak, že je chybou odůvodnit daň na víno jako daň z přepychu, protože se vlastně jedná o daň ze zdraví občanů.
Viz též: Víno a zdraví
bílé

           
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 6. listopadu 2010 v 10:22 | Reagovat

...haha, tak blízko som ešte do pohárika nepozrela...
Ahojky Milasko, všetko ok - malé či veľké písmenko - je to jedno. Teda návštevu Bonifacia Ti jednoznačne závidím, ja také krásy môžem obdivovať len na obrázkoch... Tie serpetíny z Číny sú super, podobné máme na Slovensku za Bojnicami a riadne som sa zapotila, keď som tade pred rokmi šla autom. Vodičák mám len 37 rokov, takže by som si ešte na takú jazdu trúfla... Haha, ale asi už len prstom po mape....Zdraví Viera

2 Margarita Margarita | Web | 7. listopadu 2010 v 11:09 | Reagovat

Podle mě je to danění sprosté a je jasné že lidé budou pít i když budou stále zdražovat. Seženou si levné. Krásný den Milane!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama