Ryzlink, ryzlink!

19. ledna 2011 v 6:31 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
popela

bobule

            Není ryzlink jako ryzlink. Mnoho laiků se domnívá, že Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský bude asi něco příbuzného. Každý vínomil dobře ví, že tomu tak není. Ryzlink rýnský pochází z Německa, kde asi vznikl samovolným křížením odrůd Tramín a Heunisch. Pěstuje se prakticky po celém světě a dává vína, patřící k těm mezinárodně nejuznávanějším. Původ Ryzlinku vlašského je poněkud nejasný, ale nejspíše pochází z Francie. Nyní se ale pěstuje prakticky jen v oblasti střední a jihovýchodní Evropy, v podstatě se jeho rozšíření dost kryje s hranicemi bývalého Rakouska-Uherska. Ve světě sice není uznáván tolik jako předchozí odrůda, pokud se povede, dává (třeba na Mikulovsku) skutečně lahodná vína.
            Nějak se mi zrovna sešlo šest lahví z obou odrůd, po třech od každé, dokonce všechny byly z jednoho ročníku. To přímo vyzývalo k článku.

Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr, suché - Vinné sklepy Valtice, Chateau Valtice. Vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Dunajovský kopec. Láhev z průzračného skla byla uzavřena korkem plátek-drť-plátek o délce 45 mm s logem vinařství. Obsah alkoholu 12 %, světlejší zlatavá barva s lehkým zelenkavým nádechem, viskozita střední. Vůně méně výrazná, připomínající angrešty. Chuť ale jasně lepší, harmonická, kořenitá, opět s tóny angreštů, velmi svěží, se zřetelnými ale velmi příjemnými kyselinkami. Slabinou byla kratší dochuť. Celkově tedy oceňuji na 7,5 bodu.

Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr, polosladké - Vinařství Popela Perná. Vinařská obec Perná, viniční trať Železná. Vysoká štíhlá láhev se zajímavou etiketou vypadala docela lákavě. Navíc vinařská obec i trať se zdály slibovat dost. Korek plátek-drť-plátek s logem vinařství měl délku 45 mm. Barva sytější zlatavá, viskozita střední. Nevýrazná nasládlá vůně angreštů a květin. Chuť sice lepší než vůně, ale ne moc zajímavá. Kupodivu nepůsobila příliš sladce, spíše ostřeji, tvrdě. Dochuť středně dlouhá. Víno mě moc nepřesvědčilo, čekal jsem více, dávám pouze trochu lepších 6 bodů.
spielber


Ryzlink vlašský 2008 výběr z bobulí, sladké - Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Jevišovka, viniční trať Dražice. Vítěz kategorie Grand Prix Vinex 2010. Láhev o obsahu 0,5 l ze zeleného skla byla uzavřena korkem dlouhým 45 mm s logem vinařství. Obsah alkoholu 11,5 %. Hezká sytě zlatá barva, viskozita spíše nižší. Středně intenzivní vůně, v níž dominoval pampeliškový med. Pod tím ale vystupovaly i jahody. V těle středně plné, příjemná chuť medu a proslazeného ovoce. Dochuť středně dlouhá. Pěkné víno, kterému jsem dal 8 bodů.

Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr, suché - Spielberg Archlebov. Vinařská obec Žarošice, viniční trať Maliny. Zelená láhev Bordolesse byla uzavřena korkem plátek-drť-plátek o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12 %. Krásná zářivá sytější zlatavá barva, vysoká viskozita. V méně intenzivní vůni náznak lípy a meruněk. V těle plné, chuť lahodná se svěžími kyselinkami, tóny meruněk a angreštu, s lehkou mineralitou. Dochuť středně dlouhá. Velmi příjemné víno, kterému i přes slabší vůni dávám 8,5 bodu.

hort

Ryzlink rýnský 2008 výběr z hroznů, Ego No 81, polosladké - Moravské vinařské závody Bzenec. Na etiketě bylo uvedeno, že se jedná o víno exklusivní kvality a bylo vyrobeno limitované množství. Těžká láhev ze zeleného skla byla uzavřena korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 12 %. Zlatavá barva, viskozita nižší až střední. Středně intenzivní, poměrně neobvyklá vůně, nejspíše broskvový kompot. V těle středně plné. Chuť nebyla přehnaně sladká, opět připomínala kompot, tentokrát ale spíše meruňkový. Dochuť kratší až střední. Dal jsem 7,5 bodu.

Ryzlink rýnský 2008 VOC, suché - Víno Hort. Vinařská obec Dyjákovičky, viniční trať U Sklepů. VOC - víno originální certifikace. Cukernatost při sklizni odpovídala pozdnímu sběru. Zelená Bordo láhev byla uzavřena masivním korkem dlouhým 45 mm s logem vinařství. Obsah alkoholu 12 %, 5,2 g zbytkového cukru, 7,5 g kyselin. Zlatavá barva, viskozita vyšší. Hodně sladká vůně medu, zpod které se postupně klubaly citrusy, nejspíš červený pomeranč. V těle středně plné. Chuť svěží, ovocná s lehkou mineralitou, náznakem meruněk a výraznějšími kyselinkami, v archivu by určitě ještě vydrželo. Dochuť kratší až střední. Poslední víno dostává takových trochu lepších 7 bodů.


           Šest vzorků není dost k nějakému objektivnímu srovnání, přesto je vidět, že celkem dobře zabodovaly obě odrůdy a jejich souboj skončil zhruba remízou.
no 81
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LATRYNA LATRYNA | Web | 19. ledna 2011 v 7:21 | Reagovat

Ahoj Milasko, blogová dovolenka bude u mňa veru nekonečná... Musím sa "odzávislákovať" od PC. haha! A zatiaľ sa mi darí. Maj sa krásne, zdraví Ťa Viera

2 Margarita Margarita | Web | 21. ledna 2011 v 11:31 | Reagovat

Moc krásná vínečka a něco dobrého k ním to by bylo něco. Tady na benzinových pumpách za natankování rozdávají víno a já to tak trochu nechápu, připadá mi to divné, že tak zachází s vínem. To asi nebude nijak zvláštní. Manžel je řidič a navozil jich postupně čtrnáct. Tak se tě chci zeptat co je to vlastně za víno. Vozí červené i bílé Villaseca del mar - 2009. Přeji ti moc pěkný víkena. Hanka

3 milasko milasko | Web | 22. ledna 2011 v 8:58 | Reagovat

[2]: Tahle značka mi nic neříká, ale asi to bude, jak píšeš.

4 Princess Lucy ღ Princess Lucy ღ | Web | 22. ledna 2011 v 12:43 | Reagovat

Tak to je dobré teda :D tento blog se mi líbí..:) zajímavý..vínečka..:) hmmm :D

5 Pavla K. Pavla K. | Web | 26. září 2012 v 10:59 | Reagovat

Letos se s manželem vypravíme do Valtic, kde si chceme koupit hlavně bílá vína z vinařství Černý. Pak Černý je mág a ty jeho dobroty si vozíme domů už pár let :-) to samé v Dolních dunajovicích je vynikající vinařství U Šomanů

6 milasko milasko | 26. září 2012 v 13:08 | Reagovat

[5]:Obojí moc neznám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama