Vinařské aktuality – leden 2011

26. ledna 2011 v 6:29 | milasko |  Úvahy o víně


roter

      Vinařský incident v Číně
      V čínském víně byly zjištěny nepovolené chemické příměsi a také se přišlo na falšování etiket známých značek. Několik osob bylo zatčeno, bylo uzavřeno 30 vinařství.
      Co to tam vlastně prováděli? Zjistilo se, že v lahvích bylo jen 20 % vína, někdy vůbec žádné. A co tam tedy čínští výrobci nalili? Slazenou vodu, barviva, umělé aroma apod. Některé z těchto látek mohou způsobit bolesti hlavy, srdeční onemocnění a jiné dokonce rakovinu.
zeď

         Top 100 vín podle odborného časopisu Weinwirschaft
         Německý časopis Weinwinrschaft zveřejnil nejlepší vína za rok 2010. Německými vinaři a obchodníky s vínem bylo nominováno 550 vín, z nichž vítěznou stovku vybrali pracovníci redakce. Rozhodně přitom nezapomínali na domácí produkci. Bylo vybráno celkem 40 bílých vín a z nich 23 pocházelo z Německa. Pochopitelně mezi nimi kralovaly ryzlinky. Jako Bílé víno roku byl oceněn Riesling 2009 Weingut van Volxem, Wiltingen (Mosel). Druhý byl Schloss Johannisberger Riesling 2009 Silberlack Erstes Gewächs, Fürst von Metternich-Winneburg'schen Domäne (Rheingau) a třetí Riesling 2009 Deidesheimer Paradiesgarten Dr. Deinhard Kabinett, Weingut Winning (Pfalz). Jako nejlepší německé červené bylo ohodnoceno Blauer Spätburgunder 2008, Weingut Knipser (Pfalz).
deut
(Foto: deutscheweine.de)

         6000 let starý vinařský lis
         Asi nejstarší vinařský lis na světě byl nedávno objeven týmem amerických, arménských a irských archeologů v horách na východě Arménie. Našly se tu i konvice a číše na víno. Předpokládá se, že víno tu bylo vyráběno pro rituální účely související s pohřby.
why
(Foto: whywhywine.ru)

          Vinařství v Argentině
nicanor
          V loňském roce zaznamenala Argentina velké úspěchy v exportu vína. Došlo k jeho nárůstu o 12 % oproti roku 2009. Nejdůležitějším je pro argentinské vinaře trh v USA, kde zaujímají celkově čtvrté místo (za Itálií, Francií a Austrálií). Zatímco hospodářská krize měla negativní dopady na dovoz evropských vín do USA, Argentina se svým Malbecem zde slaví úspěchy. Tato odrůda byla v loňském roce prohlášena za argentinský národní nápoj.
           Argentina je v současné době pátým největším výrobcem vína na světě. V exportu je až na devátém místě, protože tři čtvrtiny vyrobeného zvládnou vypít doma sami.

demon

       Světový trh s vínem
       Organizace International Wine and Spirit Research zveřejnila údaje o světovém trhu s vínem, zejména britském a francouzském. Analyzovali hlavně situaci v roce 2010 a přinesli i prognózy na nejbližší čtyři roky. Podle uvedených údajů se Francie v roce 2010 měla znovu vrátit na první místo na světě ve vinařské produkci. V roce 2009 ji totiž předběhla Itálie, ale do roku 2014 by si už Francie měla prvenství udržet. Zajímavé ale je, že Francouzi sami utratí za víno méně než Britové, kteří v roce 2010 za něho zaplatili 8,64 miliardy liber (průměrná cena láhve je zde něco přes 5 liber). V Anglii je nejoblíbenější bílé víno, stoupá obliba růžového. Poptávka po červeném klesá, což by mělo pokračovat i v dalších letech.
       Nyní se ve světě vyrábí asi 36 miliard lahví ročně, z čehož jde asi čtvrtina na export. V celém světě od roku 1960 spotřeba vína klesá asi o dvě procenta ročně, v posledních letech ale velmi výrazně vzrůstá v Číně. Za posledních pět let se asi zdvojnásobila, přičemž domácí produkce vzrostla asi o 77 %. Pijí tam tedy hlavně své vlastní víno (asi 90 %).
       Předpokládá se, že v nejbližších letech by k zřetelnému nárůstu vinařské produkce mělo dojít v Argentině, Chile a JAR. Nejvíce vína v absolutních číslech by se mělo vypít v USA, i když v přepočtu na hlavu se jedná jen asi o 9 litrů. Zde by ale měla celková spotřeba zaznamenat i největší nárůst. Za USA by v tomto ukazateli měla následovat Čína a Rusko.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | Web | 27. ledna 2011 v 12:59 | Reagovat

Tento článek jsem zařadil do své rubriky Články mých přátel

2 Margarita Margarita | Web | 28. ledna 2011 v 15:20 | Reagovat

Ahoj Milane, ta Čínská zeď je opravdu krásná. Je vidět, jak se pěkně oblbují lidi.:o) Natankuje a za to dostane víno pouze za 25.kč, tak si ho vlastně zaplatí. To mi připomíná jedno přísloví "vlk se nažral a koza zůstala celá". Ty máš štěstí tebe oblbnout nemůžou. :o) Přeji ti moc krásný víkend. Hanka

3 Latryna Latryna | Web | 30. ledna 2011 v 7:40 | Reagovat

Čínsky múr by som veru rada videla na vlastné oči - ale zdravie mi to nedovolí...

Ahojky Milasko! Viem, čo by sa veru udialo, ak by tá sopka buchla, to si radšej nechcem ani predstavovať...

Rok 2012 má byť vraj našim koncom, takže verme, že sa výpočty mýlia a budeme ešte dlho v zdraví (i v nezdraví) pobývať na našej zemičke... Zdravím, prajem peknú nedeľu a skvelý nový týždeň! Viera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama