Sladké Německo, nudná Morava

14. února 2011 v 15:08 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
temp

zw

          V poslední době jsem narazil na tři moravská vína z vinařství, která mezi vínomily zrovna nejlepší pověst nemají, i když obchodně jsou asi dost úspěšná. Alespoň pokud mohu soudit podle regálů ve větších obchodech, které jsou jejich produkcí často dost zaplněné. Vyprávění doplňují dvě německá vína z vinařství, které alespoň u mně naopak má reputaci velmi dobrou.

André 2008 pozdní sběr - Templářské sklepy Čejkovice. Řada Komtur Ekko, Terroir Collection, trať neuvedena. Popisovat "templáře" je asi trochu problém, ale právě proto se o tom rozepíšu trochu podrobněji. K vínu jsem přišel za poněkud komické situace, kdy jsem byl na návštěvě u dobrého přítele, který je ale absolutní nevinař. Nabídl mi tři červená vína, jaká bych si nikdy nekoupil, ať si sám vyberu. Výběr to byl pro mě opravdu těžký, nakonec tohle se mi zdálo jako nejmenší zlo. Impozantní nezaměnitelná láhev byla doplněna ruličkou asi ručního papíru s vysvětlivkou, že Komtur Ekko je prestižní řada, nazvaná podle templářského rytíře, který žil v Čejkovicích, zatímco Terroir Collection je limitovaná řada vyrobená z vybraných partií nejkvalitnějších hroznů a určená pouze pro vinotéky a gastronomická zařízení. Láhev byla uzavřena masivním korkem plátek-drť-plátek o délce 45 mm. Na zadní etiketě byl ještě popis, co bych měl ve víně najít, ovšem nenalezl jsem. Obsah alkoholu 12 %, barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita nižší. Velmi slabá vůně marmelády, v těle méně plné. Chuť ostřejší, ovocitá, červený rybíz. Dochuť kratší. Víno se pít celkem dalo, byla to ale nuda. Silou vůle ještě 6 bodů.
rm


Rulandské modré 2007 - Ravis Rakvice. Vinařská obec Klobouky u Brna, viniční trať Zumperky. Zařazeno do Top 77 vín České republiky 2008-2009. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Purpurová barva s cihlovými menisky, viskozita střední. Jemná příjemná dosti široká vůně, ve které se dala najít švestková povidla, čokoláda a sušené ovoce. Dosti brzy ale vyprchala. Méně plné tělo, chuť ovocná, poměrně pikantní, s tóny višní. Dochuť kratší. První dojem byl poměrně slibný, výsledný ale jen průměrný. Dávám 6,5 bodu.

Zweigeltrebe 2003 jakostní odrůdové - Vinium Velké Pavlovice, řada Exclusive. Také k tomuto vínu jsem se dostal na návštěvě. Zelená láhev Bordo Amerika byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 38 mm. Obsah alkoholu 11,7 %. Barva granátová, viskozita nízká. Středně intenzivní ostřejší vůně lesní směsi. V těle méně plné, v chuti maliny. Dochuť kratší. Víno se mi sice zdálo být ještě v docela dobré formě, nijak ale nenadchlo. Dostalo 6 bodů.faber

Faberrebe 2007 Kabinett - Weingut Thomas-Rüb, Flonheim, Rheinhessen, SRN. Zlatá medaile Landesprämierung Rheinland-Pfalz, stříbrná medaile AWC Vienna. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Německá odrůda Faberrebe vznikla křížením Rulandského bílého a Müller Thurgau. Obsah alkoholu 11,5 %. Sytá zlatožlutá barva s jemným narůžovělým nádechem. Viskozita vyšší. Intenzivní, velmi příjemná a lákavá vůně mražených jahod, sladkého pečiva a špetky muškátu. Tělo středně plné. Chuť lahodná, ananasový kompot, náznak vanilky. Dochuť kratší až střední. Vína se sice nedá vypít mnoho, tak 2-3 sklenky, protože je přece jen sladší, když ale láhev nakonec dojde, je to smutné. Ocenil jsem 8 body.
ort


Ortega 2008 Spätlese (pozdní sběr) - Weingut Thomas-Rüb, Flonheim, Rheinhessen, SRN. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti. Německá odrůda Ortega vznikla křížením Müller Thurgau a Siegerrebe. Obsah alkoholu 9 %. Hodně sytá zlatožlutá barva, vysoká viskozita.Tuto odrůdu od tohoto vinařství ale z jiných ročníků jsem už několikrát pil a vždy mi velmi chutnala. Jaké bylo mé překvapení, když se ze sklenky zpočátku linulo něco dosti nevábného, nejspíše zaprané prádlo a pod tím cukrová voda. Po delší době to ale vyvanulo a nakonec se ukázala celkem příjemná vůně sladkého pečiva s vanilkou a hodně zralých banánů. Tělo bylo středně plné, chuť celkem příjemná, asi i lepší než vůně, i když trochu moc sladká. Nejspíš tak šťáva z hruškového kompotu. Kolik měla zbytkového cukru, to nevím, ale asi opravdu dost. Dochuť kratší. Očekával jsem určitě více, tentokrát 7 bodů.            Souboj vyzněl přesně podle mého očekávání jednoznačně pro Německo. Obě německá vína jsou určena asi spíše jen na vychutnání než na nějaké delší pití (pokud někdo sladké vyloženě nemiluje). Ortega mě sice tentokrát trochu zklamala, nicméně neodradila od případného dalšího nákupu jiného ročníku. A Faberrebe koupím znovu zcela určitě.     
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MimushinQa MimushinQa | Web | 14. února 2011 v 15:13 | Reagovat

Ahojky, mohla by som ťa poprosiť o pomoc? Viac info na mojom blogu. Ďakujem :)

2 Margarita Margarita | Web | 15. února 2011 v 18:44 | Reagovat

No jestli teda Němci jsou lepší ve víně jak Moraváci, tak bych doporučila, aby zas nějaký "pivař" napsal o německém pivu, to totiž pozná i laik. Sice pivo moc nepiji, ale německé mýdlo jsem ochutnala.

3 milasko milasko | Web | 15. února 2011 v 19:33 | Reagovat

[2]: Že by Němci byli obecně ve víně lepší, to jsem netvrdil (a ani v pivu). Porovnal jsem jen několik vín a Morava byla předem znevýhodněna výběrem vinařství, jinak by to nejspíš dopadlo úplně jinak.

4 Milan Milan | E-mail | Web | 17. února 2011 v 19:16 | Reagovat

Ahoj Mílo! Po zdravotní stránce se již konečně cítím lépe, tentokrát mě to trápilo poměrně dlouho. Děkuji ti za nádherný obrázek z Floridy, tam musí být opravdu kouzelně, docela tvé dceři závidím. Ale krásně muselo být i v Krkonoších, já těch zážitků ze svého bytu moc nemám. Měj se moc krásně a dávej na sebe pozor, ať ještě někde neuklouzneš! Milan

5 Dali Dali | 28. ledna 2016 v 12:04 | Reagovat

Němci se ve víně vůbec nevyznají, není nad moravské víno. Co takhle parádní balení po 4 kusech nejvyšší jakosti?

http://www.balikvina.cz/informace/vina-z-moravy

6 milasko milasko | 28. ledna 2016 v 18:43 | Reagovat

[5]: Tohle mohl napsat jen někdo, kdo se ve víně vůbec nevyzná. Takže jeho doporučení bych bral s velkou rezervou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama