Ochutnávka Rodinného vinařství Sedlák

25. května 2011 v 6:40 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce


19.5. se v přeloučském Mucha café konala ochutnávka Rodinného vinařství Sedlák z Velkých Bílovic, kterou opět pořádala vinotéka Dobré víno Cestrovi. Toto vinařství jsem zatím neznal, i když nějaké pozitivní reference jsem již měl. S víny nás seznamoval pan Milan Sedlák, který je spolu s bratrancem Jaroslavem spolumajitelem. Představují již čtvrtou generaci vinařů. Vinice zakládal v roce 1918 jejich pradědeček. K selskému původu se hlásí i na etiketách vín, na nichž je sedlák se dvěma koňmi. Jejich cílem jsou svěží vína, charakteristická pro zdejší oblast. Zatímco pan Milan má na starosti obchod a marketing, o sklep se stará Jaroslav. Vína lahvují teprve od roku 2005. Obhospodařují asi 12 ha vinic, od dalších dvou dodavatelů z Velkých Bílovic hrozny kupují. Z keře sklízejí přibližně 2 - 2,5 kg hroznů. Celkově produkují asi 100 tisíc litrů ročně, z toho čtyři pětiny jsou nalahvovány. Sortiment odrůd mají dosti široký, jak bílých tak i modrých. Jejich vlajkovou lodí je cuvée z Modrého Portugalu, Rulandského modrého a Cabernetu Moravia. My jsme mohli ochutnat deset vzorků z ročníků 2009 a 2010, šest bílých, jedno rosé a tři červené. Analytické hodnoty sděloval pán Sedlák z hlavy, zřejmě spíše orientačně, většinu jsem stihl zaznamenat, nemusí to být ale stoprocentně přesné. Co se týče bezcukerného extraktu, měl by se u všech vín pohybovat mezi 20 - 23 g/l, někde bych ho ale odhadoval trochu nižší, alkohol byl kolem 12 - 13 %.
Začali jsme trojicí vcelku podobných bílých kabinetních vín. Jednalo se o lehčí, dobře pitelná, snadno srozumitelná vína, která měla ale trochu tenčí tělo. Ideální pro běžné nenáročné pití, zvláště v létě a k jídlu. Osazenstvu kavárny se vesměs dost líbila.


Veltlínské zelené 2010 kabinet. Cukernatost při sklizni byla na hranici pozdního sběru, 6 g kyselin, 5,5 g zbytkového cukru. Zlatavá barva, lehké perlení ve vzhledu, viskozita nižší. Slabá, dosti neurčitá vůně, nejspíše zelená jablka. V těle trochu méně plné, velmi lehké, svěží, jemně kořenité, s trochu zřetelnější kyselinkou, která ale nepůsobila rušivě. Dochuť středně dlouhá. Na úvod celkem pěkný vzorek, dávám 6,5 bodu ( z deseti možných).
Neuburské 2010 kabinet. 6 g zbytkového cukru a 5,5 g kyselin. Světlejší žlutá barva, viskozita nižší. Intenzivnější, milá květinově ovocná vůně. Vedle květů jsem cítil angrešt a nějaké sladší červené ovoce. V těle opět trochu méně plné, kyselinka mi přišla ještě trochu zřetelnější, dochuť kratší. Víno mělo u návštěvníků velký úspěch, v závěrečném hlasování se mezi bílými umístilo na druhém místě. Já ho hodnotím zhruba stejně jako předchozí, tedy 6,5 bodu.
Muškát moravský 2010 kabinet. 10,3 g zbytkového cukru, 6,5 g kyselin. Světlá zlatavá barva, viskozita nízká. Vůně výrazná muškátová. V těle méně plné, v chuti ale příjemně uhlazené. Dochuť kratší až střední. I tentokrát zůstávám u 6,5 bodu.
Rulandské šedé 2010 pozdní sběr. 6 g kyselin, 5,5 g zbytkového cukru. Barva sytější zlatavá, viskozita vyšší. Intenzivnější, trochu sladší, možná ne úplně typická, ale určitě příjemná vůně. Byly v ní pomeranče a černý bez. Tělo již plnější, v chuti pikantní, s kyselinkou, která byla také zřetelná, nicméně působila příjemně. Dochuť středně dlouhá. Tohle víno představovalo jasně vyšší kvalitu a ocenil jsem ho lepšími 7 body. U ostatních hostů ale příliš nezabodovalo.
Tramín červený 2010 pozdní sběr. 6,5 g kyselin, 12 g zbytkového cukru. Sytější zlatavá barva, viskozita vyšší. Velmi intenzivní, těžká sladká vůně, v níž byly pro odrůdu typické růže a také skořice. Plné tělo, lahodná bohatá chuť rozinek a sladkého ovoce. V chuti ani v delší dochuti jsem neobjevil žádný náznak hořčinky, která se u tramínu občas objevuje. I když v poslední době v mých soukromých preferencích tato odrůda malinko ustupuje, tentokrát se mi hodně líbila, nejvíce ze všech bílých. Lepších 7,5 bodu.
Ryzlink rýnský 2009 pozdní sběr. 7 g kyselin, 12 g zbytkový cukr. Světlinká, skoro vodová barva, viskozita nižší. Středně intenzivní, vyzrálejší odrůdová vůně, med, lipovina, trocha citrusů. V těle plnější, chuť uhlazená, i když možná až moc. Možná mě ovlivnilo porovnání s předchozími víny, takže jsem trochu postrádal více svěžesti. Dochuť delší. Pěkné víno, které bylo hosty oceněno jako nejlepší bílé, u mě těsně druhé, dal jsem 7,5 bodu.


Zweigeltrebe rosé 2010 pozdní sběr. 7 g kyselin, polosuché. Světlejší starorůžová barva, viskozita střední. Jemná, méně výrazná vůně, náznak červeného rybízu. V těle poměrně plné, v lehce kořenité chuti červený rybíz a pomeranče. Dochuť středně dlouhá. Dávám 6,5 bodu.
Modrý Portugal 2009 pozdní sběr. 1,8 g zbytkového cukru, 4 g kyselin. Já tuhle odrůdu nijak zvláště nevyhledávám, tento vzorek byl ale hodně netypický, líbil se mi a nedalo mi, abych se nezeptal, zda v něm není nějaká příměs jiné odrůdy, protože mi moc neseděla ani barva ani vůně. Odpověď zněla, že jde o unikátní velmi starý klon. Tak čím mě zaujal? Velmi tmavá granátová barva, vysoká viskozita. Velmi intenzivní a na odrůdu nezvykle těžká vůně malin a ostružin. V těle středně plné, hodně kořenitá chuť peckovin, středně dlouhá dochuť. Pěkné víno, které jsem ocenil na 7,5 bodu.
Cabernet Moravia 2009 pozdní sběr. 2,2 g zbytkového cukru, 4,5 g kyselin. Barva tmavého granátu, viskozita vysoká. Hodně těžká široká vůně přezrálých malin, ostružin a švestek. V těle hodně plné, s příjemně kořenitou chutí višní. Dochuť dlouhá. U mě jasný vítěz ochutnávky, který těsně zvítězil i v závěrečném hlasování hostů. Já mu dal lepších 8 bodů.
Sevar 2009 pozdní sběr. 2,6 g zbytkového cukru, 5 g kyselin. Tak na tento vzorek jsem se hodně těšil. Tuhle novinku mezi u nás registrovanými odrůdami jsem ještě nechutnal. Odrůdu vyšlechtil křížením mateřské Seyve Villard s otcovskou Svatovavřinecké v roce 1964 Ing. Václav Křivánek. Barva velmi tmavého granátu, prakticky neprůhledné, viskozita střední. Vůně - to byla rána do nosu! Mezi sousedy jsem zaslechl např.: marihuana, zahradní postřik apod. Byla absolutně neobvyklá, dosti štiplavá, trochu květin a o něco více ovoce, snad červený rybíz. Tělo středně plné, chuť mi přišla dost ostrá. Dochuť středně dlouhá. Byl jsem zklamaný, tohle si mě tedy nezískalo. Nicméně - ostatním se dost líbilo. Snad právě pro tu neobvyklost. Nakonec při závěrečném hlasování skončilo jen o hlas za Cabernetem Moravia. Já ale končím u 6,5 bodu.


Pokud mám celkově shrnout dojem z ochutnávky: byl jsem spokojený. Většina prezentovaných vín možná nepředstavala absolutní špičku, určitě ale taky neurazila. Byla příjemná, dobře pitelná, snadno srozumitelná. Možná sice ne něco pro hodně zmlsané jazýčky, ale pro běžné zákazníky vinoték jistě ne špatná volba. Vedle toho ale mají i opravdu hezké kousky, jakým byl například zmiňovaný Cabernet Moravia, se kterým mají někteří vinaři trochu problémy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 25. května 2011 v 7:27 | Reagovat

Ahoj Milasko! Dík za zaujímavý obrázok - tie schody by som veru vyšľapať hore nechcela!!! Pohľad zhora musí byť ale ozaj krásny! Zdravím a prajem príjemný deň. Viera

2 Honza Mikulčík Honza Mikulčík | E-mail | Web | 25. května 2011 v 12:14 | Reagovat

díky za článek,
jen bych rád něco poznamenal k těm bílým ročníku 2010, to že jsou tenčí a vodovější ještě neznamená, že vinařství je průměrné, znamená to, že se k vašim nosům dostal opravdu ročník 2010 z české republiky a ne nějaký dovezený hrozen či technologicky dokrášlené víno, to je třeba si uvědomit, uvidíte, že podobných vín se časem napijete i u jiných, věhlasnější vinařství, viz. např. výsledky Valtic.vinných trhů (letošních)

3 milasko milasko | Web | 25. května 2011 v 13:03 | Reagovat

[2]: Vína se mi docela líbila a z faktu, že některá vína byla trochu tenčí rozhodně nevyvozuji závěr, že vinařství je jen průměrné. Chápu to spíše jako výsledek obchodní strategie, zaměření na určitý typ zákazníka. Nabízí se tu jistě srovnání s mým nedávným článkem o ochutnávce vín Petra Bízy. Problém s ročníkem 2010  je mi také celkem jasný, ostatně psal jsem, že to bylo mé první setkání s tímto vinařstvím a starší ročníky neznám, tudíž můj závěr se týká jen toho, co jsem mohl ochutnat.

4 Margarita Margarita | Web | 28. května 2011 v 19:47 | Reagovat

Ahoj Milane, ty už jsi snad za vínem procestoval svět. Mě by tenčí nevadilo.:)Přeji ti pěknou neděli u vínečka!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama