Červenec 2011

Vinařské aktuality – červenec 2011

28. července 2011 v 7:23 | milasko |  Úvahy o víně
Londýnské víno
Před čtyřmi lety se rozhodla skupina nadšenců, vlastnících v Londýně na zahrádkách a balkonech keře vinné révy, že si vytvoří společné vinařství. Tak vzniklo Urban Wine Company. Z první společné úrody vyrobili pouhých 20 lahví růžového vína. Mělo to ale takový úspěch, že produkce začala růst. V roce 2010 už sklidili 1,5 tuny hroznů a vyrobili 1 300 lahví. Ty se prodávají v některých londýnských obchodech asi za devět liber.

Jak je vlastně víno doopravdy silné?
V USA prověřila skupina expertů obrovské množství vín z celého světa a došla k překvapivému závěru. Obsah alkoholu, uváděný na etiketách nesouhlasil v 57 %. Všechna tato vína byla ve skutečnosti silnější! V průměru se jednalo o rozdíl asi 0,5 %. Nejde ale skoro určitě o náhodu. Předpokládá se, že to vinaři dělají záměrně, protože na trhu je v posledních letech zájem o nápoje s nižším obsahem alkoholu.

Nahé vinařky a vinaři
Skupina mladých rakouských vinařek se rozhodla vytvořit kalendář na rok 2012, v němž jsou nafoceny pouze ve spodním prádle. Smyslem je upoutat pozornost na místní vinařství. Není to první akce toho druhu. Něco podobného už uskutečnili před několika lety francouzští vinaři. V jejich kalendáři byli muži i ženy. Propagovali svou apelaci AOC Cotes de Bourg. Fotografie měly vyjadřovat přírodní aspekty místního vinařství. V údolí Napa v USA byl zase vytvořen kalendář s vinaři, zakrývající své intimní partie lahvemi vína. Peníze získané z jeho prodeje posloužily projektu na zachování zemědělské půdy v regionu.

Dům obložený korkem
Pan Miroslav Svoboda z Mutěnic se rozhodl, že svůj dům vyzdobí skutečně neobvykle. Fasádu začal obkládat korkovými zátkami. Ty nejprve rozpůlil a nechal dezinfikovat. Po důkladném vysušení jimi oblepil dům. Smyslem nebylo zateplení, ale šlo čistě o estetickou záležitost. Celkově jich bylo potřeba asi 150-180 tisíc. Dům se stal místní turistickou atrakcí.

Regent, Gamay, hezké vlášáky a to další z počátku léta

24. července 2011 v 8:38 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Na začátku léta jsem se "strefil" do celkem pěkných vín, červených i bílých. Až na jednu výjimku byla domácího původu.

Ryzlink vlašský 2008 výběr z hroznů - Mikrosvín Mikulov. Vinařská obec Březí, viniční trať Liščí vrch. Řada Traditional line. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena korkem o délce 44 mm s logem vinařství. Obsah alkoholu 13 %, 4,1 g zbytkového cukru, 5,1 g kyselin a 25,3 g bezcukerného extraktu. Sytá zlatožlutá barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní, převážně květinová vůně, pampelišky, med, ale i vlašské ořechy. V těle plnější, hodně extraktivní, náznak citrusů,
vyrovnané cukry a kyseliny. Střední až delší dochuť s nepatrnou hořčinkou. Dávám 7 bodů z deseti možných.Cuvée Binder Rouge 2008 jakostní známkové víno - Vinařství Pavel Binder Rakvice. Obsah alkoholu 11,5 %, 1,8 g zbytkového cukru, 4,9 g kyselin, 21,9 g bezcukerného extraktu. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 40 mm. Rubínová barva, viskozita střední. Méně intenzivní vůně tmavého ovoce, středně plné tělo, příjemná pikantní chuť višní a červeného rybízu. Středně dlouhá dochuť. Dostává 7 bodů.

Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr, polosuché - Vinařství Pavel Binder Rakvice. Vinařská obec Rakvice, viniční trať Kozí horky. Bezcukerný extrakt 21 ° NM, 10 g zbytkového cukru, 7 g kyselin, obsah alkoholu 13 %. Hnědá Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Zlatožlutá barva, vyšší viskozita. Mohutná vůně sladkého exotického ovoce, zejména přezrálého ananasu, pod tím jablkový kompot. Plné tělo, v chuti sladké hrušky. Dochuť středně dlouhá. Dávám lepších 7 bodů.

Veltlínské zelené 2008 výběr z hroznů, polosladké - Vinařství Blanka Ďurinová Bzenec. Vinařská obec Nechvalín, viniční trať Borový čtvrtě. Láhev z khaki skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %. Velmi sytá zlatožlutá barva, viskozita střední. Intenzivnější sladká vůně manga a meruněk. Středně plné tělo, chuť hodně sladká, meruňkový kompot s nepatrnou hořčinkou. Dochuť kratší. Dávám 6,5 bodu.

Regent 2008 moravské zemské víno - Vinařství rodiny Pazderků Mikulov. Vinařská obec Bulhary. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti s logem. Obsah alkoholu 12,5 %, cukernatost při sběru 18 ° NM. Regent je mezidruhový hybrid, vyšlechtěný v Německu z odrůd Diana a Chambourcin, u nás zatím poměrně vzácný. Velmi tmavá fialová barva, viskozita nižší. Středně intenzivní, trochu ostřejší vůně kyselejšího červeného ovoce, nejspíše lesních jahod. V těle poněkud méně plné, ovocná chuť višní, až překvapivě málo výrazné třísloviny. Dochuť kratší až střední. Trochu lepších 6,5 bodu.

Gamay Freo 2009 Reserve - Lion-Gri, Moldávie. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena krátkým korkem z drti. Obsah alkoholu 11 %. Hezká višňová barva, vyšší viskozita. Jemná vůně třešňového kompotu, švestek a povidel. Spíše lehčí víno příjemně pikantní višňové chuti s málo výraznými tříslovinami a kratší dochutí. Spíše ženské víno, které se dobře pije, i když nějaký hluboký dojem nezanechá. Trochu horších 7 bodů.

Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr - Vinařství Štěpánek Mutěnice. Řada Collection exclusive. Vinařská obec Mutěnice, viniční trať Hraničky. Štíhlá zelená pistole byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 40 mm. Obsah alkoholu 10,5 %. Zlatá medaile Víno Tirnavia. Světlá zelenkavá barva, viskozita střední. Jemná vůně meruněk a lučního kvítí, středně plné tělo. V hezky uhlazené chuti opět meruňky. Mimořádně příjemně působící odchod střední délky. Dávám 7,5 bodu.
Mezi uvedenými vzorky tedy nebylo nic, co by se dalo zařadit mezi absolutní špičku, nenarazil jsem ani na nic špatného, vše bylo slušně nebo velmi dobře pitelné, celkově to byla taková docela vyrovnaná série.

Ochutnávka Ryzlinku rýnského

18. července 2011 v 9:44 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce


Trochu se zpožděním se dostávám k reportáži z ochutnávky, která se v červnu konala v Chrudimi. V pěkném prostředí salónku zdejšího muzea ji pořádala vinotéka U Kálesů. Celá akce byla zaměřena na královskou odrůdu Ryzlink rýnský, navíc se zajímavým porovnáním vín domácích s těmi ze středního Porýní. Ochutnávkou provázeli pánové Dramlitsch a Tošovský, přičemž první prezentoval vína německá a druhý domácí. Vzorků bylo požehnaně, celkem třináct.Ryzlink rýnský 2010 zemské - Krásná hora, Starý Poddvorov. 11,7 % alkoholu, 7,5 g zbytkového cukru a 11 g kyselin. Světlinká zlatavá barva, dosti zřetelné perlení ve vzhledu, vyšší viskozita. Vůně poměrně typická, i když s převažujícími ovocnými tóny. V těle středně plné, svěží chuť, kyselina dosti výrazná. Dominovala také v kratší až střední dochuti. Bodování začínám 6,5 body z deseti možných.

Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr - Školní statek Mělník. Vinařská obec Liběchov, trať Budyně. Obsah alkoholu 13 %. Sytější zlatá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně barev a olejů, v těle ne moc plné. Olej jako by se projevoval i v chuti, trochu málo svěží, dochuť kratší. Znovu 6,5 bodu.

Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr - Školní statek Mělník. Obsah alkoholu 13,5 %. Barva zlatavá, ve vzhledu zřetelné perlení, viskozita vysoká. Příjemné medové a petrolejové tóny ve vůni. Středně plné tělo. Chuť sice odpovídala vůni, byla ale o něco horší, než vůně slibovala, působila poněkud mdle. Ve středně dlouhé dochuti opět až dost výrazné kyseliny. Trochu lepších 6,5 bodu.
Bacharacher Kloster Fürstental Riesling Kabinett 2009 - Weingut Dr. Randolf Kauer. Obsah alkoholu 11 %, 3,4 g zbytkového cukru, 7,6 g kyselin. Světlinká nazlátlá barva s nepatrným nádechem do zelena. I zde ale bylo lehké perlení ve vzhledu. Vůně velmi slabá, nicméně sympatická, lipová. V těle plnější, chuť velmi příjemná, bohatá, harmonická, spíše bylinná, dochuť střední až delší. Celkem jasný posun nahoru, 7,5 bodu.

Riesling 2009 - Weingut Toni Jost. Vinice Bacharacher Hahn. Obsah alkoholu 12 %, 7,3 g zbytkového cukru, 6 g kyselin. Barva zlatavá, vyšší viskozita. Vůně slabší, nezřetelná. Lehčí víno se svěží harmonickou chutí. Dochuť kratší až střední. Nekomplikované víno na delší pití, dostává 7 bodů.Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr - Richard Tichý Hrušky. Obsah alkoholu 11,7 %, 3,2 g zbytkového cukru, 6,4 g kyselin, cukernatost při sběru 21,8 °NM. Krásná zlatá barva, viskozita střední, nepatrné perlení ve vzhledu. Vůně nesmírně intenzivní a přitažlivá, pampeliškový med. V chuti sametově uhlazené, dochuť středně dlouhá. Poctivých 7,5 bodu.

Bacharacher Wolfshöhle Riesling Spätlese 2009 - Weingut Hoffmann & Sturm. Obsah alkoholu 13 %, 6,4 g zbytkového cukru, 7,1 g kyselin. Hezká sytější zlatavá barva, viskozita vyšší. Vůně spíše méně intenzivní ale velmi pěkná, ovocná, meruňky, náznak černého bezu. V lahodné chuti převažovaly byliny, dochuť středně dlouhá. Velmi pěkné víno, které se asi bude ještě zlepšovat. Lepších 7,5 bodu.

Cuvée Ryzlink 2008 + 2009 - Krásná hora, Starý Poddvorov. Obsah alkoholu 12,4 %, 12 g zbytkového cukru, 6,5 g kyselin. Hezká jasná zlatavá barva, viskozita nižší. Vůně velmi slabá, nasládlá, květinová. Chuť určitě zajímavější než vůně, poměrně výrazná, i když trochu vystupoval cukr. Dochuť kratší. Trochu horších 7 bodů.

Bacharacher Kloster Fürstental Riesling Kabinett 2009 Feinherb - Weingut Dr. Randolf Kauer. Obsah alkoholu 11 %, 13,9 g zbytkového cukru, 8,5 g kyselin. Světlince zlatavá barva s nádechem do zelena, nepatrné perlení ve vzhledu, viskozita nižší až střední. Méně intenzivní vůně s lehkým náznakem kvasnic. Postupně se uvolňovalo příjemnější aroma černého bezu. Tělo středně plné, chuť velmi pěkná, uhlazená, dochuť kratší až střední. Lepších 7,5 bodu.

Riesling Kabinett 2009 Feinherb - Weingut Toni Jost. Obsah alkoholu 10,5 %, 16,5 g zbytkového cukru, 7,4 g kyselin. Světlejší zlatavá barva, nižší viskozita. Jemná ale zřetelná lipová vůně. Plné tělo, bohatá, spíše ovocná chuť, dochuť delší. Velmi povedené víno, dávám lepších 8 bodů.


Ryzlink rýnský 2009 pozdní sběr, polosladké - Richard Tichý Hrušky. Obsah alkoholu 12 %, 22,3 g zbytkového cukru, 6,4 g kyselin, cukernatost při sběru 22,4 g. Světlejší zlatavá barva s zelenkavým nádechem, střední až vyšší viskozita. Lehká sladší ovocná vůně. Středně plné tělo, chuti dosti sladká, trochu těžce působící, středně dlouhá dochuť. Dávám 7 bodů.

Bacharacher Wolfshöhle Riesling "S" 2009 Feinherb - Weingut Bernard Prass. Obsah alkoholu 12,5 %, 27 g zbytkového cukru, 7,9 g kyselin. Hezká jasná zlatavá barva, viskozita vysoká. Sladší vůně, příjemná ale nezřetelná. Plné tělo, bohatá nasládlá harmonická chuť. Dochuť středně dlouhá až delší. Další velmi povedené víno, kterému dávám lepších 8 bodů.

Oberdiebacher Fürstenberg Riesling Spätlese 2006 - Weingut Dr.Randolf Kauer. Obsah alkoholu 10,5 %, 66(!) g zbytkového cukru, 7,4 g kyselin. Zlatavá barva s lehkým nazelenalým nádechem, viskozita nižší až střední. Intenzivnější sladší vůně s náznakem petroleje. V těle plné ale chuť opravdu dost sladká. Dochuť kratší až střední. Trochu horších 7,5 bodu.
Co tedy na závěr? Lépe dopadly ryzlinky z oblasti svého zrodu, což ale vůbec neznamená, že bych na ty moravské zanevřel. Domácí vína měla navíc jeden zřetelný handicap. Byla totiž zřetelně hůře vychlazená, což je v příšerném vedru, které tento den panovalo, jednoznačně znevýhodňovalo. Nejlépe z nich u mě dopadla ta od Richarda Tichého, která měla i příznivý poměr mezi kvalitou a cenou. Hodnocení německých vín považuji z výše uvedených důvodů za objektivnější, všechna prezentovaná vinařství z oblasti Mittelrhein se předvedla ve velmi pěkném světle.


Mongolská říše 6. Konec Čingischánovy vlády

14. července 2011 v 10:43 | milasko |  Mongolové


Ke konci Čingischánovy vlády začali Mongolové pronikat i do Evropy. V černomořských stepích zůstával z jejich pohledu nepotrestaný nepřítel - Polovci. Ti předtím pomáhali jejich starým úhlavním nepřátelům Merkitům, což jim Mongolové nehodlali odpustit. Polovci viděli, že se sami neubrání, proto se o pomoc dokonce obrátili ke svým tradičním nepřátelům Rusům, kterým celkem správně vysvětlili, že po případné porážce Polovců budou na řadě oni. V roce 1223 překročili Mongolové po úspěšných bojích v Zakavkazsku (1222 rozbili gruzínskou armádu) Kavkaz a pronikli do Černomoří. Čingischán sem vyslal dva schopné vojevůdce Sübeteje-baatura a Džebeho. Jejich síly nebyly nijak velké, každý měl jen jeden tümen (tumen), tedy dohromady asi 20 tisíc mužů. Sněm ruských knížat souhlasil s pomocí Polovcům, jejichž vládce Kotan-chán ale musel přijmout křest. Proti Mongolům postavili spojenci silnou armádu, jejíž počet se odhaduje na 40 - 80 tisíc. Rusové ale Mongoly značně podcenili a navíc neznali jejich klasickou taktiku, tedy vylákání nepřítele do předem připravené léčky. Mongolové si předem vyhlédli a připravili bojiště na řece Kalce, předstírali, že jsou slabí, vylákali část nepřátelských sil, pak ale udeřili čerstvými jednotkami ze zálohy. První začali ustupovat Polovci, kteří svým úprkem rozbili ruskou formaci a ta už pak Mongolům nemohla vzdorovat. Spojenci utrpěli obrovské ztráty (údajně až 50 tisíc, z Rusů se měl vrátit jen každý desátý), kníže Mstislav Kyjevský byl následně zajat a brutálně umučen. (Mongolové ho vinili ze zabití jejich poslů před bitvou, ale i zrady vlastních bojovníků, protože jeho vojska přímo do bitvy nezasáhla.) Mongolské vítězství nad mnohem početnějším nepřítelem bylo umožněno jejich mimořádnou disciplinovaností a secvičeností, zatímco ruské síly byly špatně koordinované, každý kníže velel svým oddílům a na ostatní se příliš neohlížel. Přes jasné vítězství ale Mongolové dále do Evropy zatím nepostupovali, to nebylo jejich úkolem. Kromě porážky Polovců měli zatím jen prověřit vojenské síly a schopnosti Evropanů, proti nimž by ještě rozhodněji zaútočili později. Zatím totiž měli ještě důležitější nepřátele v Asii.
Dokončení úspěšné vojenské kampaně proti Chórezmu se Čingischán nedožil, protože se opět přesunul na východ. Nejprve vážně uvažoval o útoku na svého nejstaršího syna Džočiho, který opakovaně neplnil jeho příkazy (byl například dosti milosrdný vůči poraženým), ale nakonec v roce 1226 znovu zaútočil na Tanguty. Po předchozí válce byl jejich vládce zavázán slibem poskytnout svá vojska jako pomocný sbor při boji proti Chórezmu. Domníval se ale, že Mongolové válku s touto velmocí prohrají, svou pomoc tudíž odmítl. Čingischán zahájil své poslední tažení. Mongolové porazili stotisícovou tangutskou armádu, znovu se probili k hlavnímu městu Edzin-aj a oblehli je. Během obléhání Čingischán v roce 1227 zemřel (přesné příčiny smrti nejsou známy, snad nezdravé klima, či následky těžkého úrazu po pádu z koně v roce 1225), Mongolové ale jeho smrt utajili a donutili město se vzdát. Následovaly mimořádně kruté represálie vůči poraženému obyvatelstvu. To nebylo u Mongolů úplně běžné. Pokud se jim nepřítel brzy poddal, uložili mu daně, přiměli ho dodávat jim vojenskou pomoc, ale obvykle se nijak krutě nechovali. To však platilo jen v tom případě, že se jejich noví poddaní nedopustili zrady. Ti si totiž někdy relativně mírné podmínky vykládali jako slabost a v pak se pokusili odpadnout. Na to ale Mongolové vždy reagovali drastickými tresty, protože zradu neodpouštěli. Podobně jako Edzin-aj dopadla některá města v Číně nebo středoasijský Merv.

Místo Čingischánova hrobu je dodnes neznámé, předpokládají se různá místa v Mongolsku (horní tok řeky Ononu, posvátná hora Burchan-Chaldun). S velkou pravděpodobností by se zde mohly nacházet velké poklady.


Ochutnávka Rodinného vinařství Beneš Hrušky

9. července 2011 v 7:01 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce


Koncem června pořádala vinotéka Vinný šenk v Pardubicích ochutnávku vinařství Beneš Hrušky. Jedná se o rodinné vinařství otce Jaroslava a syna Romana. Bylo založeno v roce 1996 a patří do sdružení Bonus Eventus. Obhospodařují 6,5 ha vinic v obci Hrušky, která se nachází východně od Břeclavi. Část suroviny nakupují od příbuzných též z Hrušek.Většina hroznů pochází z tratí Hastrmany a Podsedky. Od roku 1999 víno lahvují, současná produkce je 45 tisíc lahví ročně. Jejich vína již získala řadu ocenění. Asi největším úspěchem bylo vítězství na Valtických vinných trzích s Merlotem ročníku 2009. Klíčem k úspěchu jsou podle pana Romana, který ochutnávkou provázel, zdravé, ideálně vyzrálé hrozny a jejich rychlé a šetrné zpracování. Z bílých odrůd pěstují Veltlínské zelené, Rulandské šedé, Chardonnay, Aurelius, Ryzlink rýnský a Sauvignon, z modrých Rulandské modré, Frankovku, Cabernet Moravia, Zweigeltrebe, Dornfelder a Merlot.
My jsme mohli ochutnat celkem 12 vzorků, převážně z ročníku 2010, z toho 7 bílých, jedno rosé a 4 červené. Část analytických hodnot jsem zachytil, něco mi ale uteklo.Veltlínské zelené 2010 pozdní sběr, suché. Trať Podsedky. 4 g zbytkového cukru, 7,2 g kyselin, obsah alkoholu 12 %. Na úvod pěkné víno, které okamžitě zaujalo výraznější sladkou ovocně květinovou vůní, která trochu připomínala bonbony bonpari, ale ucítil jsem i špetku mentolu a pepře. Barva byla velmi světlince zlatavá s nazelenalým nádechem, viskozita střední. V těle trochu méně plné, velmi svěží, lehké, se zřetelnou, ale nikoliv nepříjemnou kyselinkou. Dochuť kratší. Začínám hodnocení trochu horšími 7 body (z deseti možných).

Rulandské šedé 2010 pozdní sběr, suché. Trať Hastrmany. 4 g zbytkového cukru, 7,1 g kyselin. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Vůně hodně intenzivní a velmi lákavá, připomínala mi ale spíše Sauvignon, cítil jsem hlavně černý rybíz. V těle spíše méně plné, chuť příjemná, ovocná, opět spíše sauvignonová, dochuť kratší až střední. Dostává 7 bodů.

Chardonnay 2010 pozdní sběr, suché. Trať Podsedky, staré keře (asi 50 let). 4 g zbytkového cukru, 7,9 g kyselin, 24 g bezcukerného extraktu. Zlatavá barva, vyšší viskozita. Typická intenzivní vůně exotického ovoce, sladkého ananasu, manga, přezrálých banánů, ale i hrušek. Středně plné tělo, chuť mi přišla trochu drsnější, výrazně minerální, dochuť středně dlouhá. Víno má dobrou perspektivu zrání a určitě bude ještě zajímavější. Dávám trochu lepších 7 bodů.

Sauvignon 2010 pozdní sběr, suché. 6 g zbytkového cukru, 7,4 g kyselin. Víno získalo zlatou medaili na Valtických vinných trzích. Barva zlatavá, viskozita vysoká. Vůně velmi výrazná, sladká, ovocně bylinná, byly zde broskve a květy hluchavek. V těle plnější, velmi harmonické, ale i hezky svěží, s chutí meruněk. Středně dlouhá dochuť. U mě nejlepší víno ochutnávky. Dostává 8,5 bodu.

Chardonnay 2010 pozdní sběr, polosuché. Trať Hastrmany.10 g zbytkového cukru, 7,2 g kyselin. Světlinká zlatavá barva se zelenkavým nádechem, viskozita vyšší. Středně intenzivní ovocná vůně, trochu jako sladkokyselé citrónové bonbony. Tělo tenčí, kyselinky mi přišly trochu svíravé a v dochuti byla lehká hořčinka. Dochuť kratší až střední. Dávám 6,5 bodu.

Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr, polosuché. Trať Hastrmany. 11 g zbytkového cukru, 9,1 g kyselin, 25 g bezcukerného extraktu. Barva zlatavá s lehkým nazelenalým nádechem, viskozita vysoká. Příjemná, ale znovu trochu netypická vůně, která mi opět spíše připomínala Sauvignon. Byla sladší, s tóny hluchavek. Plnější tělo, harmonické, hezky uhlazené. V ovocné chuti jsem cítil hlavně meruňky. Středně dlouhá dochuť. Dostává 7,5 bodu.

Aurelius, 2010 pozdní sběr, polosladké. 20 g zbytkového cukru, 8,9 g kyselin. Světlejší zlatavá barva s nepatrným nádechem do zelena, vysoká viskozita. Vůně hodně intenzivní, výrazné tóny černého bezu, mango, trocha ananasu. Extraktivní harmonické víno se sladší ovocnou chutí. Dochuť střední až delší. Dávám 8 bodů.Cuvée Zweigeltrebe a Rulandské modré, rosé, suché. Obsah alkoholu 11,8 %, 4 g zbytkového cukru, 6,8 g kyselin. Sytější růžová barva, vysoká viskozita. Výraznější vůně jahod se smetanou. Středně plné tělo, lehce nahořklá chuť neslazeného ovocného čaje. Dochuť středně dlouhá. Trochu horších 6 bodů.

Cabernet Moravia 2010 jakostní odrůdové, suché. Cukernatost při sběru byla 19 °NM. 5 g kyselin, obsah alkoholu 13,5 %. Barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita vyšší. Vůně výraznější, hodně ostrá, s tóny papriky. V těle méně plné, s jemnými tříslovinami, ale trochu trpčí. Dochuť kratší až střední. Dostává 6,5 bodu.

Dornfelder 2010 jakostní odrůdové, suché. 2 g zbytkového cukru, 4,8 g kyselin, 20 g bezcukerného extraktu. Barva tmavší granátová, viskozita vysoká. Vůně hodně zvláštní, skoro vůbec ne ovocná, spíše byliny, sušená zelenina, snad trocha sušeného ovoce. V těle méně plné, velmi příjemně působící sladké třísloviny, v chuti višně. Dochuť kratší až střední. Dávám 7 bodů.

Zweigeltrebe 2010 pozdní sběr, suché. Obsah alkoholu 12 %. Barva hodně tmavého rubínu, viskozita vysoká. Jemná, méně intenzivní vůně ostružin a višní. V těle plnější, třísloviny sice zřetelné, ale příjemné, v chuti opět ostružiny. Dochuť středně dlouhá až delší. Dávám 7,5 bodu.

Rulandské modré 2009 výběr z hroznů, suché, barrique. Mahagonová barva s narezlými menisky, viskozita vysoká. Těžká velmi výrazná vůně, v níž byly zřetelné kouřové barikové tóny, pod tím se pomalu uvolňovalo ovocné aroma, hlavně rybízu a brusinek, ale také trocha čokolády. Mohutné víno s hodně plným tělem, v chuti višně a rybíz, třísloviny sametové, dochuť delší. Velmi pěkný závěr, nejlepší červené víno večera. Dávám lepších 8 bodů.A jak hodnotím večer celkově? No, chybička se našla. Ne ve vínech, ta byla vesměs velmi pěkná. Problém byl trochu s návštěvníky. Přesto, že Vinný šenk je velmi malý, bylo občas, zvláště ve druhé polovině ochutnávky dost špatně slyšet, co pan Beneš říkal. A to jsem seděl skoro u něho! Chápu, že ne každého zajímají třeba analytické hodnoty, pokud si ale někdo jen potřebuje napumpovat alkohol do hlavy, neměl by chodit na řízené degustace.


Mongolská říše 5. Čingischánovy výboje po sjednocení

4. července 2011 v 8:19 | milasko |  Mongolové


Bezprostředně po dokončení sjednocení mongolských kmenů započaly grandiózní výboje. Současně ale začala ve střední a východní části Asie válka všech proti všem a situace se stala značně nepřehlednou (viz odkazy na dějiny sousedních zemí). V roce 1207 podrobil Čingischánův syn Džoči lesní kmeny Sibiře a přinutil je platit daně. 1208 porazil vojevůdce Sübetej u Irtyše spojená vojska Merkitů a Najmanů. Padl vůdce Merkitů Toktabek a jejich zbytky ustoupily dále na západ. Také zbytky Najmanů ustupovaly a podařilo se jim usadit se v Sedmiříčí pod ochranou gür-chána Kara-Kitanů Džulchu, který potřeboval nové bojovníky pro válku s Chórezmem. Vládce Najmanů Küčlük se brzy stal gür-chánovou pravou rukou a dostal jeho dceru za ženu. 1208 získali Merkité proti Mongolům pomoc od Polovců (Kumánů), ale byli poraženi a prakticky vyhlazeni Džočim. Na vítězné Mongoly poté ale nečekaně zaútočila vojska chórezmšáha Muhammada, který současně zahájil válku i proti Kara-kitanům. V následujícím roce od kara-kitanského gür-chána odpadli Ujgurové a bez boje se podrobili Čingischánovi. Současně zahájili Mongolové velké tažení proti mocné tangutské říši Si- Sia na severozápadě dnešní Číny. Válka neprobíhala bez komplikací. Padesátitisícové tangutské armádě se nejprve podařilo Mongoly porazit v bitvě v horském průsmyku Alašanu. Pak se ale Mongolové přece jen probojovali k nepřátelskému hlavnímu městu Edzin-aj. Tanguti ale zničili přehrady na Chuang-che a zatopili celé okolí. Počátkem roku 1210 došlo k dohodě, kdy tangutský vládce uznal závislost a Mongolové odtáhli.
Najmanský vládce Küčlük se během války proti Chórezmu postavil proti svému pánovi, 1211 zajal gür-chána, formálně ho ponechal u moci, ale fakticky vládl sám. Když 1213 Džulchu zemřel, stal se jeho nástupcem.
Mezitím zahájili Mongolové v roce 1211 velkou válku proti džürčenské říši Ťin v severní Číně. Džürčenové se urputně bránili, ale 1215 byl Mongoly dobyt Peking a poté uzavřeno příměří, protože Mongolové potřebovali přesunout síly na západ.
Küčlük využil toho, že mongolská vojska byla zaměstnána v severní Číně a pokusil se o obrození upadající kara-kitanské říše. Na jihozápadě dosti úspěšně zatlačoval vojska Chórezmu, na východě opětovně pronikal do Západního kraje. Zde ale oblehl město Almalyk, kde žila Čingischánova vnučka. To přimělo Mongoly, aby sem vyslali část své armády. Küčlük ustupuje, ale strach z Mongolů proti němu vyvolal vzpouru v jeho vlastní říši. Musel uprchnout, Mongolové ho ale 1218 dostihli a zabili. Říše byla podrobena, ale Kara-Kitanové, Mongolům blízce příbuzní, byli do mongolské armády jako samostatný plnoprávný sbor. (Podobně jednali Mongolové i s Kitany, kteří zůstali po zničení říše Liao v severní Číně pod nenáviděnou džürčenskou nadvládou a bez problémů se novým dobyvatelům podrobili).


Mongolové se tak stali sousedy Chórezmu, který byl v té době na vrcholu moci, byl přední světovou mocností. Síla jeho armády byla odhadována na 300 tisíc mužů. Mongolové však příliš neváhali, jako záminku si vzali nevyprovokovaný útok Chórezmu při tažení proti Merkitům a v roce 1219 zaútočili. Chórezmšáh Muhammad se neodvážil střetnout se s nimi a jenom ustupoval, což vedlo k demoralizaci jeho armády a on sám během ústupu zemřel. V boji ale pokračoval jeho schopný syn Džaláluddín, kterému se podařilo v roce 1221 Mongoly porazit ve velké bitvě u Parvánu. Poté ale Mongolové nasadili větší síly, velení se ujal sám Čingischán a postupně zatlačil nového chórezmšáha na severozápad.
V této době založil Čingischán hlavní město říše - Karakorum. Sám zde ale nepobýval, k městům neměl důvěru. Jsou sem ale přiváženi řemeslníci a učenci ze všech porobených zemí. Mnozí z nich postupně získali poměrně vlivné postavení.