Tanguti. Říše Si-Sia. 1. část

23. srpna 2011 v 7:43 | milasko |  Čína
Tanguti byli příbuzní Tibeťanů. Sami si říkali Miniagové, Číňani jim říkali Tangsiangové, ale postupně převládlo mongolské pojmenování Tanguti. Původně žili v údolích řek Tao-che a Wej-che, ale pod tlakem Tibeťanů se v 7. století přesunuli do Ordosu, úrodné oblasti v ohybu Chuang-che. Zde se jim velmi dařilo a rychle početně přibývali. Koncem 9. století si vytvořili knížectví, které formálně uznávalo čínskou svrchovanost. Ve skutečnosti zde hodně samostatně vládla knížata, která odvozovala svůj původ od sien-pijské dynastie Toba, tedy v říši Pej Wej, která ovládala severní Čínu ve 4.-6. století.
Koncem 10. století se nová čínská dynastie Sung pokusila toto území skutečně podřídit. V roce 982 Tangutové povstali pod vedením Toba Ťi-čchiena. Boje zpočátku probíhaly se střídavými výsledky, pak si ale Tanguti získali podporu kitanské dynastie Liao. V roce 989 dostal tangutský vládce kitanskou princeznu za ženu a byl jimi uznán za krále. O rok později se se situací smířili i Číňani. V roce 1004 zahynul první král v boji proti Tibeťanům. Jeho nástupce Toba Te-min se sice nejprve usmířil se Sung, dokonce se vzdal královského titulu a uznal závislost, fakticky ale směřoval mnohem dále. O několik let později prohlásil svého zemřelého otce za císaře, svou manželku za císařovnu a syna následníkem císařského trůnu. Ten pak zahájil velkou válku proti Ujgurům, která byla z obou stran vedena mimořádně krutě. Tanguti ovládli rozsáhlá území a dobyli významné město Tun-chuang. Další rozšiřování na západě bylo ale znemožněno tím, že Tanguty znovu napadli Tibeťané, kteří si v té době vytvořili stát Tüböt. Brzy ale přešli Tanguti do protiútoku a jejich dobře organizovaná armáda, jejímž základem byla kvalitní těžká jízda, zatlačila Tibeťany do horských pevností.
Nový stát tak obhájil svou existenci a ovládl velké teritorium (asi 8000 000 km2), kde byla úrodná zemědělská půda i kvalitní pastviny. Pěstovala se rýže a další obilniny, chovali se koně, dobytek a velbloudi. Hlavní město bylo Edzin-aj. Tanguti sice logicky přebírali některé čínské vymoženosti, na druhé straně se ale přímo programově od nich snažili odlišit. Toba Jüan-chao provedl řadu reforem, jejichž cílem bylo odstranit to, co bylo převzato z Číny. Zavedl vlastní letopočet, písmo, samostatný úřednický aparát apod. Zvláštností byl jednotný povinný účes mužů, kdy se většina vlasů oholila a zůstaly pouze části vlasů vpředu a po stranách. V roce 1038 pojmenoval svou říši Si-Sia (Západní Sia) a prohlásil se za Syna nebes. To samozřejmě nemohla Čína připustit a zaútočila. Paradoxem je, že to byla hlavně nespokojenost obyvatelstva s nedostatkem čínského čaje a hedvábí za války, která přiměla tangutského vládce k ústupkům. Titulu Syn nebes se vzdal, ale začal používat tangutský výraz pro císaře - uczu. Navíc dostával od Číny velké poplatky v hedvábí, čaji a stříbře. I když byli Tanguti původem stepní kočovníci, postupně vytvořili vyspělou civilizaci, která sice byla na jedné straně dosti svébytná, na druhé straně nutně ovlivněná vyspělejší Čínou. V Číně právě v této době došlo k vyhánění buddhistů. Mnozí odešli k Tangutům a působili zde jako básníci, malíři, sochaři a učenci. Vedle buddhismu zde ovšem pokračovalo i tradiční uctívání duchů a předků.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | Web | 23. srpna 2011 v 16:06 | Reagovat

Ahoj Mílo! Na všechny tvoje fotografie jsem se se zájmem podíval, zvířátka byla pěkná, teda až na některý hmyz a mořské potvory. Zaujaly mě sochy z písku a také hrad Rabí, tam bych se opravdu rád podíval. Na tvoji galerii mám na počítači odkaz, tak se k tobě občas mrknu. Všechny tvé snímky jsou totiž moc zajímavé! Měj se pěkně, přeji ti krásné srpnové dny! Milan

2 Margarita Margarita | Web | 3. září 2011 v 8:46 | Reagovat

Ahoj Milane, škola začala a zas budou starosti s učením. Mám ale dobrý zdroj, kam chodit pro informace o dějinách. Jen dějiny sexuality, asi ve škole učitelé zajímat nebudou i když jsou také velice zajímavé.:o) Přeji ti moc krásný víkend! Hanka

3 milasko milasko | Web | 3. září 2011 v 9:02 | Reagovat

[2]: No proč vynechávat jediné téma, které by žáci pozorně poslouchali?

4 Margarita Margarita | Web | 3. září 2011 v 9:23 | Reagovat

To ano, ale učitelky by asi zíraly:o) Je opravdu zajímavé, jak si užívali naši předkové, to člověk kolikrát ani nevěří.:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama