Tanguti. Říše Si-Sia. 2. část

21. září 2011 v 6:56 | milasko |  Čína
V roce 1048 byl císař Toba Jüan-chao zavražděn vlastním synem a v zemi začaly vnitřní rozbroje a dokonce i válka s kitanskou říší Liao. Toho se pokusila využít k prosazení svého vlivu Čína, což ale vedlo koncem 11. století k další válce.
Říše Sung ale zároveň začala bojovat i proti Tübötu. Ten sice porazila, Tanguty ale ne. Těm nakonec dost pomohla změna mezinárodní situace. V roce 1125 zničili Džürčenové říši Liao a poté úspěšně bojují proti Číně. Naopak s Tanguty navázali přátelské vztahy. Pozoruhodné je, že v této době zesílil kulturní vliv Číny, jejíž kultura již není programově odmítána. V roce 1146 se v zemi oficiálně zavádí čínský nábožensko-filosofický směr konfucianismus. Čínský vliv je zřejmý i na kodexu tangutského práva, který byl zaveden v roce 1169, i když jsou zde zachovány jisté svébytné tangutské rysy. Zákoník se zachoval a má 1460 článků. Obyvatelstvo se dělilo na tři skupiny. Privilegované, kteří měli nějakou hodnost, osobně svobodné prosté lidi a nesvobodné. Půda a dobytek byly v soukromých rukou, ale vlastníci země měli povinnost pracovat na budování a údržbě zavlažovacích kanálů. Podle výše majetku byli muži povinni pořídit si různě kvalitní výzbroj do války. Bohatší bojovali jako jezdci, chudší jako pěšáci. Vojsko se dělilo na pravidelnou armádu a pomocné oddíly, které zajišťovaly služby pro oddíly pravidelné armády.
12. století bylo obdobím vrcholného rozkvětu tangutské kultury. Rozvíjel se knihtisk, vydávala se buddhistická a konfuciánská díla, různé slovníky, sbírky výroků a rčení apod. Předpokládá se, že obyvatelstvo bylo v relativně dost vysokém stupni gramotné, zejména ti, kteří byli ve státních službách. Ti obvykle vedle tangutského jazyka ovládali i čínštinu.
Počátek 13. století znamenal ale zvrat. Objevil se nový, mimořádně nebezpečný nepřítel - Mongolové. V roce 1209 se jim podařilo obsadit tangutské hlavní město Edzin-aj. Císař Ankuan uznal vazalskou závislost na Čingischánovi. Tanguti pak bojovali jako mongolští spojenci proti džürčenské říši Ťin, i když nepříliš aktivně. Když ale chtěl Čingischán, aby podpořili jeho tažení na západ proti Chórezmu, Tanguti odmítli. Za to je Čingischán v čele hlavních mongolských sil v roce 1226 znovu napadl. Sám sice těsně před kapitulací hlavního města v roce 1227 zemřel, to se ale jeho vojevůdcům podařilo před Tanguty utajit. Následně byl poslední tangutský císař popraven a pobito mnoho obyvatel. Na tomto území se pod mongolskou nadvládou postupně rozšířil islám, obyvatelstvo jazykově splynulo s Číňany. Vyspělá svébytná civilizace zanikla.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | Web | 22. září 2011 v 16:22 | Reagovat

Ahoj Mílo! V první chvíli jsem se zalekl, jaké články máš na mysli. Odkazy na zajímavé články svých přátel jsem v době své nemoci vůbec nepřidával. Pak jsem pochopil, že se ti líbí odkazy na mé články a jsem moc potěšen. Samé nádherné dny ti přeje Milan

2 milasko milasko | Web | 22. září 2011 v 17:35 | Reagovat

[1]: Ano, myslel jsem to tak. Díky za přání.

3 Margarita Margarita | Web | 23. září 2011 v 18:54 | Reagovat

Ahoj Milane, abych ti pravdu řekla, snažím se najít vždy nějaké slušné vtipy, ale těch bohužel moc není. Náš národ je celý zkažený, počínaje bandou zlodějů ve vedení. Dějiny jsou mnohem zajímavější, ale už kdysi byli někteří pěkní  hajzlové. Zišťovala jsem si i něco z dávných dob o naší obci a okolí a člověk by nevěřil, jak kdysi žili a co vražd se stalo za války a schovalo pod padlé v boji. Jednoho jsme měli zakopaného přímo na naší zahradě a na vše se přišlo teprve když se měli stavět tyto domy. Ale myslím, že nad ten dnešní "bordel" nemají žádné dějiny.
Přeji ti moc pěkný víkend. Hanka

4 Latryna Latryna | Web | 24. září 2011 v 6:16 | Reagovat

AHOJKY! Juj Milasko, kde len berieš toľko skvelých informácií, ktoré u Teba nachádzam? Bezva!
P.S. aj slovenskí archeológovia makajú po svete... Zdravím a prajem krásny víkend! Viera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama