Dny moravských vín na olomoucké Floře

31. října 2011 v 14:29 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Letošní dny moravských vín na Floře Olomouc byly příležitostí pro setkání tří autorů, kteří píší na portál ovine.cz. V sobotu 15.10. jsme se v hlavním pavilonu výstaviště sešli s Jardou (J.) a Marou. Tradičně tu bývají jednak volné ochutnávky u stánků a pak řízené degustace, věnované jedné z moravských vinařských podoblastí, tentokrát znojemské. Zde jsme začínali. Stejně jako v minulém roce ji vedl Ing. Matula ze Znovínu Znojmo. Díky nějakým problémům po cestě se začínalo o něco později, ale vlastní průběh to nijak negativně neovlivnilo. Jednotlivým vzorkům byl věnován dostatečný prostor. Na úvod jsme byli seznámeni s odrůdovou skladbou podoblasti, problematikou VOC Znojmo (nyní 15 vinařství), pochopitelně jsme se dozvěděli i nějaké novinky o Znovínu, zajímavá byla informace o nákupu nových vinic kolem Hustopečí, což umožní rozšířit sortiment, zejména v nabídce červených vín.

Vzorků jsme ochutnali devět. Tentokrát nebudu uvádět tolik podrobností ohledně tratí, obsahu alkoholu, zbytkových cukrů apod. a spokojím se jen s dojmem, jaký na mě jednotlivá vína udělala.


Začínali jsme sektem Cuvée brut z Vinných sklepů Lechovice. Všiml jsem si, že láhev byla olepená nějakými medailemi, protože ale sektům nerozumím, nebudu ho ani blíže rozebírat. Následovalo osm vzorků tichých vín, která měla všechna vyšší zbytkové cukry. Jednalo se o polosuchá a polosladká vína.

Prvním bylo Rulandské bílé 2008 pozdním sběr z Agrodružstva Nový Šaldorf s méně výraznou, trochu zahlušenou vůní a ne zcela harmonickou ovocnou chutí, z níž poněkud vystupovaly kyselinky. Ohodnotil jsme ho 79 body.

Následoval velmi pěkný Kerner 2009 pozdní sběr - Víno Hort. Hezká sytější zlatavá barva, vysoká viskozita, středně intenzivní lákavá vůně meruněk, hrušek a květin zaujaly a následné ochutnání nezklamalo. Víno bylo svěží, harmonické, poměrně plné, se středně dlouhou dochutí a dobrými předpoklady pro další archivaci. Dal jsem mu 84 bodů.

Sauvignon 2010 VOC - Waldberg Vrbovec. Světlejší zlatavá barva, viskozita nižší až střední. Velmi výrazná vůně černého bezu, která slibovala hodně, ochutnání ale přineslo určité zklamání. V těle středně plné, ještě dost mladě působící s výraznějšími kyselinami. Víno by se mohlo ještě zlepšit, zatím ale 79 bodů.

Ryzlink rýnský 2010 VOC - Vinice Hnanice. Ryzlink rýnský mám rád a toto vinařství jsem zatím znal jen podle jména, tak jsem byl docela zvědavý. Barva světlinká, viskozita vysoká. Středně intenzivní, hodně sladká, pro odrůdu nepříliš typická vůně s převahou ovoce a trochou květin. V těle méně až středně plné, chuti jednoznačně dominoval cukr, který si úplně nerozuměl s vyššími kyselinkami. Středně dlouhá dochuť. Pro mě zklamání a nejslabší víno ochutnávky, 77 bodů.

Veltlínské zelené 2010 VOC - Vinařství Josef Kořínek Hnanice. Toto vinařství mělo na loňské Floře stánek, takže jsme se s jejich víny mohli docela dobře seznámit a docela se nám líbila. Světlejší zlatavá barva, vyšší viskozita. Vůně intenzivnější, kořenitá a hodně sladká. Tělo středně plné, kyselinky oproti předchozím vzorkům už příjemnější. Celkem pitelné víno, které ale bylo dost krátké. Dal jsem 80 bodů.

Rulandské šedé 2010 výběr z hroznů- Vinařství Lahofer. Zlatožlutá barva, vyšší viskozita. Velmi intenzivní, hodně lákavá sladší široká vůně proslazené pomerančové kůry a sladkých hroznů. V těle hodně plné, chuť dosti sladká ale nikoliv přeslazená, byly tu sladké citrusy. Dochuť delší. Víno se mi líbilo, ohodnotil jsem 85 body.

Závěr ochutnávky patřil dvěma vínům ze Znovínu. Nejprve to byla polosladká Pálava 2008 výběr z hroznů - Znovín Znojmo. Zlatavá barva, vysoká viskozita, intenzivnější kořenitá vůně růží. Plnější kořenité víno se středně dlouhou dochutí. Asi spíše dámské pití, které jsem ocenil 82 body.

Úplně poslední vzorek byl Tramín červený 2008 výběr z hroznů - Znovín Znojmo. Barevně podobné jako předchozí, viskozita vyšší. Nádherná intenzivní vůně medu a růží. Středně plné tělo, krásně harmonické s delší dochutí. Velmi povedený, typicky odrůdový tramín. Pro mě vrchol ochutnávky, 87 bodů.


Tato degustace trvala asi hodinu a půl a pak se naše trojka vypravila ke stánkům. Tady nás čekalo dost nepříjemné překvapení. Zatímco v posledních letech jejich počet stále stoupal a na loňské Floře už jich bylo opravdu hodně, tentokrát tu byly vlastně jen dva. Tedy, bylo tu ještě pár dalších, které prodávaly burčák, ale ty nepočítám. Navíc jsme se ze "zaručeného zdroje" dozvěděli, že "vinař", který v jednom z nich burčák prodává, je vlastně pekař, který žádnou vinici nemá. Takže nám zbývala pouze návštěva u Fridrichů a Varmužů, tedy u vinařů, které jsme na této akci navštívili i v uplynulých letech. V obou stáncích nás přivítali s velkou vstřícností a mohli jsme přechutnat téměř celý sortiment. Mně se o trochu více líbila vína Vinařství Fridrich Vracov, zejména Rulandské šedé 2010 zemské patřilo k tomu nejlepšímu, co jsem tento den ochutnal. Jen škoda, že už bylo vyprodané. Z nabídky Rodinného vinařství Varmuža Kobylí se mi docela líbil zemský Cabernet Moravia 2009.

Celkově to byla poměrně hezká akce, je jen škoda, že další vinaři to letos z nějakého neznámého důvodu vzdali. Já jen doufám, že v budoucnu dojde zase k oživení zájmu o Floru ze strany vinařství, protože pouhá dvě (byť solidní) těžko mohou být důstojným reprezentantem vinařského umění na Moravě.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 zainka zainka | Web | 31. října 2011 v 14:38 | Reagovat

co si myslíš jako????

2 Margarita Margarita | Web | 2. listopadu 2011 v 23:17 | Reagovat

Ahoj Milane, ani jsem nevěděla co je druhů vín, ale ten pohled, to je nádherný. Hned bych si ho dala! Pak nemají být vína tak lahodná, když je kvalitní ovoce!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama